Zainwestowaliśmy w 7 nowych spółek i zrealizowaliśmy 5 exitów. Podsumowanie roku bValue

Dodane:

Maciej Balsewicz Maciej Balsewicz

Zainwestowaliśmy w 7 nowych spółek i zrealizowaliśmy 5 exitów. Podsumowanie roku bValue

Udostępnij:

Spodziewaliśmy się, że nowa post-pandemiczna rzeczywistość będzie sprzyjać tworzeniu się nowych innowacyjnych biznesów odpowiadających zmianom społecznym i konsumenckim. Tutaj nastąpiło pewne rozczarowanie, gdyż mamy wrażenie, że ilość nowych startupów w Polsce praktycznie się nie zmienia, a momentami nawet spada.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Obecnie bValue zarządza 3 funduszami o kapitalizacji 100 m złotych, z czego 1 fundusz jest aktywny inwestycyjne a pozostałe 2 są obecnie dezinwestowane. Średni wzrost przychodów w 2021 w naszych spółkach portfelowych to ponad 2x. Cały czas jesteśmy mocno skoncentrowani na pracy z naszym portfelem w obszarach: strategia, rekrutacja, zarządzanie przez cele czy M&A. Żeby poszerzyć nasze możliwości wsparcia spółek portfelowych w tym roku dołączył do nas Mateusz Szczepaniak, który ma bogate doświadczenie w budowaniu procesów w spółkach na wczesnym etapie.

Nowe inwestycje

Rok 2021 jest drugim rok działania naszego ostatniego funduszu pre-seed, którego start praktycznie pokrył się z wybuchem pandemii. Spodziewaliśmy się, że nowa post-pandemiczna rzeczywistość będzie sprzyjać tworzeniu się nowych innowacyjnych biznesów odpowiadających zmianom społecznym i konsumenckim. Tutaj nastąpiło pewne rozczarowanie, gdyż mamy wrażenie, że ilość nowych startupów w Polsce praktycznie się nie zmienia, a momentami nawet spada. Prawdopodobnie okres pandemii spowodował awersję do podejmowania ryzyka przez potencjalnych nowych przedsiębiorców.

W sumie w 2021 przeanalizowaliśmy ponad 600 projektów, czyli podobnie do zeszłorocznego rezultatu, a zainwestowaliśmy w 7 spółek, czyli około 1% konwersji. Większość z naszych inwestycji nie została publicznie komunikowana, gdyż pozostawiamy założycielom zupełnie wolną rękę w decyzji i wyborze odpowiedniego momentu komunikowania rundy. Zresztą biorąc pod uwagę ilość pressreleasów z nowymi rundami, ogłaszanie rundy przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Inwestycje zamknięte w 2021:

  • Dataplace.ai – system location intelligence,
  • Shopstory – no-code website builder dla najbardziej wymagających stron ecommerce,
  • HeavyFinance – lending marketplace dla branży rolniczej,
  • Spółka z branży wynajmu krótko terminowego nieruchomości,
  • Startup z obszaru infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych,
  • Online booking software dla b2b,
  • Medtech wspierający pracę radiologów.

Generowanie wartości dla inwestorów

Rok 2021 to dla nas również aktywny rok pod kątem realizowania wyjść inwestycyjnych. Udało nam się zrealizować 5 wyjść, a wśród nich były na przykład, akwizycja Push push go przez Vercom oraz Wannabuy przez Benefit Systems. Obie transakcje wygenerowały dla inwestorów ponad 10 krotny zwrot na kapitale, zaś pozostałe 3 transakcje wygenerowały ponad 5 krotne zwroty na kapitale. W 2022 roku chcemy dokonać minimum 5 nowych inwestycji oraz minimum 3 wyjścia kapitałowe.

Portfolio intensywnie się rozwija

Jesteśmy zadowoleni z tego jak w tym roku rozwijały się nasze spółki portfelowe. Wzrost przychodów na całym portfolio był ponad dwukrotny, przy czym niektóre spółki rosły nawet w tempie 20% miesięcznie a 5 spółkom udało się pozyskać nowe środki od zewnętrznych inwestorów.W spółkach  takich jak Tidio, Yourkaya, Fluentbe, Deligoo czy Aggero rosną szybko nie tylko przychody, ale także rozmiary ich zespołów.

Wyzwanie roku to rekrutacja

Rok 2021 to rok wojny o talenty, a także skokowy wzrost wynagrodzeń na najbardziej poszukiwanych stanowiskach, takich jak front-end, back-end developer, data scientists, performance marketing, affiliate marketing, seo specialist itp. Obserwujemy, że nasz portfel jest penetrowany regularnie przez zagraniczne spółki technologiczne, które podniosły duże rundy, odbywa to się bezpośrednio przez ich działy HR, a także przez wynajętych headhunterów. Globalne przejście na pracę zdalną, kompletne zatarcie się granic, tworzące się nowe startupy oraz relokacja działów R&D do Polski sprawiło, że Polscy programiści mają obecnie ogromne możliwości, a Polskie startupy ogromne problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Presja płacowa sprawia, że startupy muszą płacić prawie zachodnią pensję, co niweluje kosztową przewagę rozwiązań budowanych w naszym regionie. I to bardzo dobrze! Zachęcamy startupy do tego, aby nie konkurowały ceną a jakością rozwiązania, tylko w ten sposób będą w stanie skutecznie adresować globalny rynek. Dlatego coraz ważniejszy jest dobrze zbudowany proces rekrutacyjny, w czym pomagamy naszym spółkom.

W jakie branże inwestuje bValue?

Nasz proces skautingowy opiera się na dwóch filarach, z jednej strony obserwujemy trendy i na ich podstawie definiujemy tezy inwestycyjne, a z drugiej strony czytamy sygnały z rynku o przedsiębiorcach na bardzo wczesnym etapie, którzy zaczynają operować w tych obszarach, które zdefiniowaliśmy w kroku pierwszym i wykazują ponadprzeciętny potencjał.

Coraz częściej jednak szukamy projektów wyłamujących się z typowych obszarów zainteresowania VC, na przykład w tym roku zrealizowaliśmy inwestycję w hardware dla elektromobilności, marketplace dla inwestorów oraz rozwiązanie dla zarządzających najmem mieszkań. Obecnie zgłębiamy między innymi: NFT, BNPL, hospitality, on-demanddtc, medtech, i wiele innych. Przede wszystkim szukamy ponadprzeciętnych założycieli, którzy są w stanie zaskoczyć nas i rynek swoimi pomysłami. Inwestujemy od 500k do 4 mln zł w A players, którzy szanują swój kapitał, a także kapitał inwestorów, ciągle się uczą i nie czują respektu przed ograniczeniami.