Założyciel Twittera przekaże ponad miliard dolarów na walkę z koronawirusem

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

coinlist

Udostępnij:

Jack Dorsey, założyciel i prezes Twittera, poinformował, że przekaże ponad miliard dolarów na walkę z epidemią koronawirusa. Jest to ponad ¼ jego całego majątku.

Dorsey przekaże funduszowi charytatywnemu Start Small udziały spółki z sektora płatności, Square.

Jest to jak dotąd największa darowizna wśród osób z kręgów biznesu. Jeff Bezos, założyciel Amazona przekazał 100 mln dolarów bankowi żywności Feeding America. Przy czym majątek Bezosa jest wyceniany na ok. 123 mld dolarów. Podobne kwoty na walkę z koronawirusem przekazał także Bill Gates oraz założyciel spółki Dell, Michael Dell.

Bill Gates wspiera naukowców

Bill Gates wspiera finansowo prace nad szczepionką INO-4800 przeciw koronawirusowi. Szczepionka jest obecnie w fazie testów.

Naukowcy z Inovio opracowali szczepionkę INO-4800 DNA. Po uzyskaniu obiecujących wyników badań przedklinicznych przeprowadzonych na zwierzętach, które wykazały zwiększoną odpowiedź immunologiczną. Inovio wyprodukowało tysiące dawek INO-4800 w ciągu zaledwie kilku tygodni. Firma dokonała tego dzięki wsparciu Fundacji Billa i Melindy Gatesów, a także dzięki finansowaniu przez inne organizacje non-profit.

Testom podda się 40 ochotników, wyłonionych w czasie badań przesiewowych przeprowadzonych w Filadelfijskiej Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii i w Centrum Badań Farmaceutycznych w Kansas City. Jeśli badania kliniczne zakończą się sukcesem, Inovio będzie do końca roku w stanie przygotować do miliona dawek szczepionki.

Odpowiedź na pytanie, czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna dla ludzi, okaże się późnym latem tego roku. W razie potwierdzonej skuteczności zgoda na stosowanie INO-4800 będzie wydana za co najmniej rok do 18 miesięcy.

Polscy darczyńcy

W Polsce jak do tej pory największą sumę na walkę z koronawirusem przekazała Kulczyk Foundation, która zasiliła kasęFundacji Lekarzy 20 mln złotych. Swoją pomoc finansową zaoferował także CD Projekt, przeznaczając na akcję 2 mln zł.

Jedną z pierwszych, które zadeklarowały finansową pomoc była firma meblowa Agata, która przekazała 1 mln zł na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego.

Z kolei Żabka Polska przeznaczyła 2 mln zł na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykona Warsaw Genomics, warszawskie laboratorium specjalizujące w diagnostyce genetycznej. Na zakup sprzętu firma przekazała 4,5 mln zł.

Także osobom publicznym nie jest obojętny niedobór sprzętu medycznego. Robert i Anna Lewandowscy przekazali 1 mln euro szpitalom zakaźnym. Natomiast producent odzieży sportowej 4F przekazał szpitalowi MSWiA w Warszawie 300 par gogli dla personelu oraz zadeklarował, że na pomoc placówce przeznaczy 20% obrotów swojego sklepu internetowego.

Wsparcie finansowe zaoferowali także: Orlen (6 mln zł), Lotos (5 mln zł), PGE (5 mln zł) i Totalizator Sportowy (4 mln zł). Pojawiają się także datki żywnościowe. Firma Colian (właściciel takich marek jak Hellena, Goplana, Grześki) przekazał 160 tys. sztuk słodyczy i napojów niegazowanych wszystkim szpitalom przekształconym w zakaźne do walki koronawirusem. Maspex podarował 1 mln różnych produktów.