Energia i smart cities
W czwartej edycji konkursu dla przedsiębiorców PowerUp! wzięły udział startupy, które zajmują się rozwiązywaniem konkretnych problemów z jakimi zmagają się przedstawiciele takich segmentów jak cleantech, energia i smart cities. Zwycięzcą został estoński startup Zubax Robotics, który tworzy rozwiązania pozwalające na zmniejszenie zużycia energii w silnikach elektrycznych pojazdów lotniczych. Jury przyznało mu 30 tysięcy euro.
– Nagrodę przeznaczymy na dalszy rozwój produktu, który pozwoli na osiągnięcie lepszej pozycji na rynku. Wiedzieliśmy, że mamy dobry pomysł i dobry produkt, ale wygrana jest zaskoczeniem i motywatorem do nieustającej pracy – mówi Pavek Kirienko, Head of Technical Research w Zubax. Dodaje, że jego zespół zgłosił się do PowerUp! nie tylko ze względu na możliwość pozyskania finansowania, ale także dlatego, że organizatorzy zapewniają uczestnikom wsparcie merytoryczne i udział w programie akceleracyjnym.
Pozostali finaliści
Z kolei drugie miejsce w konkursie i 10 tys. euro przypadło zespołowi WellParko z Litwy. Jego przedstawiciele tłumaczą, że zajmują się wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, by wspierać włodarzy miast i właścicieli parkingów w lepszym zarządzaniu wolnymi miejscami postojowymi. Trzecie miejsce i 5 tys. euro zdobył zespół Neuron soundware z Czech, który opracował technologię pozwalającą na wczesną diagnostykę usterek mechanicznych dzięki rozpoznaniu dźwięków świadczących o uszkodzeniu.
– Przez siedem działalności EIT InnoEnergy zainwestowało w innowacyjne projekty 2 miliardy euro. Dzięki naszemu wsparciu 80 produktów weszło na rynek. Teraz, przed tą niesamowitą szansą stoi zespół Zubax Robotic, który przedstawił rozwiązanie skalowalne, mające globalne zastosowanie, co było najważniejszym kryterium jury – Christo Balinow, Business Development Director w w EIT InnoEnergy Central Europe.
Wśród pozostałych finalistów PowerUp! znalazło się 12 startupów:
1. Indoorway (Polska) – narzędzie do analizowania ruchu w budynkach między innymi dzięki beaconom.
2. Mobile Vehicle Technology (Chorwacja) – platforma do integracji urządzeń z segmentu Internetu Rzeczy.
3. BES Europe (Węgry) – tworzy narzędzia do optymalizacji zużycia wody.
4. Reengen (Turcja) – platforma do optymalizacji zużycia energii i kosztów związanych z wytwarzaniem energii.
5. Diesel Express Tester (Bułgaria) – tworzy kieszonkowe narzędzie do pomiaru jakości oleju napędowego za pomocą lasera.
6. Recytrust (Grecja) – pomaga zarządzać odpadami oraz śledzić i ograniczyć ich marnotrawstwo.
7. Solagro Smart Recycler (Serbia) – tworzy kruszarki do puszek i butelek PET.
8. Craft Bicycle (Rumunia) – produkuje rowery z bambusa.
9. Mazzy (Łotwa) – tworzy czujniki do monitorowania zużycie wody, gazu i ciepła w gospodarstwach domowych.
10. Hempire UA (Ukraina) – tworzy materiał do budowy ekologicznych budynków.
11. myWater (Słowenia) – zamierza dostarczyć wszystkim mieszkańcom Ziemi wodę pitną.
12. PowereX (Słowacja) – platforma do efektywnego zarządzania energią w sieciach energetycznych.