Wrocławska spółka ZMorph specjalizuje się w produkcji drukarek profesjonalnych. Wraz z przejęciem spółki 3D Printers i planowaną premierą kolejnego produktu firma ugruntowuje swoją pozycję w segmencie przemysłowego druku 3D. Akwizycja istotnie wzmocniła możliwości badawczo-rozwojowe ZMorph. W połowie 2020 r. firma planuje kolejną rundę finansowania, by pozyskać dodatkowe środki na dalszy dynamiczny rozwój, w tym uruchomienie produkcji nowych drukarek, będących obecnie w fazie rozwoju.
Wachlarz możliwości
Sztandarowy produkt firmy, drukarka ZMorph VX, pozwala na wykonanie precyzyjnego druku 3D w technologii FDM (fused deposition modeling), a dzięki wymiennym głowicom, umożliwia także obróbkę skrawaniem CNC czy wykonanie graweru laserem. Urządzenie jest wykorzystywane w produkcji, nauce, a także edukacji.
ZMorph, dzięki autorskiemu oprogramowaniu Voxelizer, będzie tworzył własny ekosystem do obsługi drukarek 3D, również tych produkowanych przez inne firmy. Voxelizer, jako jedyny na rynku, umożliwia obsługę drukowania 3D, frezowania CNC i wypalania laserem. Konwertując plik z projektem przesyłanym na drukarkę, jako jeden z niewielu, wykorzystuje woksele, czyli trójwymiarowe odpowiedniki pikseli. Nowe modele drukarek rozwijane obecnie przez ZMorph będą domyślnie pracowały na Voxelizer.
W związku z przejęciem spółki 3D Printers przez ZMorph w ostatnim kwartale zeszłego roku firma rozpoczęła produkcję i sprzedaż HBOT F300 – drukarki o większym niż w przypadku ZMorph VX polu roboczym, przeznaczonej dla przemysłu i profesjonalistów. Pozwoliło to przyspieszyć wejście do przemysłowego segmentu druku 3D.
Szybki wzrost wartości rynku i firmy
Polski producent działa na bardzo perspektywicznym rynku druku 3D, który według Grand View Research będzie w najbliższych latach rozwijał się w dwucyfrowym tempie, by osiągnąć wartość ponad 35 mld dolarów w 2027 roku. – ZMorph tworzy zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w druku 3D, a jego unikalne rozwiązania i kompetencje zespołu pozwalają myśleć o dalszej ekspansji i wzroście skali działalności dzięki opracowywanym nowym produktom. Tym bardziej, że na szybko zmieniającym się rynku, firma planuje co roku wprowadzać nowy model drukarki lub odświeżoną wersję obecnie oferowanych modeli. – dodaje Adam Markiel, dyrektor ds. inwestycji w Warsaw Equity Group, prywatnej grupie inwestycyjnej, która zainwestowała we wrocławską spółkę.
Dzięki poprzedniej inwestycji Warsaw Equity Group zrealizowanej w 2015 roku, opracowano drukarkę ZMorph VX, a także wymienne głowice i oprogramowanie, rozwinięto również struktury sprzedażowe. W ostatnich dwóch latach produkcja i sprzedaż osiągnęły prawie dwukrotny wzrost. Wpływ na wyniki spółki miało poszerzenie sieci dystrybucji do 24 krajów na pięciu kontynentach i włączenie do niej uznanych dystrybutorów sprzętu związanych z drukiem 3D, m.in. Matterhackers oraz Profound3D w USA, 3D Prima w Szwecji, czy Brainary w Australii i Nowej Zelandii.
W związku z rosnącą skalą działalności i planowanym zwiększeniem zatrudnienia, firma w przyszłym kwartale przeprowadzi się do nowej większej siedziby.
Nowe projekty – ZMorph 3.0 i ZMorph LCD
Dzięki środkom z inwestycji i wsparciu na poziomie strategicznym firma mogła rozpocząć projekty nowych rozwiązań, które pojawią się na rynku w tym i przyszłym roku.
– Wsparcie Warsaw Equity Group umożliwia nam pracę nad ZMorph 3.0., dwugłowicową drukarką o dużej powierzchni roboczej. Produkt będzie skierowany do klientów profesjonalnych oraz do przemysłu. Premierę ZMorph 3.0. planujemy na listopad tego roku – mówi Maciej Nawrocki, Prezes ZMorph.
Drukarkę ZMorph 3.0 będzie ponadto charakteryzować niezawodna konstrukcja mechaniczna, zaawansowana autodiagnostyka i intuicyjne środowisko pracy. Spółka pracuje też nad kolejnym produktem, którym jest ZMorph LCD – drukarka pracująca w technologii żywicowej, skierowana przede wszystkim do rynku dentystycznego.
Drukarki profesjonalne i przemysłowe, które oferuje polski producent to dwa najprężniej rozwijające się segmenty druku 3D. Korzystają z nich mniejsi wytwórcy, ale także zakłady przemysłowe. Dzięki nim można np. skrócić czas prototypowania, ale także zwiększyć efektywność produkcji krótkoseryjnej. Na coraz większą skalę drukarki 3D wykorzystywane są również w dużym przemyśle, np. przy produkcji gotowych elementów, choćby w motoryzacji, lotnictwie czy przemyśle kosmicznym. Znajdują one swoje zastosowanie również w medycynie.
Powyższe trendy rynkowe oraz wpisujące się w nie rozszerzenie portfolio produktowego, które skokowo powiększy rynek docelowy na produkty spółki, sprawiają, że ZMorph liczy na kilkukrotny wzrost skali działalności w kolejnych latach.