Zobacz, jak działa wyszukiwarka Google

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Każdego dnia Google odpowiada średnio na 500 tysięcy zapytań na sekundę. W fazach szczytowego ruchu liczba ta wzrasta nawet do 800 tysięcy zapytań na sekundę! Zapraszamy do przyjrzenia się silnikowi Google od środka.

Pokażemy ile osób pracuje przy jego obsłudze, jak wiele zmian kodu źródłowego zachodzi każdego dnia oraz jak wielkim zbiorem danych jest googlowskie repozytorium.

Google przechowuje ponad 1 miliard plików w jednym, wspólnym miejscu. To aż 86TB danych: 2 miliony linii kodu w 9 milionów plików źródłowych. Aby wydrukować tak obszerny materiał, musielibyśmy ściąć 4 miliony drzew. Pokuszenie się o przeczytanie wszystkiego zajęłoby nieprzerwanie 95 lat.

W repozytorium znajduje się też historia 35 milionów aktualizacji, wprowadzanych przez Google na przestrzeni 18 lat.

Przy obsłudze tak dużego zbioru danych pracuje 25 tysięcy programistów z całego świata. To ponad 2 razy więcej niż zatrudnieni przez Facebooka i ponad 6 razy więcej niż wszyscy pracownicy Twittera.

Codziennie programiści wprowadzają 16 tysięcy zmian w kodzie źródłowym silnika wyszukiwania, a kolejne 24 tysiące zachodzą automatycznie. Łącznie daje to 40 tysięcy aktualizacji w ciągu dnia, czyli ok. 1700 zmian na godzinę i prawie 28 w ciągu minuty.

Sprawne funkcjonowanie silnika możliwe jest dzięki stworzonemu przez Google systemowi Piper. Wprowadzone w jego obrębie funkcjonalności pozwalają między innymi na współpracę programistów z różnych stron świata, bez względu na strefę czasową, w której się znajdują.

Źródło danych: cacm.acm.org