Zainwestowaliśmy w 5 startupów deeptech. Podsumowanie 2021r. FundingBoxDeep Tech Fund

Dodane:

Tomasz Mazuryk Iwona Cymerman Tomasz Mazuryk Iwona Cymerman

Zainwestowaliśmy w 5 startupów deeptech. Podsumowanie 2021r. FundingBoxDeep Tech Fund

Udostępnij:

2021 był dla nas bardzo pracowity ale i owocny – zgodnie z założeniami inwestowaliśmy w startupy deep-tech, w dużej mierze wywodzące się z sieci kontaktów i akceleracji FundingBox. W 2022 nie zwalniamy i zamierzamy podwoić nasze portfolio.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

W KOGO INWESTOWALIŚMY

Rok 2021 był dla FundingBoxDeep Tech Fund bardzo intensywny. Był to w zasadzie pierwszy rok funkcjonowania naszego funduszu, ale jak się okazało, skutecznie udało się nam przyciągnąć uwagę startupów. Spłynęło do nas ponad 700 aplikacji, z których po wstępnej analizie (faza rozwoju, zgodność z naszą polityką inwestycyjną, geograficzny obszar działalności etc.) zdecydowaliśmy się na dalsze rozmowy z autorami 178 projektów. Ostatecznie po szczegółowej analizie zdecydowaliśmy się zainwestować w 5 przedsięwzięć. Skąd aż taka selektywność? Nasza strategia zakłada inwestycje w startupy rozwijające unikatowe know-how (deeptech), posiadające globalne ambicje oraz takie, które posiadają skalowalny model biznesowy dający perspektywę na uruchomienie efektu „kuli śnieżnej”.

Za takie projekty w 2021 uznaliśmy:

  • Gluco Active – startup rozwijający technologię bezinwazyjnego pomiaru poziomu glukozy we krwi, bazującą na najbardziej obiecującym podejściu tj. spektroskopii Ramana.
  • TechTree – polsko-brytyjski startup Web3, którego misją jest zrewolucjonizowanie szybko rosnącego rynku zatrudnia inżynierów IT. Ostatnio pozyskał rundę inwestycyjną m.in. od funduszy Startup WiseGuys, Frontline oraz Notion.
  • Customy – to firma rozwijająca oprogramowanie pozwalające tworzyć implanty kostne odzwierciedlające indywidualną anatomię pacjenta.
  • ReData – startup opracowujący open-source’owe narzędzie do monitorowania jakości danych w systemach informatycznych. To nasza wspólna inwestycja z SunFish Partners.
  • CarScanner – polsko-kanadyjski startup, rozwijający rozwiązanie robotyczne oparte o sztuczną inteligencję do wizualnej inspekcji samochodów. Ta nasza ko-inwestycja m.in. z ffVC, PomerAngels oraz TechStars, opisana została ostatnio na łamach MamStartup.

KIEDY NIE DECYDOWALIŚMY SIĘ NA INWESTYCJĘ

Poza firmami, w które zdecydowaliśmy się zainwestować w 2021 spotykaliśmy wiele zespołów, które zaprezentowały fantastyczne pomysły, ale filtrując je przez nasze kryteria oraz politykę inwestycyjną uznaliśmy, że nie są jeszcze gotowe lub, że z innymi partnerami funduszowymi będą mogły się lepiej rozwijać. Natomiast każdemu zespołowi, z którym weszliśmy w głębszą dyskusję na temat ewentualnej inwestycji,  wyjaśnialiśmy, dlaczego ostatecznie nie zdecydowaliśmy się dokonać inwestycji. Informację zwrotną uznajemy za kluczowy element wzajemnej edukacji rynku – część procesu, który pozwala założycielom udoskonalić swój projekt i skierować starania o finansowanie do pasujących funduszy. W długiej perspektywie – wierzymy, że wiedza ta „zostaje” na rynku i przyczynia się do jego dojrzałości i rozwoju.

TRENDY. KTÓRE OBSERWOWALIŚMY

Z naszych obserwacji wynika, że zgłaszane projekty są coraz wyższej jakości, w różnych wymiarach – począwszy od zdrowego cap table, gdzie założyciele posiadają istotną część udziałów, co pozwala podtrzymywać ich motywację w dłuższej perspektywie, przez świadomość, iż sama technologiczna przewaga nie gwarantuje sukcesu, aż po dojrzałość polegającą na posiadaniu klientów z różnych obszarów geograficznych.

Cieszy nas również otwartość startupów na prowadzenie rund, w których ko-inwestuje kilku inwestorów, nawet na wczesnym etapie. To pokazuje, że założyciele mają świadomość istotności networku oraz tego, że każdy fundusz wnosi swoją unikatową wartość. Dla inwestorów jest to z kolei szansa na dywersyfikację ryzyka.

Z kolei pracując z naszymi startupami widzimy zmagania w pozyskaniu kluczowych osób do zespołu. Często znalezienie odpowiedniego kandydata/tki, szczególnie na stanowiska związane ze wzrostem biznesu i skalowaniem trwają nawet kilka miesięcy. Z drugiej strony pandemia COVID sprawiła, że startupy coraz chętniej patrzą na rynek pracy z globalnej perspektywy: startupy z naszego portfolio już zatrudniają ekspertów również spoza Europy. Widzimy jasno, że bliskość geograficzna członków zespołu traci na znaczeniu – globalny wyścig o talent w świecie startup’owym rozkręca się na dobre!

CO PLANUJEMY W 2022?

Świat startupów przeszedł pandemię z podniesioną głową i za wyjątkiem kilku branż, które mocno ucierpiały, stał się silniejszy. To znak, że startupy są w stanie szybciej dostosować się do zmian niż duże korporacje. Chwilowa niepewność związana z pandemią przerodziła się w „nową normalność”. Dlatego na rok 2022 patrzymy z dużym optymizmem. Upłynie nam on na zwiększaniu wartości naszego portfolio, a także na poszukiwaniu kolejnych inwestycji (w 2022 i 2023 planujemy dokonać kolejnych kilkunastu inwestycji). Chcielibyśmy poznawać więcej kobiet współzałożycielek – nasz zespół funduszowy jest zbalansowany 50/50 pod względem płci i widzimy, jak pozytywnie ta różnorodność wpływa na działanie funduszu. Tej równowagi nie osiągnęliśmy jeszcze w zespołach, w które inwestujemy a uważamy, że wzmocniłoby to ich działanie przede wszystkim w obszarze dopasowania produktu do rynku.