W zeszłym roku platforma została udostępniona programistom, a teraz, w ramach promocji, 1300 startupów które stworzą nowe produkty lub usługi oparte na dostępnych na platformie technologiach otrzyma granty w wysokości do 250 000 euro. Dotacje są bezzwrotne i mogą być przeznaczone na dowolny cel.
Technologie w chmurze
FIWARE, bo taka jest nazwa platformy (połączenie słów Future Internet i software) nawiązuje do dziedzictwa takich open sourceowych rozwiązań jak Linux, Apache, MySQL i PHP, które przyczyniły się do rozwoju internetu pierwszej generacji. Technologie FIWARE dzięki swojej otwartości i bezpłatnej dostępności mają umożliwić dynamiczny rozwój aplikacji związanych z najnowszymi technologiami informatycznymi tj. Cloud Computing, Internet of Things, Smart Cities, Big Data, Wearables
W celu promocji dostępnych rozwiązań Komisja Europejska powołała do życia 16 tzw. Akceleratorów, których zadaniem jest przeprowadzanie konkursów i wyłonienie najbardziej innowacyjnych startupów, które zadeklarują stworzenie nowych produktów lub e-usług w oparciu o FIWARE. Na czele każdego akceleratora stoi konsorcjum, które składa się z kilku firm będących ekspertami w dziedzinie nowych technologii i prowadzących biznes w obszarach związanych z branżą ICT (Information and Communications Technology).
Jakie projekty mają szansę na dofinansowanie
Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć dobry pomysł i minimum dwie osoby(jedna od rozwoju biznesu, druga od technologii), które zadeklarują dalsze prace nad projektem. Nagrodzone startupy otrzymują gotówkę (do 250 000 euro), szkolenie biznesowe i program akceleracyjny z dedykowanym mentorem, który pomaga przygotować nowy produkt lub usługę do wejścia na rynek.
W ramach programu wspierane są przede wszystkim projekty związane z następującymi domenami: inteligentne miasta, eZdrowie, rolnictwo, media, transport, logistyka i produkcja, eWiedza. Największe szanse na zdobycie grantów mają startupy, które są autorami innowacyjnych produktów lub usług odpowiadających na realne potrzeby oraz mających duży potencjał biznesowy i perspektywy rozwoju na globalnym rynku.
Do tej pory granty otrzymało kilkaset podmiotów. Jednym z najciekawszych jest HEVO Power, który stworzył prototyp bezprzewodowych stacji ładujących dla samochodów elektrycznych. Technologia działa w oparciu o rezonans magnetyczny i nie wymaga wychodzenia kierowcy z pojazdu. Cały proces ładowania baterii jest sterowany za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie użytkownika.
Innym startupem, który wykorzystuje technologie FIWARE jest Foodloop. Firma jest autorem aplikacji mobilnej, która dostarcza użytkownikowi informacji na temat żywności z krótkim terminem ważności, które okoliczne sklepy sprzedają po niższych cenach. System w czasie rzeczywistym zbiera informacje ze sklepów o nowych rabatach i dostarcza je do użytkowników aplikacji. Dzięki temu zmniejsza się ilość produktów spożywczych, które lądują w koszu z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.
Akceleratory wspierają również projekty wprowadzające nowe technologie do sektora ochrony zdrowia. Przykładem z tego obszaru jest PSYKIA, startup, który wyprodukował robota wspierającego psychiatrów i psychologów podczas diagnozowania i leczenia zaburzeń rozwojowych u dzieci t.j. zespół Aspergera, zaburzeń językowych i ADHD. Maszyna jest wyposażona w interfejs głosowy oparty na naturalnym języku oraz potrafi identyfikować emocje na podstawie mimiki pacjentów. Wkrótce informacje o wszystkich nagrodzonych startupach będą dostępne na stronie www.fiware.org.
Krok w dobrym kierunku
Nie brakuje negatywnych opinii na temat FIWARE. Często pojawiają się głosy krytykujące Unię Europejską za wymyślanie od nowa rozwiązań, które od kilu lat są już dostępne na rynku. Dodatkowo wielu programistów wątpi, że bezpłatne technologie będą rozwijane po wyczerpaniu subsydiów.
Jednak na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy, po upływie trzech dekad i siedmiu programach ramowych, UE postanowiła w tak zdecydowany sposób wesprzeć startupy udostępniając im bezpłatne rozwiązania informatyczne i przekazując znaczące wsparcie finansowe. Dzięki temu innowacyjne pomysły na biznes mogą teraz liczyć na pomoc porównywalną z tą jakie otrzymują tradycyjne projekty badawcze realizowane przez środowiska akademickie i duże korporacje.
To jest jedna z dróg rozwijania ducha przedsiębiorczości w Europie. Dzięki grantom z akceleratorów FIWARE wiele przedsięwzięć może uzyskać stabilność finansową i znaleźć swoją niszę na rynku. Czas pokaże czy będzie wśród nich kolejny globalny startup na miarę Facebooka, Spotify czy Dropboxa.
Marcin Gut
Ekspert w dziedzinie nowych mediów i komunikacji marketingowej. Odpowiada za marketing w FundingBox.com – platformie dla startupów poszukujących finansowania oraz partnera w konkursach dla przedsiębiorców finansowanych ze środków publicznych: IMPACT, INCENSe, GO_GLOBAL.PL. Pasjonat dobrego dizajnu i ducha przedsiębiorczości.
Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia