Zainwestowaliśmy w 7 startupów. Podsumowanie roku Market One Capital

Dodane:

Elżbieta Obrębowska Elżbieta Obrębowska

Zainwestowaliśmy w 7 startupów. Podsumowanie roku Market One Capital

Udostępnij:

Dla Market One Capital był to wyjątkowo dobry rok. Bardzo mocno skupiliśmy się w nim nad usprawnianiem procesów związanych z deal sourcingiem i samym procesem inwersyjnym.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok

Rynek Venture Capital z roku na rok staje się coraz bardziej konkurencyjny, a poszczególne rundy inwestycyjne zamykają się coraz szybciej. Chcąc być w najlepszych projektach, musimy nie tylko widzieć je jak najwcześniej, ale również błyskawicznie procedować.

7 spółek

Trzy lata od startu jesteśmy niesamowicie rozpędzoną maszyną, przeglądającą 8 tysięcy spółek rocznie (25-30 dziennie!). W tym roku zainwestowaliśmy już w 7 nowych spółek, z czego trzy nieogłoszone.

  1. Jokr – aplikacja umożliwiająca robienie zakupów codziennej potrzeby online z ekspresową dostawą w oparciu o sieć darkstore. Firma powstała w kwietniu 2021 r. w Nowym Jorku i działa już na rynkach Ameryki Północnej i Południowej oraz w Europie. Z jej usług mogą też już korzystać mieszkańcy Warszawy. W 8 miesięcy od rozpoczęcia działalności stał się jednorożcem.
  2. Mindgram – polska platforma zajmująca się kompleksowym wsparciem psychologicznym online. Użytkownicy mają do dyspozycji indywidualną opiekę psychologiczną, a także szereg warsztatów, treningów relaksacyjnych i programów terapeutycznych.
  3. Kitch – platforma dedykowana restauracjom, które chcą sprzedawać własne dania na wynos w dostawie. Pozwala zarządzać zamówieniami z własnej strony restauracji oraz z innych aplikacji. Działa w Portugalii i Hiszpanii.
  4. Silverbird – cyfrowy bank założony w 2019 r. w Londynie. Swoje usługi kieruje do MŚP działających w skali międzynarodowej, oferując im konta wielowalutowe, wymianę walut, przelewy i inne. Onboarding i obsługa klientów odbywa się całkowicie online.
  5. stealth mode – agritech B2B marketplace.
  6. stealth mode – platforma zakupów żywności B2B.
  7.  stealth mode – omnichannel vertical SaaS.

Ponadto do końca roku planujemy domknąć jeszcze dwa projekty.

Z sukcesami inwestujemy zarówno w regionie CEE, jak również na Zachodzie, siadając do stołu z Top Tier funduszami VC, czego dowodem są niesamowite rundy inwestycyjne, które w tym roku pozyskały nasze spółki portfelowe.

Sukcesy naszych spółek to nasze sukcesy

Nasze sukcesy mają odzwierciedlenie w sukcesach naszych spółek, a tych nie brakowało w mijającym roku. Tier Mobility, po niedawnej rundzie D na 200 mln USD od m.in. Softbank i Mubadala, zyskał status podwójnego jednorożca. Wkrótce po tym przejął Nextbike, który specjalizuje się w wypożyczaniu rowerów, między innymi warszawskich Veturilo. W ten sposób stał się największym dostawcą mikromobilności w Europie i powiększył flotę oferowanych pojazdów do 250 tysięcy w ponad 400 miastach.

Jokr może się pochwalić imponującą rundą A na 170 mln USD od m.in. Tiger Global, Softbank i Balderton, którą pozyskał zaledwie 3 miesiące po naszym wejściu do spółki w rundzie seed. Genial.ly pozyskało 20 mln USD w rundzie B. A Packhelp, wiodąca w Europie spółka umożliwiająca projektowanie i zamawianie spersonalizowanych opakowań, pozyskała 190 mln złotych finansowania w rundzie B m.in. od InfraVia Growth, PortfoLion, FJ Labs i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Naturalnie Market One Capital uczestniczył we wszystkich wyżej wymienionych rundach.

Ponadto następne rundy finansowania pozyskało 6 kolejnych spółek. Do dziś nasze spółki pozyskały w sumie prawie 800 mln EUR dalszego finansowania.

Autorka:

Elżbieta Obrębowska

Marketing and Operations Manager w Market One Capital