Startup z portfela Market One Capital – JOKR – został jednorożcem w 8 miesięcy od rozpoczęcia działalności

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Startup z portfela Market One Capital – JOKR – został jednorożcem w 8 miesięcy od rozpoczęcia działalności

Udostępnij:

JOKR oferuje błyskawiczną dostawę produktów spożywczych w ciągu kilku minut od zakupu. Równie błyskawicznie uzyskał status unicorna. To już drugi jednorożec (po Tier) w ciągu 5 tygodni, który pochodzi z portfela polskiego funduszu – Market One Capital.

JOKR otrzymał 260 milionów dolarów w serii B, zaledwie pięć miesięcy po pozyskaniu 170 milionów dolarów w serii A. Nowa runda wyniosła JOKR do miana jednorożca z wyceną 1,2 miliarda dolarów.

– Nie planowaliśmy pozyskiwania finansowania tak szybko. Mieliśmy wystarczająco pieniędzy, po ubiegłej rundzie znaczącej rundy w lipcu. Od tego czasu pojawiliśmy się w tak wielu różnych krajach i wzbudziliśmy duże zainteresowanie tym, co robimy. Nasi dotychczasowi oraz nowi inwestorzy postanowili nas wspomóc ponownie i cieszymy się z tego – powiedział dla TechCrunch Ralf Wenzel, założyciel i dyrektor generalny JOKR.

Wenzel dodał, że ilość towarów brutto rośnie średnio o 15% każdego tygodnia, a retencja klientów pozostaje na wysokim poziomie, ponieważ ponad 50% nowych klientów przychodzi do nich organicznie. Startup zwiększył również liczbę swoich centrów magazynowych.  Obecnie posiada ich 200 w 15 miastach, takich jak Nowy Jork, Mexico City czy Sao Paulo.

Ekspansja

Nowo upieczony jednorożec planuje przeznaczyć fundusze na ekspansję w ramach zajętych obszarów geograficznych, zyskując większą trakcję na poziomie sąsiedzkim. Poszerzy również działalność w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto JOKR skoncentruje się na pozyskiwaniu nowych klientów, rozwoju marketingu i nauki o danych oraz rozwoju technologii, w szczególności w zakresie zamówień i łańcucha dostaw. Celem JOKR jest również osiągnięcie neutralności węglowej w ramach swoich procesów do końca przyszłego roku.

Poprzednia runda

W lipcu, po 3 miesiącach od startu JOKR pozyskał 170 mln dolarów. Jednym z inwestorów jest polski fundusz VC – Market One Capital. Była to jedna z największych rund A w ostatnich latach, a biorący w niej udział inwestorzy to globalne firmy specjalizujące się w rozwoju spółek technologicznych. Od rozpoczęcia działalności JOKR rozwinął swoje punkty w Polsce, USA, Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Peru i Austrii.

Podwójny jednorożec w stajni MOC

Pierwszym unicornem, który pojawił się w portfelu MOC był działający w branży mikromobilności Tier Mobility. Po niedawnej rundzie D opiewającej na 200 mln dolarów, w której udział wzięli m.in. Softbank i Mubadala, startup zyskał status podwójnego jednorożca. Wkrótce po tym przejął Nextbike specjalizujący się w wypożyczaniu rowerów – także warszawskich Veturilo. Po przejęciach spółka stała się największym dostawcą mikromobilności w Europie i powiększyła flotę oferowanych pojazdów do 250 tysięcy w ponad 400 miastach.

 

Przeczytaj również: Zainwestowaliśmy w 7 startupów. Podsumowanie roku Market One Capital