Kodeks pracy jasno określa, ile czasu przerwy powinien mieć każdy pracownik. Zazwyczaj wynosi ona 15 minut, jeśli pracuje sześć godzin dziennie. Startupowcy często pracują jednak dłużej i na inną umowę niż o pracę, dlatego rozbieżność w czasie przerwy może być duża.

Nie zważając na to, ile czasu wolnego w pracy ma każdy z nas, warto zastanowić się, jak efektywnie go wykorzystać. Warto po prostu odpocząć, zjeść coś pożywnego czy wyjść na balkon i pooddychać ”świeżym” powietrzem? A może lepiej zamknąć oczy i posiedzieć chwilę na sofie? Jak powinna wyglądać idealna przerwa w pracy? Zapytaliśmy o to polskich startupowców.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

1. Godzinny weekend każdego dnia

Bogumiła Matuszewska, CEO DrOmnibus, zapytana o sprawdzony sposób na idealną przerwę w pracy wymienia dwa typy. - Pierwsza to taka przerwa pozorna, ale za to bardzo kreatywna. To czas, gdy oczywiście odrywamy się od zadań, by zjeść, odpocząć, zrobić kawę, a tak naprawdę - by przy okazji spotkać się i porozmawiać z innymi ludźmi - mówi Matuszewska. Jej zdaniem tak spędzone pół godziny pozwoli naładować akumulatory i sprzyja generowaniu nowych pomysłów. Drugi rodzaj przerwy dotyczy całkowitego oderwania się od pracy na godzinę. - Taka przerwa sprawia, że każdego dnia przynajmniej przez godzinę mamy weekend - przekonuje.

2. Ucieczka od internetu

Długi spacer albo sport wytrzymałościowy poleca za to Jan Zając, CEO Sotrendera. Uważa, że na dłuższą przerwę po pracy (abyśmy pełni energii mogli dokończyć ją wieczorem, w domu) idealna jest przejażdżka rowerem, przepłynięcie kilku basenów czy przebiegnięcie kilku kilometrów. Sam ładuje akumulatory podczas wyjazdów w góry, nad morze czy do lasu. - Najlepiej, gdy podczas takich wyjazdów mamy słaby zasięg w telefonie, wtedy odpoczywamy naprawdę - przekonuje Jan Zając. Jego sposobem na idealną przerwę w pracy jest wyjście do ogródka i krótki spacer po zielonej trawie, czy przeciąganie się na słońcu na tarasie.

3. Gra w tenisa

Wydaje się, że to sport, wbrew pozorom, odpręża i wyzwala nas od stresu. Zwolennikiem tego sposobu spędzania wolnego czasu w pracy jest nasz następny rozmówca. - Mecz ping ponga bije na głowę wszystkie inne opcje - mówi nam Borys Musielak, pomysłodawca Filmastera i członek fundacji Startup Poland. Uważa, że gra w tenisa stołowego jest najlepszym sposobem na spędzenie przerwy w pracy. Mocno kultywuje ten trend w swoim biurze. - W firmie mamy aktualizowaną codziennie pingpongową tabelę i zestaw zasad, w jaki sposób można wyzywać na pojedynek osoby wyżej w drabince. Chodzi o to, żeby nowi pracownicy przy stole pingpongowym poznali starych, grając z nimi po kolei w drodze na szczyt - przekonuje Musielak.

Jak Wy spędzacie przerwę w pracy? Szukamy najbardziej kreatywnych sposobów na odpoczynek w pracy. Propozycje zostawcie w komentarzach.

Komentarze (0)