Znamy zwycięzców Szkoły Pionierów PFR

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Znamy zwycięzców Szkoły Pionierów PFR

Udostępnij:

Papierowe opakowania z technologią znakowania dla lepszego odzysku surowca czy opakowania wytwarzane z biodegradowalnych roślin? Wkrótce każdy polski konsument może stanąć przed takim wyborem. To jednak tylko dwa z kilkunastu projektów stworzonych przez uczestników zielonej edycji Szkoły Pionierów PFR, której partnerem jest Allegro. Które z 10 rozwiązań zdobyło największe uznanie jury i otrzymało nagrodę główną – 50 tys. zł?

50 uczestników przez 3 tygodnie intensywnych warsztatów tworzyło pierwsze zarysy projektów, aby przez kolejnych kilka miesięcy przy wsparciu ekspertów móc dopracować stworzone rozwiązania i przygotować je do prezentacji przed jury i potencjalnymi inwestorami. Gala Finałowa odbyła się 17 grudnia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie, gdzie swoje zielone rozwiązania zaprezentowało 12 zespołów. Spośród nich jury w składzie:

  • Paweł Grzegorczyk, p.o. dyrektora dep. rozwoju innowacji PFR
  • Małgorzata Walczak, dyrektor inwestycyjna PFR Ventures
  • Marcin Gruszka, head of communication Allegro
  • Marcin Małecki, redaktor naczelny Mam Startup

Znika zwycięzcą zielonej edycji Szkoły Pionierów PFR

Jury zdecydowało, że ze wszystkich prezentowanych projektów najciekawszym i najlepiej rokującym jest Znika, czyli startup, który ma dostarczać innowacyjne rozwiązania z zakresu opakowań roślinnych – dostarczając opakowania, taśmy pakowe czy etykiety termiczne stworzone z naturalnych materiałów – skrobii, traw czy celulozy. W ramach nagrody zwycięski projekt otrzymał 50 tys. zł.

Komisja konkursowa wyróżniła dwa projekty, które otrzymały po 30 tys. zł nagrody: Lume Label – rozwiązanie, które ma pozwolić na znakowanie kompostowalnych, papierowych czy wielomateriałowych opakowań za pomocą luminescencyjnych marketów. Poza oznaczaniem opakowań start-up planuje stworzyć urządzenia wykrywające i identyfikujące odpady w sortowniach.

Momkey-eko-boxy z materiałami zero-waste oraz aplikacja mobilna pozwalające na zabawę z dzieckiem z codziennie nowymi pomysłami na aktywności, które mają rozwijać umiejętności dziecka, a jednocześnie pozytywie wpływać na środowisko.

Z uwagi na bardzo wysoki poziom projektów, Allegro postanowiło przyznać nagrodę specjalną projektowi Dżo. to inteligentne kompostowniki, które pozwolą na proste, intuicyjne i szybkie kompostowanie – na tyle proste, że będzie można ich używać nawet w przestrzeniach biurowych.

– Polacy odnoszą coraz większe sukcesy biznesowe w obszarze szeroko rozumianych zielonych rozwiązań technologicznych. Przykładem może być Ekoenergetyka, produkująca ładowarki dla pojazdów elektrycznych, założona 11 lat temu przez dwóch studentów z Zielonej Góry. Dziś ich firma dostarcza swoje produkty do 22 państw i ponad 150 miast. Przykładów takich firm, które dobrze odczytują światowe trendy i wpisują się w nie jest coraz więcej, a naszą rolą jako PFR jest wspieranie ich w dalszym rozwoju i włączanie w proces transformacji energetycznej – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

200 mln zł na inwestycje w „zielone”

Na Gali Finałowej byli obecni przedstawiciele funduszy venture capital, którzy z uwagą przysłuchiwali się prezentacjom, szukając wśród projektów, w które warto zainwestować. Innowacyjne, zielone projekty mogą liczyć na finansowanie m.in. w ramach Funduszu Funduszy PFR Green Hub, który zapewni 200 mln zł na inwestycje w tego typu rozwiązania. Pierwsze zielone fundusze z środkami PFR pojawią się w już pierwszej połowie 2022 roku.

– Networking i know-how są jednymi z głównych powodów, które przyciągają młodych przedsiębiorców do udziału w Szkole Pionierów PFR. Jako firma oparta na technologii i innowacjach, jesteśmy przekonani, że poprzez wspieranie rozwoju takich programów inkubacyjnych, możemy realnie wpływać na wzrost polskiej gospodarki. Od lat inwestujemy w edukację oraz dzielimy się swoim doświadczeniem z innymi, i dlatego też już od pierwszej edycji Allegro jest Partnerem Szkoły Pionierów. Jesteśmy niezmiernie dumni, że również dzięki zaangażowaniu naszych ekspertów mogliśmy wspomóc rozwój pro środowiskowych projektów. Bardzo kibicujemy wszystkim startupom, które powstały w tej „zielonej edycji” i mamy nadzieję, że szybko rozwiną skrzydła i wprowadzą swoje rozwiązania na rynek – mówi Aleksandra Sroka-Krzyżak, strategy director w Allegro.

10 zespołów, 3 minuty

Podczas Gali Finałowej programu każdy z 10 zespołów miał 3 minuty na zaprezentowanie swoich rozwiązań w trzech głównych kategoriach – zrównoważonej logistyki, efektywnej energetyki i świadomej konsumpcji. Oceniana była wartość biznesowa i merytoryczna projektu, a także jakość prezentacji. Trzy najlepiej oceniane rozwiązania otrzymały nagrody finansowe na rozwój projektów, których łączna pula to 110 tys. zł. Przyznana została również nagroda publiczności, którą wygrał zespół XXX, a finaliści będą mieć okazję dalej rozwijać swoje pomysły podczas udziału w zagranicznym wyjeździe biznesowo-szkoleniowym.

Startupy stworzone przez uczestników poprzednich edycji programu (łącznie to już 200 absolwentów) zebrały już łącznie ponad 100 mln złotych finansowania. Pionierzy tworzą innowacyjne rozwiązania, które z powodzeniem wpisują się w polski ekosystem innowacji. Uczestnicy czwartej, zielonej edycji Szkoły Pionierów PFR również mają za sobą pierwsze sukcesy.

  • Dwa zespoły (Znika i Lume Label) zakwalifikowały się do półfinałowej 20 Huawei Startup Challenge
  • Znika wygrał Konkurs dla Zaangażowanych podczas Kongresu Dobrych Praktyk ESG/CSR/SDG
  • Część zespołów uzyskała wsparcie ze strony Platform Startowych (Unicorn Hub)
  • Dwa zespoły powstałe we wrześniu już generują przychody

O Szkole Pionierów PFR

Szkoła Pionierów PFR to program edukacyjny skierowany do początkujących wizjonerów i przedsiębiorców technologicznych. W trakcie programu uczestnicy tworzą zespoły i biorą udział w profesjonalnych warsztatach z udziałem czołowych ekspertów i doświadczonych startuperów, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą biznesową i spostrzeżeniami.

Program od 2018 roku realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro. Patronami honorowymi tegorocznej edycji są Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przeczytaj również Jak robić startupy? Przewodnik Szkoły Pionierów PFR jest już dostępny