Zakręcony startup, czyli cztery kroki do dobrego filmu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W końcu nadszedł ten moment. Stworzyłeś startup i realizujesz swój innowacyjny pomysł na biznes. Zastanawiasz się, jak w ciekawy sposób rozpocząć jego promocję? Odpowiedź jest prosta – nakręć film!

Przygotowanie filmiku promocyjnego może się wydawać niezwykle trudne i kosztowne. Nic bardziej mylnego! Nawet nowicjusz, mając dobry pomysł może stworzyć krótki ale interesujący film, który sprawi, że jego biznes wystartuje z przytupem. 

Sprzęt 

Wbrew pozorom nie jest to kluczowy element w tworzeniu filmu, jednak bez niego się nie obędzie! Chcąc korzystać z profesjonalnego sprzętu musielibyśmy liczyć się z wydatkiem porównywalnym do zakupu dobrej klasy samochodu,, ale dla naszych wymagań te środki można ulokować rozsądniej. 

Na rynku jest wiele urządzeń, które pozwolą nam nagrać wysokiej jakości materiał wideo, za przystępną cenę. Jedno z nich znajduje się w naszej kieszeni. Nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów na sprzęt możemy nagrać swoje dzieło przy pomocy smartfona. Praktycznie każdy dostępny na rynku smartfon oferuje możliwość nagrania wideo w rozdzielczości FullHD. Jednak jeżeli nam to nie wystarcza możemy sięgnąć po np. Lumię 930, która pozwala nam nagrywać w 4K. Chcemy w naszym filmie promocyjnym mieć ujęcia slowmotion? Wystarczy skorzystać z iPhone’a i nagrywać w 120 klatkach na sekundę! 

Przejdźmy poziom wyżej. Co zrobić gdy mamy budżet w wysokości powiedzmy 1500 złotych? W tej sytuacji warto postawić na zakup lustrzanki cyfrowej, która nie tylko umożliwi nam nagrywanie wysokiej jakości filmów, ale pozwoli również na tworzenie fotorelacji z eventów, w których nasz startup będzie brał udział lub po prostu do dokumentowania jego rozwoju. 

Scenariusz 

Scenariusz jest zasadniczo najważniejszym elementem naszego małego Hollywood. Dobry pomysł na scenariusz często może pomóc nam zniwelować problemy związane z posiadanym sprzętem. Tak samo jak w tworzeniu startupu, w tworzeniu filmu promocyjnego najważniejszym elementem jest pomysł – w tym wypadku na scenariusz. 

Interesujące podejście do tematu, niestandardowe ujęcia może film kręcony w  formie First Person Perspective? Tworząc scenariusz mamy ogromną dowolność rozplanowania poszczególnych elementów filmu, możemy zaplanować sposób w jaki przekażemy naszą wiadomość, możemy pokazać produkt w różnych warunkach, podejść do tematu prezentacji zespołu w nieszablonowy sposób. Możliwości są wręcz nieograniczone, dlatego warto skupić jak najwięcej uwagi na dopracowaniu scenariusza, bo to właśnie on może okazać się kluczem do sukcesu, bo co nam po tym, że przygotujemy film przy pomocy sprzętu wartego 30 tysięcy złotych, skoro scenariusz będzie nudny? 

Realizacja 

Mając już scenariusz i zabierając się za nagranie materiału obowiązkowo powinniśmy rozrysować ujęcia kamery, czyli stworzyć tzw. scenorys. Nie tylko ułatwi to pracę wszystkim na planie, ale również pozwoli wstępnie prześledzić koncepcję i sprawdzić, czy będziemy w stanie zrealizować to co założyliśmy przy pomocy dostępnych środków. 

Ważne również abyśmy nagrywali jak najwięcej. Myślmy przyszłościowo i dajmy osobie, która będzie się zajmowała montażem jak najwięcej materiału, z którego będzie mogła skorzystać. Nagrywajmy również kilka sekund przed i po ujęciu, gdyż moment realizacji, jest jednocześnie momentem, w którym powinniśmy pamiętać o montażu i jego potrzebach. 

Kręćmy również duble. Po nagraniu sceny warto ją jeszcze raz obejrzeć i sprawdzić czy nie byłoby warto czegoś poprawić? 

Montaż 

Czy można zmontować film nie mając specjalistycznego oprogramowania? Oczywiście! Nasze komputery posiadają podstawowe narzędzia, które pozwolą nam zmontować przygotowany film – korzystając z komputerów z systemem Windows będzie to Movie Maker, a w przypadku sprzętu od Apple wykorzystamy iMovie. 

Programy dostarczane przez Microsoft i Apple są nie tylko łatwe w użyciu, ale jednocześnie intuicyjne działając na zasadzie drag and drop. W łatwy sposób możemy przycinać ścieżkę dźwiękową, dodawać kolejne sceny i elementy graficzne. 

Podsumowując, aby stworzyć interesujący film promocyjny nie musimy posiadać wypchanego pieniędzmi portfela. Wystarczy dobry pomysł i poświęcenie chwili swojego czasu – zupełnie jak ze startupem. 

Konkurencja na rynku B2B jest coraz większa, więc firmy muszą szukać nowych kanałów komunikacji, które pozwolą im się rozwijać. Aby jednak odnieść na tym polu sukces trzeba dobrze wiedzieć jak się do tego zabrać. Warto zapoznawać się z nowymi kanałami promocji i próbować w nich zaistnieć. Dla młodych przedsiębiorców stworzyliśmy także konkurs „Houston, we’vegot a startup”, w którym nagrodą główną jest półroczna obsługa PR oferowana przez agencję LEWIS PR. W ramach nagrody agencja między innymi zajmie się obsługą kanałów social media, zrealizuje warsztat strategicznym przeprowadzi szkolenie medialne i poprowadzi twoje biuro prasowe. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie na adres [email protected] linku do wideo zamieszczonego w serwisie YouTube lub prezentacji PowerPoint lub Prezi, gdzie właściciele start-upu w niebanalny sposób, opowiedzą dlaczego właśnie to ich firma powinna wygrać obsługę PR-ową i jakie korzyści społeczne lub biznesowe niesie ze sobą proponowany przez nią produkt lub usługa.

Robert Czerwenka

Lewis PR

Z czym się je PR Robert dowiedział się jako młody student Politologii. Tak mu się spodobało, że pierwsze co zrobił po przeprowadzce do Warszawy to dołączył do mediów studenckich gdzie zajął się komunikacją. W LEWIS PR zajmuje się sektorem nowych technologii, który dla niejednego mógłby okazać się czarną magią. Wieczorem, gdy już zapomni o PRze lubi włączyć komputer i napisać kilka linijek kodu.