Zobacz, jak wygląda serwerownia Facebooka

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Big Sur – tak nazywa się data center, które obsługuje dane użytkowników najbardziej popularnego portalu społecznościowego na świecie. Serwerownia znajduje się w Prineville i zajmuje powierzchnię 350 tys. stóp kwadratowych. Facebook niebawem otworzy kolejne miejsce do przechowywania danych.

Zrzut z filmu na YouTube | fot. Network World

Nowe moce obliczeniowe

Prineville to małe miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Oregon, które zamieszkuje dziewięć tysięcy osób. To właśnie w nim mieści się największa serwerownia Facebooka przechowująca dane milionów użytkowników z całego świata. W Big Sur Facebook testuje sztuczną inteligencję, która stara się przetworzyć te dane i je wykorzystać. Przykładem jej działania jest przyjrzenie się zdjęciom publikowanym na portalu i sprawdzenie ich zawartości. Pomaga to ocenić, czy zdjęcie nie łamie regulaminu portalu, ale też sprawdzić, kto jest na fotografii.

Serwerownia w Prineville powstała w 2011 roku, w dwóch etapach. Najpierw zapełniono pierwsze piętro o powierzchni 150 tys. stóp kwadratowych, pod koniec roku zamontowano serwery w kolejnym miejscu o powierzchni 150 tys. stóp kwadratowych. Od kilku miesięcy trwa budowa kolejnego piętra i montaż kolejnych serwerów. – Nowe moce obliczeniowe pozwolą nam zaproponować użytkownikom nowe, bardziej rozbudowane rozwiązania – mówił Tom Furlong z Facebooka.

Tak wygląda serwerownia Facebooka

Obejrzyj poprzedni odcinek cyklu pt. Wideo dnia.