– Startupy z zagranicy coraz częściej zauważają potencjał polskiego rynku i zabiegają o możliwość zakotwiczenia się w polskim ekosystemie – mówi Wojciech Drewczyński ze Space3ac – Dla nich to świetna okazja na rozwój, a dla polskiego środowiska startupowego – dopływ świeżej krwi, idei i nowych kontaktów biznesowych.
Gdański akcelerator Space3ac pomógł już ponad 20 startupom spoza Polski. Spośród nich świetne wyniki w sprzedaży osiągnęła firma Zlick, która oferuje szybkie i proste płatności przez telefon i zdobyła już klientów takich jak Ringier axel springer, Orange, Play, T-Mobile. Obecnie firma negocjuje umowy z kilkoma kolejnymi klientami. Są wśród nich wydawcy prasy i portale oraz platformy udostępniające użytkownikom filmy wideo.
Inne wsparte przez akcelerator startupy także aktywnie działają na naszym rynku. FuchemCEE zajmujący się substancjami ognioodpornymi przygotowuje się do postawienia linii produkcyjnej w Polsce podobnie jak inny z absolwentów programu zajmujący się produkcją zestawów edukacyjnych – Time for Machine.
Firmom takim jak SentiSquare zajmującym się przetwarzaniem ogromnych ilości danych tekstowych w każdym języku za pomocą sztucznej inteligencji Space3ac pomogło w rozpoczęciu współpracy z firmami telekomunikacyjnymi.
2 grudnia w O4 coworking w Gdańsku odbył się Demo Day programu akceleracyjnego Poland Prize powered by Space3ac. W wydarzeniu wzięło udział 9 startupów z USA, Ukrainy, Korei Południowej, Rosji, Litwy, Niemiec i Luksemburga. Przez ostatnie 3 miesiące firmy te wdrażały swoje projekty u Partnerów akceleratora m.in.: Orange Polska, PZU LAB, Olivia Business Centre, Port Gdańsk.
Podczas Demo Day Wyróżniono 4 startupy, którym przyznano dodatkowe granty łącznej wartości 20 tysięcy euro. Wśród nagrodzonych znaleźli się Zlick, Ondato, 3D Visual Risk, oraz Time for Machine.
Opisy projektów startupów programu akceleracyjnego Poland Prize powered by Space3ac
Zlick (Wielka Brytania) oferuje najprostszą dostępną obecnie płatność przez telefon przeznaczoną dla wydawców mediów cyfrowych. Proces obejmuje technologię bezpośredniego rozliczania z operatorem, która jest szybkim i bezpiecznym sposobem realizacji płatności niezwykle przydatnym w obsłudze modeli subskrypcyjnych.
Ondato (Litwa) wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji do zdalnej identyfikacji ludzi w czasie rzeczywistym w oparciu o zdjęcia i wideo. Zapewnia najszybsze usługi weryfikacji cyfrowej tożsamości firmom i instytucjom.
FuChem (Korea Południowa) produkuje impregnaty, które działają przeciw rozprzestrzenianiu się ognia. Powierzchnia pokryta substancją wykorzystywaną przez firmę zapobiega pojawieniu się ognia. Rozwiązanie jest nietoksyczne i bezpieczne dla środowiska.
BIM-Y (Luksemburg) to rozwiązanie wspierające zarządzanie stanem technicznym budynków. Dzięki wykorzystaniu IoT wraz z sensorami powstał kompletny system optymalizujący zarządzanie budynkiem, który pozwala zwiększyć jego wartość i zmniejszyć koszty operacyjne. Rozwiązanie oferowane przez BIM-Y zostało wdrożone m.in. w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
Ufleet (Niemcy) automatyzuje proces planowania i harmonogramowania dostaw m.in. dla firm działających na rynku FMCG. Rozwiązanie, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji pozwala na skrócenie tras dostaw nawet o 15%. Obecnie są w fazie pilotażowej z kilkoma globalnymi markami i pozyskują nowych klientów.
3D Visual Risk (Rosja) to aplikacja, która wykorzystuje trójwymiarowe modele zakładów przemysłowych do prezentowania skutków potencjalnych wypadków. Tworzone w aplikacji animacje porównują scenariusze wydarzeń bez zastosowanych działań zapobiegawczych z sytuacjami uwzględniającymi ich wdrożenie.
Wanda Maps (USA) to usługa typu user generated content pozwalająca na tworzenie interaktywnych map. Dzięki platformie członkowie społeczności korzystającej z Wanda Maps mogą monetyzować publikowane przez siebie materiały. Mapy można ustawić jako publiczne lub prywatne i dzielić się swoimi ulubionymi miejscami tylko z wybranymi osobami.
Odditive (Ukraina) tworzy innowacyjne rozwiązania obszaru IoT (Internet of Things). Ich głównym produktem jest mały, przenośny i bezprzewodowy czujnik gazu, który skutecznie wykrywa anomalie i informuje o zagrożeniu. Firma zajmuje się również elektroniką robioną na zamówienie, dopasowaną do potrzeb klientów.
Time for Machine (Ukraina) produkuje ekskluzywne mechaniczne i elektryczne modele zabawek wykonane z metalu i drewna. Mogą być one wykorzystywane jako designerski element wystroju wnętrz lub jako zabawki edukacyjne.