Na świecie popularne stają się urządzenia z kategorii hardware, które oprócz możliwości samodzielnego przeprowadzania badania, zbierają dane i wysyłają je do lekarza prowadzącego. Dzięki temu upraszcza się kontakt z doktorem oraz skraca czas wizyty u niego w gabinecie, czy nawet postawienia diagnozy. Wszystko to za sprawą ciekawych wynalazków, które mogą ułatwić życie nam wszystkim. Poznajcie trzy z nich:
1. Wirelless Blood Pressure Monitor
To ciśnieniomierz wysyłający nasze dane do smartfona. Zestaw, który kosztuje blisko 130 euro, zawiera ciśnieniomierz z wmontowanym nadajnikiem Bluetooth, który ma dostarczyć dane do naszego smartfona. Badanie wysokości ciśnienia w krwi rozpoczyna się standardowo, jak w “zwykłych” ciśnieniomierzach. Różni się końcem, bo po zdjęciu opaski możemy sprawdzić wynik w smartfonie. Aplikacja pokaże też poprzednie wyniki i ułoży je w formie ikonografiki.
Zgodnie z zaleceniami lekarza, możemy wszystkie nasze pomiary bezpośrednio z poziomu strony, czy aplikacji wysłać do jego gabinetu. Jeśli zauważy coś niepokojącego zawiadomi nas o konieczności pojawienia się w placówce zdrowotnej. Wirelless Blood Pressure Monitor pokazuje takie same wskaźniki jak każdy ciśnieniomierz: wartość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz puls. Firma stojąca za omawianym urządzeniem oferuje jeszcze inne, ale z kategorii wearebles, np. zegarki tarczowe, które mierzą puls, kroki czy spalane kalorie.
Ciekawi za to jeden z kolejnych produktu WS, który nazywa się Aura i można go używać w leczeniu zaburzeń snu. Jest to urządzenie z lampą i czujnikami mającymi kontrolować historię naszego snu. Poprzez stymulowanie odpowiedniego koloru oświetlenia i dźwięku pomaga zasnąć, ale też nas rozbudzić. W zestawie jest też podkładka pod poduszkę, która pomoże zbadać puls. Wszystkie wyniki zmierzone podczas naszego snu wylądują w smartfonie w postaci wykresów.
2. BSICare
“Ultranowoczesne, innowacyjne i precyzyjne urządzenie do teleanalizy stężenia glukozy we krwi” – tak producent rozpoczyna opis urządzenia sprzedawanego za pośrednictwem polskiej firmy ThinkMedica. Urządzenie pozwala na samodzielnie wykonanie badania poziomu glukozy we krwi, którego analiza trwa pięć sekund. Zaletą tego rozwiązania ma być nieograniczonych dostęp do wyników swoich badań (przedstawionych w postaci ikonografiki), czy kontakt z lekarzem i przesłanie mu nowych danych o stężeniu glukozy.
Zestaw, który kosztuje około 180 złotych, zawiera urządzenie pomiarowe BSICare, 10 sztuk pasków do glukozy, nakłuwacze oraz instrukcję obsługi. Urządzenie można za pomocą zamocowanego wejścia mini-jack podłączyć do wejścia słuchawkowego smartfona, dzięki czemu od razu przekaże do niego wyniki. Tak jak w poprzednim przypadku, będziemy mogli odczytać je w postaci wykresów. Uzyskane dane dotyczące wartości glukozy są automatycznie zapisywane w postaci dziennika pomiaru glukozy.
Zaletą BSICare jest aplikacja, która wysyła powiadomienia przypominające o wykonaniu badania. Producent zapewnia też, że każdy wynik można szybko (za pomocą wiadomości tekstowej) skonsultować z lekarzem. W opisie możemy przeczytać też, że uzyskane dane są transmitowane do platformy internetowej, do której mam mieć dostęp pacjent i lekarz. Monitoruje i pomaga w przestrzeganiu, stworzonego z lekarzem planu terapeutycznego.
3. Nightscout
To rozwiązanie dla wszystkich chorych na cukrzyce, które ułatwia życie z tą chorobą. Osoba zdiagnozowana zmuszana jest do przestrzegania restrykcyjnej diety i podawania odpowiednich dawek insuliny. Aby sobie nie zaszkodzić musi ważyć i sprawdzać wartość odżywczą każdego produktu, by wymierzyć ile leku zaaplikować o danej godzinie. Ułatwieniem w podawaniu insuliny jest na pewno pompa, która odrzuca konieczność żmudnego procesu wbijania igły z dawką leku.
John Costik, ojciec dziecka chorego na cukrzycę, postanowił jeszcze bardziej ułatwić życie rodzinom z osobami chorymi na cukrzyce. Stworzył Nightscout, który pozwala na zdalny odczyt bieżącego poziomu glikemii u chorego. Do tego, aby działał poprawnie potrzebny jest jednak odbiornik G4 Platinum, który odbiera dane z pompy insulinowej i przekazuje je do chmury oraz zamieszcza na stronie internetowej projektu. Do niej dostęp ma każdy zarejestrowany.
Nightscout pozwala na bieżące odczytywanie poziomu glikemii u chorej osoby, z poziomu smartfona, laptopa, a nawet smartwatcha Pebble. Dzięki temu, użytkownik projektu może, w razie alarmujących danych, szybko skontaktować się z opiekunem chorego i przekazać mu wskazówki, jak zareagować w danej sytuacji. Projekt jest rozwijany przez społeczność internetu. Na tę chwilę udostępnia też powiadomienia dźwiękowe, gdy poziom glikemii u chorego jest alarmujący.