Z paryskiego akceleratora w kosmos. Nethone zabezpieczy satelity przed włamaniami

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Nethone, polski dostawca opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań KYU (Know Your Users), zakończył udział w programie cyberbezpieczeństwa koncernu Thales, realizowanym w paryskiej STATION F. Jego rozwiązanie zostanie zastosowane do zabezpieczenia systemów satelitarnych.

fot. Karolina Halik

W ramach projektów realizowanych z Grupą Thales, elementy technologii stworzonych przez Nethone mają szansę zostać zaimplementowane w zabezpieczeniach różnego rodzaju produktów budowanych przez spółki związane z koncernem.

Ochrona przed fraudem płatniczym

Misją Nethone jest ochrona firm działających w internecie przed fraudem płatniczym, czyli wyłudzeniami polegającymi na dokonywaniu przez oszustów zakupów z wykorzystaniem kradzionych danych kart kredytowych. Narzędziem, które do tego służy, jest program do głębokiego profilowania użytkowników. Stanowi ono rdzeń systemu antyfraudowego Nethone. Dzięki niemu sprzedawcy mogą pozyskiwać bogate, wiarygodne informacje o użytkownikach wchodzących w interakcje z serwisami, zarówno stronami WWW, jak i natywnymi aplikacjami.

Gromadzone informacje dotyczą m.in. wykorzystywanego przez użytkowników oprogramowania, sprzętu, środowiska sieciowego oraz ich zachowania w interakcji z serwisem. Nethone wykorzystuje te dane do trenowania modeli opartych na uczeniu maszynowym (ang. Machine Learning), które w czasie rzeczywistym, z niespotykaną wcześniej dokładnością przewidują próby dokonania fraudu lub dostarczają unikalnych, praktycznych wniosków biznesowych.

Pięć miesięcy intensywnej pracy w sercu cyfrowego ekosystemu

Współpraca Nethone z Grupą Thales rozpoczęła się jesienią 2017 roku, kiedy zostało uruchomione The Digital Factory. Celem przedsięwzięcia było przyspieszenie cyfrowej transformacji Thales i jej rynków. Koncern założył sobie aktywny udział we wzmacnianiu cyfrowego ekosystemu poprzez inkubację i programy rozwojowe wewnętrznych i zewnętrznych startupów.

Pięciomiesięczny program umożliwił zespołowi Nethone rozwinąć swoje kompetencje pod okiem doświadczonych mentorów technicznych i biznesowych, a także przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe. Tak powstał koncept zaangażowania startupu w działania przy Thales Alenia Space.

Alenia Space to dywizja tworząca systemy satelitarne wykorzystywane m.in. do telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, badań naukowych oraz do celów obronnych. Jaka będzie w niej rola Nethone? Technologie wytworzone przez startup będą chronić systemy sterowania satelitami kosmicznymi przed nieuprawnionym dostępem lub niezgodnym z procedurami postępowaniem operatora.   

To jednak nie wszystkie projekty realizowane przez Nethone. Dzięki grantom pozyskanym z NCBR firma realizuje i współrealizuje dziś dwa projekty B+R o łącznej wartości prawie 22 mln zł – Nethone ATO i Elympics. Pierwszy z projektów ma na celu stworzenie nowej generacji systemu zabezpieczającego instytucje finansowe przed przejęciami kont (ATO – Account Takeover). Drugi projekt, realizowany przez konsorcjum powołane przez Nethone i firmę Daftmobile, ma na celu zbudowanie platformy do inteligentnego doboru oponentów i zwalczania dopingu w mobilnym e-sporcie.