Zagraniczne fundusze inwestują w polski startup. Neptune pozyskał 3 mln dolarów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

neptune startup

Udostępnij:

Startup Neptune opracował platformę dla specjalistów zajmujących się uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Firma poinformowała właśnie o pozyskaniu 3 mln dolarów.

W rundę inwestycyjną po raz drugi zaangażował się polsko-izraelski fundusz TDJ Pitango Ventures Zaangażowali się także prywatni inwestorzy oraz dwa niemieckie fundusze. Mowa o btov Partners Digital Tech Fund i Rheingau Founders. Pierwszy z nich w swoim portfolio inwestycyjnym ma, chociażby Facebooka i Volocopter, drugi zaś Grab i polski startup Booksy.

Zamknięta runda finansowania nie jest pierwszą, jaką Neptune ma na swoim koncie.

Neptune z dużym zaufaniem inwestorów

We wrześniu 2018 r. TDJ Pitango wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zainwestował w startup 1,7 mln dolarów. Przy tej okazji właściciele funduszu wyjaśnili, dlaczego zdecydowali się wpompować środki w Neptune.

– Głównym kryterium decydującym o naszym zaangażowaniu w startup jest zespół, który stoi za pomysłem. Ważne są dla nas także: silna, unikalna technologia oraz potencjał globalnego rozwoju. Neptune.ml tworzą posiadający już spore doświadczenie wizjonerzy. Jednocześnie to najbardziej dojrzały technologicznie i stabilny produkt na rynku w swojej kategorii. Jest rozwijany od trzech lat i używany m.in. przez społeczność Kaggle, czyli największą społeczność data scientist’ów na świecie – mówi Daniel Star, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.

Środki na budowę platformy przekazał 2 lata temu także założyciel i prezes startupu Piotr Niedźwiedź, współtwórca Deepsense.ai i CodiLime.

Neptune chce udostępniać użyteczne narzędzia, ponieważ jak podaje Gartner, 85% podejmowanych na świecie projektów z dziedziny data science kończy się fiaskiem.

Twórcy platformy mają nadzieję, że część użytkowników zacznie korzystać z płatnych opcji, gdy wzrośnie zapotrzebowanie firm na ich usługi.

Jak działa Neptune?

W firmach, których model biznesowy jest powiązany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – w tym z oceną zdolności kredytowej lub różnego rodzaju ryzyk – największą wartość biznesu stanowią modele budowane na podstawie wieloletnich danych.

Neptune daje firmom możliwość zarządzania wiedzą odnośnie powstawania modelu i instrukcją na jego odtworzenie. W ten sposób biznes ma szansę być stabilny, nawet w przypadku zmian personalnych w zespole.

Obecnie z platformy korzysta ok. 1,5 tys. specjalistów.

Open source

W dziedzinie oprogramowania przyspieszenie rozwoju nastąpiło dzięki otwartemu oprogramowaniu (ang. open source). Z pomocą open source każdy może odczytać kod źródłowy, odtworzyć go na własnym sprzęcie, a także ulepszać i rozwijać dane rozwiązanie.

Pionierem z zakresu open source dla tworzenia oprogramowania stał się 10 lat temu GitHub.

Sztuczna inteligencja w biznesie

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie znajduje się w czołówce globalnych kierunków rozwoju technologicznego. To skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na data scientist’ów na całym świecie.

Obecnie społeczność tego rodzaju specjalistów liczy ok. 2 mln. Do roku 2023 ma wzrosnąć aż do 8 – 10 mln.