Zbliża się Venture Day. Inwestorzy przekonują startupy do podjęcia współpracy

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbędzie się kolejna odsłona technologicznej konferencji Venture Day. To okazja, by zobaczyć, jak w zmienionej formule pitchingu inwestorzy przekonują startupy do podjęcia współpracy.

– Venture Day to jedna z najbardziej rozpoznawanych konferencji technologicznych, która przyciąga naukowców, wynalazców, inwestorów, startupy i administrację publiczną w celu wymiany wiedzy oraz poruszenia aktualnych tematów, które są kluczowe dla rozwoju innowacji – mówi Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Najbliższa edycja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER.

Dlaczego warto pojawić się na Venture Day?

Podczas tegorocznej odsłony Venture Day będą poruszane tematy dotyczące czterech branż: branży morsko-logistycznej, ICT (technologie przetwarzające, gromadzące lub przesyłające informacje w formie elektronicznej), e-zdrowia i branży energetycznej (technologie ekoefektywne). W trakcie konferencji wystąpią prelegenci z Polski i zza granicy, a uczestnicy będą mogli wziąć udział w debacie i spotkaniach networkingowych.

– W tym roku skupiliśmy się na światowych trendach technologicznych. Konferencja będzie cennym źródłem informacji i inspiracji dla osób, które szukają praktycznej wiedzy na temat sztucznej inteligencji (AI), wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości oraz robotyki (RPA) – mówi Anna Miler, jedna z koordynatorek projektu z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Prelegenci i zmieniona formuła pitchingu

Wśród mówców Venture Day znajdą się między innymi Rafał Wolak, inżynier programista z 10-letnim doświadczeniem w branży IT. Architekt i specjalista w dziedzinie systemów rozproszonych. Pasjonat machine learning i IoT, lider międzynarodowego zespołu w startupie e-commerce w Dubaju, gdzie był odpowiedzialny za obsługę, monitoring i automatyzację olbrzymiego magazynu (Warehouse Management System), obsługującego e-commerce na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Natomiast o nowych technologiach w branży transportowo-logistycznej, takich jak cyfrowa rewolucja, automatyzacja, Internet Rzeczy i sztuczna inteligencja opowie Przemysław Myszka.

Z kolei o efektach, jakie przynosi współpraca startupów z korporacjami opowie Vincent Vinkoert, dyrektor działu rozwoju biznesu w PortXL – największym na świecie akceleratorze morskim. Vinkoert ma doświadczenie w zarządzaniu czasopismami o tematyce morskiego handlu międzynarodowego i międzynarodowego rozwoju biznesu.

Do tego w tej edycji wydarzenia zostanie zmieniona formuła pitchingu. Zwykle to startupy prezentują się przed inwestorami, starając się zdobyć ich uwagę, zaufania i ostatecznie wsparcie finansowe. Podczas konferencji Venture Day będzie inaczej. Przedstawiciele funduszy, między innymi Kuba Dudek, manager inwestycyjny SpeedUp Group i Paweł Maj, dyrektor inwestycyjny bValue, wyjaśnią startupom, co mogą dla nich zrobić.

Pitching ma działać

Dzięki zmienionej formule eksperci, inwestorzy i przedsiębiorcy jako pierwsi zyskają dostęp do pomysłów rozwijanych w polskim środowisku startupowym. Według Mateusza Nowaka z Mazovia Capital, w zmienionej formule chodzi o stworzenie pomostu między startupami a inwestorami, swojego rodzaju „platformy kontaktu”. – To narzędzie, w zależności od tego, jak zostanie użyte może być przydatne lub nie. Tu naprawdę nie chodzi o walkę ego między inwestorami a startupami. Jeszcze raz, bądźmy pragmatyczni: whatever works – mówi.

Organizatorzy

Współorganizatorem tegorocznej edycji Venture Day jest Port Gdańsk, który odpowiada za część dotyczącą Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, w tym branży portowo-logistycznej i offshore.

– Zarząd Morskiego Portu Gdańsk angażuje się w wiele projektów wspierających startupy. Realizujemy projekty współfinansowane z PARP, takie jak ScaleUp czy Poland Prize. Zapraszamy do współpracy podmioty, które mają do zaoferowania projekty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zarówno nasi kontrahenci, jak i my, stawiamy na nowości w branży morskiej i portowo-logistycznej. Port w Gdańsku może być dla wielu takich projektów miejscem do testowania rozwiązań. Jest także generatorem innowacyjnych pomysłów – mówi Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor ds. Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w Porcie Gdańsk.

Organizatorami konferencji są: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Patronaty Honorowe nad konferencją objęli: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański, Akademia Morska w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny.

Partnerzy: Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego – InvestGDA, Klaster Interizon, Inteligentne Specjalizacje Pomorza.