Zalety pracy w domu dla pracownika i pracodawcy

Dodane:

Sandra Kluza Sandra Kluza

Udostępnij:

Wygodne ubranie, miękki fotel, własny komputer – to zdaniem wielu idealne warunki do wykonywania służbowych obowiązków. Praca z domu ma z pewnością swoje dobre strony zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy jednak nie zawsze i nie w każdej sytuacji jest ona najlepszym wyjściem.

Kiedy warto zdecydować się na taką formę zatrudnienia? Wiele osób wyobraża sobie, że praca w domu to dla nich idealne wyjście. Rzeczywiście, niewątpliwie jest ona kusząca – każdy, kto traci czas na tkwienie w korkach, czy to w aucie, czy w autobusie wie jakie to uciążliwe. Praca w domu pozwala na zaoszczędzenie czasu, który zamiast spędzić na dojazdach, można wykorzystać na efektywną pracę.

Zaplanowany dzień pracy

Pracując w domu sami ustalamy sobie godziny, które przeznaczymy na wykonywanie obowiązków. Ranne ptaszki mogą zaczynać pracę bardzo wcześnie rano i dzięki temu mieć więcej dnia wolnego dla siebie, a ci, którzy rano potrzebują dla siebie więcej czasu, nie muszą nigdzie się spieszyć. Oczywiście, nie można zapominać, że praca z domu wymaga ogromnej samodyscypliny. Istnieje bowiem duże ryzyko, że bez odpowiedniego zaplanowania dnia i pozwalając sobie na długie przerwy na przejrzenie aktualności na portalach społecznościowych, praca zajmie nam łącznie o wiele więcej czasu, niż standardowe osiem godzin w biurze. Warto ustalić sobie konkretne miejsce do pracy tak, by móc po jej zakończeniu odejść od biurka i zrelaksować się – poczuć, że jest się w domu.

Brak konieczności codziennego chodzenia do biura to idealne rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które nie tęsknią za towarzystwem współpracowników i najefektywniej pracują w ciszy lub odwrotnie – słuchając głośnej muzyki. Dla osób bardziej towarzyskich może stanowić to problem – istnieje ryzyko, że będą się czuły wykluczone ze społeczności firmy i w efekcie, nie będą się z nią do końca identyfikować.

Brak nadzoru

Każdy, kto nie lubi ciągłego nadzoru swoich przełożonych na pewno będzie sobie cenił możliwość pracy w domu. Osoby zdyscyplinowane nie będą miały z tym problemu jednak ci, którzy bez bezpośredniego przełożonego nad sobą mają tendencję do mniej intensywnej pracy, mogą mieć kłopoty z zarządzaniem swoim czasem i w efekcie pracować dużo mniej efektywnie. Praca z domu to marzenie wielu pracowników, ich pracodawcy jednak nie myślą o tym tak chętnie jak oni. Myśl o braku bezpośredniej kontroli nad pracownikiem nie podoba się wielu z nich. Mając jednak sprawdzonych i zaufanych pracowników, warto im pozwolić na taką formę zatrudnienia jeśli wyrażają na to chęć. Dlaczego?

Finansowe korzyści z pracy zdalnej

Fizyczna nieobecność pracowników w biurze, jeśli należą do dobrze zorganizowanych domatorów, niweluje ryzyko konfliktów w zespole – każdy pracuje u siebie w domu, a w efekcie, pracodawca otrzymuje wykonane zadanie. Co więcej, praca wykonywana jest przez zadowolone, skupione na pracy osoby, co pozytywnie wpływa na jej jakość. Oprócz aspektów personalnych, zatrudnianie osób pracujących z domu ma swoje korzyści finansowe – mniejsze biuro to mniejsze koszty jego wynajęcia oraz eksploatowania. Zadowolony i wypoczęty pracownik jest także mniej chętny do zmiany pracy. Wręcz odwrotnie, jest bardziej przywiązany do firmy i częściej wiąże z nią swoją przyszłość. Powoduje to zmniejszenie rotacji pracowników w firmie dając jej wymierne oszczędności finansowe.

To jednak nie wszystkie oszczędności, jakie niesie za sobą pozwolenie pracownikom na wykonywanie obowiązków z domu – poprzez taką formę zatrudnienia, zmniejsza się ilość branych przez nich zwolnień. Dzięki ich obecności w domu, nie muszą zwalniać się z powodu choroby dziecka czy konieczności pójścia do urzędu w godzinach otwarcia.

Motywacja kluczem do udanej współpracy

Praca z domu ma wiele zalet pod warunkiem, że dotyczy pracowników zdyscyplinowanych i obowiązkowych. W przeciwnym razie, wszystkie obawy pracodawców mogą okazać się uzasadnione – pracownik bez odpowiedniej motywacji do pracy może stać się o wiele mniej efektywny, a brak kontroli pracodawcy może rozleniwić go jeszcze bardziej. Istnieje także ryzyko, że poprzez fizyczną nieobecność w pracy, pracownicy będą odczuwali mniejszą więź z firmą i przez to, nie będą w pełni angażować się w wykonywane zadania.

Praca z domu to zjawisko coraz bardziej popularne na zachodzie, w Polsce wciąż jeszcze podchodzi się do niego dość sceptycznie. Jednak, jak większość trendów, pewnie i tu niedługo zadomowi się na dobre. Wtedy zarówno pracodawcy jak i pracownicy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla nich lepsze i jaka forma zatrudnienia wygra w starciu biuro kontra dom.

Sandra Kluza

Specjalista ds. Marketingu Smart MBC

W swojej pracy zajmuje się działaniami employer brandingowymi oraz wdrażaniem nowych narzędzi HR. Na co dzień sprawuje opiekę nad działem Marketingu w firmie Smart MBC. Celem jej pracy jest tworzenie dedykowanych rozwiązań dla firm i działów HR, a także usług i narzędzi z przeznaczeniem dla pracowników i kandydatów.

Zdjęcie główne artykułu picjumbo.com