Znany polski manager inwestycyjny laureatem międzynarodowego konkursu technologicznego

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Dobiegła końca środkowoeuropejska edycja technologicznego konkursu Global Impact Competition. Spośród pięciu finalistów jury wybrało zwycięzcę, którym został Łukasz Młodyszewski. Zaprezentowany przez Polaka projekt, pomoże walczyć ze skutkami stresu pourazowego.

fot. facebook.com/SingularityUniversity.CEE

Innowacje w służbie społeczeństwa

Organizowany przez Singularity University z Doliny Krzemowej oraz firmę General Electric, Global Impact Competition jest konkursem wyłaniającym wybitnych przedsiębiorców, naukowców i inżynierów, którzy przyczynią się do powstania innowacyjnych rozwiązań poprawiających jakość życia milionów ludzi na całym świecie. Jego uczestnicy konkurują ze sobą o udział w programie studiów organizowanych przez Singularity University oraz NASA Ames Research Center.

W tym roku prawo do dziesięciotygodniowej nauki w prestiżowym miejscu zapewnił sobie Łukasz Młodyszewski, dzięki zaprezentowanemu projektowi –  DreamJay oraz zdobytymi 30 tyś. dolarów. Czego dotyczy finałowa praca Polaka? DreamJay jest algorytmem wywołującym sny przy użyciu aplikacji mobilnej. Stosując ją, osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego będą mogły przed pójściem do łóżka zaprogramować swoje sny na takie, które będą przyjemne. W efekcie zwalczenie objawów choroby będzie prostsze.

Na spokojny sen i inne dolegliwości

Skala problemu z jakim postanowił zmierzyć się Młodzyszewski jest duża. Jak twierdzi, w samych Stanach Zjednoczonych co roku diagnozuje się ok. 5,3 miliona przypadków osób dotkniętych stresem pourazowym, który może być wywołany przez traumatyczne zdarzenia, jak np. wojny czy wypadki samochodowe. Autor rozwiązania jest przekonany, że spersonalizowane sny pomogą również w zwalczaniu innych dolegliwości, czy szkodliwych przyzwyczajeń np. w rzuceniu palenia papierosów.

W gronie finalistów tegorocznej edycji Global Impact Competition oprócz Polaka znalazło się czterech finalistów pochodzących z Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz Słowenii. Konkurenci prezentowali rozwiązania problemów dotyczących bezpieczeństwa osobistego, rolnictwa, osób niewidomych i niesłyszących oraz wykorzystania „big data” w naukach przyrodniczych. W ubiegłym roku laureatem został Paweł Jarmołkowicz z Harimata, który opracował technologię umożliwiającą analizowanie wzorców zachowań, dzięki czemu łatwiej można zdiagnozować u pacjentów czego dotyczy zaburzenie np. autyzmu, ADHD, czy depresji.