Dołączenie Madej (29 l.) zbiega się z 3-leciem funduszu i zmianą modelu jego działania. Innovation Nest rozszerza poszukiwania startupów poza Polskę i stawia na jeszcze mocniejsze wspieranie firm poprzez międzynarodową sieć mentorów.
Ela Madej dołączyła do grona dotychczasowych partnerów funduszu: Piotra Wilama, Marka Kapturkiewicza i Marcina Szeląga. Madej posiada wyjątkowo bogate doświadczenie w branży nowych technologii. W 2006 roku współzałożyła software house Applicake. Potem współtworzyła startup Base CRM, z którego korzystają obecnie tysiące firm z całego świata, a amerykańscy inwestorzy wsparli go kwotą ponad 22 mln dolarów. Jest lub była doradcą w kilku startupach. Działała również aktywnie na rzecz wspierania sceny technologicznej, współtworząc Europejską Konferencję Ruby on Rails Railsberry oraz społeczność startupową Hive53.
Na co dzień Madej mieszka w Nowym Jorku. Jako partner w funduszu Innovation Nest skoncentruje się na wyszukiwaniu obiecujących projektów, doradzaniu firmom z portfolio oraz wzmacnianiu sieci zagranicznych mentorów – głównie twórców oprogramowania B2B, którzy odnoszą globalne sukcesy.
– Dążymy do tego, aby polskie startupy miały dostęp do tego samego know-how co firmy z Berlina, Londynu czy Doliny Krzemowej. Polska scena technologiczna szybko dojrzewa, ale wciąż jeszcze brakuje przedsiębiorców doświadczonych we wszystkich obszarach, w których startupy potrzebują wsparcia – mówi Madej.
Globalny gracz z Polski
Innovation Nest istnieje od 3 lat i posiada w swoim portfelu 15 spółek, w tym UXPin, w którą zainwestował legendarny amerykański fundusz VC Andreessen Horowitz. Innovation Nest jest również udziałowcem w 500 Startups, czołowym programie akceleracyjnym z Doliny Krzemowej. Polski fundusz koncentruje się na firmach z globalnym potencjałem, rozwijających oprogramowanie B2B sprzedawane w modelu software as a service. Obecnie Innovation Nest dysponuje środkami o wartości 40 mln zł.
– W Polsce nasz fundusz ma silną pozycję, ale na świecie mamy jeszcze wiele do zrobienia. Naszą ambicją jest, aby stać się jednym z czołowych VC w Europie –zdradza Piotr Wilam, partner i współzałożyciel Innovation Nest.
Ostatnio fundusz zmienił model działania. W jeszcze większym stopniu stawia na dawanie wartości spółkom poprzez doradztwo i sieć międzynarodowych kontaktów. Firmom z portfolio Innovation Nest doradza ponad 40 doświadczonych mentorów, m.in. twórcy Disqus i StackOverflow. Przekazywaniu wiedzy służą także organizowane przez fundusz spotkania, jak np. październikowe „Jak zdobyć tysiąc płacących klientów”, w którym wzięły udział 22 firmy. Jako prawdopodobnie pierwszy polski fundusz VC, Innovation Nest rozpoczęło poszukiwanie inwestycji poza granicami Polski. Partnerzy funduszu zdradzają, że są już w trakcie rozmów z pierwszymi firmami z Europy i USA.
Więcej kobiet w branży, wsparcie ekosystemu
Madej przyznaje, że na jej decyzję o dołączeniu do Innovation Nest wpływ miało również… poczucie misji.
– W zarządach VC kobiety stanowią zaledwie kilka procent. Niewiele lepiej sytuacja wygląda firmach technologicznych. Chcę to zmienić. Kobiety mogą z powodzeniem działać w tej branży. Jestem tego przykładem – mówi Madej.
Partnerów funduszu łączy również chęć wspierania ekosystemu startupowego w Polsce. Są przekonani, że w prężnie działającym środowisku – podobnym do tego w Londynie czy Berlinie – firmom z regionu łatwiej będzie odnosić globalny sukces. Stworzenie takich warunków wymaga jednak wiele pracy i wielu relacji.
– Nauczyliśmy się tego od zachodnich kolegów. Nawet jeśli nie zainwestujemy w dany projekt, to ułatwiamy mu dotarcie do ludzi, którzy mogą mu pomóc. Myślimy długookresowo. Sukcesy firm z regionu pomagają wszystkim – mówi Piotr Wilam.
Ela Madej będzie mentorem i prelegentem podczas konferencji ICT Summit, która odbywa się w dniach 3-4 grudnia w Warszawie.