Zbudujmy sektor energii, jakiego potrzebuje Europa. Zapraszamy do udziału w konkursie PowerUp!

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

– Firmy na wczesnym etapie rozwoju, w przeciwieństwie do korporacji, nie boją się podejmować ryzyka i wdrażają pomysły szybciej. Dlatego najwięksi gracze w sektorze energii chętnie inwestują w młode projekty – mówi Łukasz Świercz z InnoEnergy Central Europe i zaprasza do udziału w konkursie.

InnoEnergy zostało powołane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Dzięki współpracy z siecią partnerów, InnoEnergy stało się wiodącym europejskim akceleratorem biznesu w obszarze energii. Wsparło już około 200 startupów w całej Europie, a teraz zaprasza do udziału w kolejnej edycji największego w Europie Środkowej konkursu dla rozwiązań z obszaru energii: PowerUp!. Zapisy do konkursu już trwają i kończą się 11 września. Zainteresowanie konkursem InnoEnergy jest duże, już 160 startupów zgłosiło chęć udziału.

Organizatorzy konkursu szukają zespołów tworzących ciekawe rozwiązania z branży energetycznej, które mogłyby usprawnić rozwój tego sektora. Wierzą, że warto połączyć zapał młodych startupowców z doświadczeniem mentorów. Taka współpraca może przynieść świetny produkt, za który klienci będą gotowi zapłacić. Tego, jak stworzyć produkt potrzebny klientom oraz jak na nim zarobić, uczestnicy programu dowiedzą się podczas warsztatów, które odbędą się 30.09 i 01.10 –  poprowadzi je Rafał Szczepanik z Grupy Pracuj.pl.

Jakie warunki należy spełniać, aby przejść do kolejnego etapu konkursu?

1. Startupy powinny działać w sektorze energetycznym

2. Projekt powinien rozwijać dedykowany mu zespół

3. Zespół ma ambicję, by stać się globalną firmą

4. Prognozowany czas wejścia z produktem na rynek jest nie dłuższy niż dwa lata.

– Obecnie prowadzimy nabór projektów do PowerUp! – największego konkursu dla startupów energetycznych w 23 krajach Europy Środkowej. Do 11 września czekamy na zgłoszenia od kandydatów. Podczas finałowych warsztatów, razem z mentorami, zweryfikujemy modele biznesowe zespołów. Najlepsi otrzymają zaproszenie do akceleratora Highway® oraz nagrody finansowe – mówi Łukasz Świercz, Business Creation Officer w InnoEnergy.

– Zwycięskie technologie oraz pozostałe możliwe do zrealizowania pomysły nie tylko pomogą Europie w ochronie środowiska, ale także po ich komercjalizacji, z pomocą InnoEnergy mogą mieć wpływ globalny – dodaje Jakub Miler, CEO InnoEnergy Poland Plus, organizator konkursu. Podczas finału głównego w Budapeszcie najlepsi startupowcy powalczą o nagrodę główną, jaką jest 20 tys. euro w gotówce i możliwość pozyskania inwestycji w wysokości do 150 tys. euro.

Produkt się obroni, a biznes (nie) zrobi się sam

Wybrane zespoły zostaną zaproszone do udziału w warsztatach, podczas których dowiedzą się więcej na temat swojego biznesu i skorzystają z wiedzy doświadczonych mentorów. Jakie zespoły mają największe szanse na udział w międzynarodowym finale konkursu? – InnoEnergy inwestuje przede wszystkim w ludzi, a nie w tabelki, które stworzone na wczesnym etapie inwestycji mogą nie mieć żadnego pokrycia w rzeczywistości. Oceniamy produkt przez pryzmat potencjału zespołu – mówi Łukasz Świercz, organizator konkursu.

Przyznaje, że startupy po zebraniu pierwszych informacji z rynku często muszą usprawnić, a czasem całkowicie zmienić oferowane klientom rozwiązanie. – Sprawdzamy, czy zespół ma tego świadomość i czy jest w stanie sprostać tym zmianom. Jeśli tak, nie odrzucamy projektu, nawet jeśli w początkowej fazie produkt nie ma dobrych rokowań – dodaje Łukasz Świercz. Jego zdaniem, jednym z najczęstszych powodów odrzucenia wniosku o wsparcie jest brak świadomości biznesowej zespołu, czyli podejście: dobry produkt się obroni, a biznes zrobi się sam.

Finał główny odbędzie się w Budapeszcie i zostanie poprzedzony piętnastoma finałami regionalnymi (polski finał odbędzie się 3.10.2017 r. w Warszawie, w siedzibie The Heart Warsaw).

W trzeciej edycji PowerUp! 2017 InnoEnergy wezmą udział startupy oraz małe przedsiębiorstwa z aż 23 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Co zrobić, aby zgłosić się do konkursu? Wystarczy wypełnić formularz na stronie konkursowej i czekać na wiadomość od organizatorów PowerUp!.

Do dziś zespół InnoEnergy wsparł kilka polskich startupów. Wśród nich znalazły się zespoły stojące m.in. za:

1. Ogarniamprad – pierwsza w Polsce platforma umożliwiająca odbiorcom domowym i firmowym tworzenie grup zakupowych oraz zakup prądu w ramach aukcji grupowych.

2. SEPIN – platforma, która wykorzystując beacony, dostarcza światowym sprzedawcom energii elektrycznej dane o klientach i zużyciu energii, ułatwiając im opracowywanie spersonalizowanych ofert, nowych taryf, kampanii marketingowych oraz promocji.

3. Bin-e – pierwszy inteligentny kosz na śmieci, który sam rozpoznaje i segreguje odpady. Bin-e dzięki konfiguracji z aplikacją rozpozna ich rodzaj, skategoryzuje je, posortuje i umieści w odpowiedniej części kosza.

4. Gradis – to platforma do zwiększenia zwrotu z inwestycji ponoszonych na oświetlenie dróg i ulic. Opracowane innowacyjne oprogramowanie umożliwia projektowanie i wielokryterialną optymalizację projektów fotometrycznych oświetlenia ulicznego, a także dynamiczne sterowanie tym oświetleniem.

5. EasySolar – oferuje rozwiązania dla firm zajmujących się energetyką słoneczną. Aplikacja umożliwia projektowanie, zarządzanie i monitorowanie systemów fotowoltaicznych. Z usług EasySolar skorzystało dotychczas przeszło 9 tysięcy firm.

6. Enetech – jednym z najnowszych rozwiązań firmy Enetech jest transport ciepła odpadowego na niewielkie odległości (do 30 km) za pomocą kontenerów wypełnionych materiałem zmiennofazowym PCM (z ang. Phase Change Material).

Więcej na temat konkursu dowiecie się ze strony internetowej powerup.innoenergy.com.