Z jakich usług online mogą skorzystać seniorzy w dobie epidemii?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Z jakich usług online mogą skorzystać seniorzy w dobie epidemii?

Udostępnij:

Obecna sytuacja jest dla wielu starszych ludzi bodźcem do zaprzyjaźnienia się ze środowiskiem internetowym. Seniorów coraz częściej interesują oferty firm i instytucji, prowadzących swoją działalność w Internecie. Z jakich usług szczególnie chętnie korzystają i gdzie znajdują wsparcie?

E-medycyna – wizyta u lekarza na wideo

Dużym zainteresowaniem wśród osób starszych cieszą się usługi medyczne, świadczone za pośrednictwem Internetu. Seniorzy są bardziej podatni na przeziębienia i choroby oraz potrzebują recept na leki stałe, dlatego regularne wizyty u lekarza są koniecznością. Wizyta w placówce stacjonarnej wiąże się w tym momencie z dużym zagrożeniem.

Aktualnie osoby z grupy ryzyka mogą bez problemu umówić konsultację lekarską i otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu – nie trzeba nawet dzwonić do przychodni i czekać w kolejce na realizację połączenia. Umawianie wizyt lekarskich na NFZ jest możliwe na przykład na stronie LekarzeBezKolejki.pl. Wystarczy wyszukać miasto, wybrać specjalistę oraz uzupełnić swoje dane. W ten sposób można umówić wizytę stacjonarną lub online, nawiązując z lekarzem połączenie wideo.

Szeroką ofertę telemedycyny proponuje także prywatna służba zdrowia. Konsultacja online odbywa się przez czat, rozmowę telefoniczną lub wideo-konferencję. Skontaktowanie się z internistą jest możliwe praktycznie codziennie, w przypadku innych specjalistów, kalendarz porad medycznych jest dostępny po zalogowaniu się. Czas oczekiwania na konsultację jest krótki, zwykle wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut. Lekarz, podobnie jak podczas normalnej wizyty, udziela porad, zaleceń, może wystawić skierowanie lub receptę oraz omówić wyniki badań.

Allegro spieszy z pomocą

Ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu, skłaniają osoby w podeszłym wieku do robienia zakupów w Internecie. Dla wielu z nich jest to nowe doświadczenie, wiążące się ze stresem i strachem przed popełnieniem błędu. Z tego powodu największy portal aukcyjny w Polsce – Allegro.pl, wychodzi z inicjatywą do starszych osób. Do 30 czerwca została uruchomiona specjalna infolinia, dzięki której konsultanci pomagają seniorom założyć konto oraz przejść przez cały proces zakupów. Osoby w podeszłym wieku mogą zasięgnąć między innymi informacji, jak wyszukiwać produkty z zastosowaniem filtrów. Pracownicy infolinii pomagają im również wybrać najdogodniejszą formę zapłaty oraz dostawy.

Senior zainteresowany pomocą ze strony Allegro.pl musi posiadać nie tylko dostęp do Internetu, ale również adres mailowy. Infolinia jest czynna codziennie od 8:00 do 20:00. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem grupy docelowej, ponieważ kanał online jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem robienia zakupów.

Fachowiec na godziny dla seniora

W większych miastach Polski od jakiegoś czasu funkcjonuje bezpłatna usługa „Złota rączka dla seniora”. Niestety wraz z epidemią COVID-19 wizyty fachowców zostały wstrzymane do odwołania. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Krakowie. Cieknący kran czy uszkodzony zamek do drzwi skutecznie utrudniają życie starszych osób.

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej firmy, wybrać dogodny termin oraz odpowiednią specjalizację. Korzystając z platformy usterka.pl można umówić wizytę elektryka, hydraulika, złotej rączki, gazownika oraz serwisanta AGD. Regulacja okien, wymiana drzwi wejściowych, składanie mebli, serwis zmywarki, podłączenie kuchenki gazowej.

Firma oferuje szybkie terminy wizyt, zwykle na ten sam lub kolejny dzień. Klienci z grupy podwyższonego ryzyka mogą w ramach zamówionej usługi poprosić fachowców o zrobienie zakupów. Oprócz niezbędnych narzędzi i części zamiennych, pracownicy posiadają maseczki, rękawiczki oraz płyny dezynfekujące. Usługi można zamówić w większości miast oraz ich okolic, ponieważ fachowcy z usterka.pl dokonują napraw na terenie wszystkich województw.

Program „Aktywny senior w domu”

Osoby starsze są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby wywołanej przez COVID-19. Jak wiadomo, zamknięcie w domu i brak aktywności fizycznej nie wpływają pozytywnie na organizm. Aby wesprzeć seniorów, Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały specjalny program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Program składa się z kilkunastu ćwiczeń, które zostały opracowane przez fizjoterapeutów pracujących na oddziałach geriatrycznych i kardiologicznych. Treningi są proste, bezpieczne i nie wymagają użycia specjalistycznych sprzętów, dlatego cieszą się dużą popularnością, nie tylko wśród starszych osób.

Ministerstwo Zdrowia codziennie publikuje na swoim kanale Youtube filmik z konkretnym ćwiczeniem wraz ze wskazówkami eksperta. Treningi dla seniorów są także dostępne na stronie fizjoterapiaporusza.pl. Żeby skorzystać z tych bezpłatnych usług fizjoterapeutycznych w domowym zaciszu, wystarczy założyć wygodne ubranie i buty oraz włączyć wybrane nagranie na swoim urządzeniu. Jak zapewniają fizjoterapeuci, ćwiczenia poprawiają zarówno kondycję, jak i działanie układu immunologicznego. Specjaliści zachęcają także do kontynuowania aktywności fizycznej po ustaniu epidemii.

Ze względu na aktualną sytuację, seniorzy mają możliwość zdobycia oraz pogłębienia wiedzy na temat Internetu i jego dobrodziejstw. Czy epidemia koronawirusa przyczyni się do zwiększenia obecności seniorów w sieci i zachęci ich do korzystania z usług online również w spokojniejszych czasach?