Zoom bezpieczniejszy – usługa szyfrowania wiadomości w końcu będzie bezpłatna

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Zoom bezpieczniejszy – usługa szyfrowania wiadomości w końcu będzie bezpłatna

Udostępnij:

Twórcy popularnego komunikatora w końcu postanowili zadbać o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników. Funkcja szyfrowania danych będzie darmowa, ale nie będzie dostępna we wszystkich sytuacjach.

Dla wielu firm ten rok upłynął pod znakiem pracy zdalnej – codzienny kontakt ze współpracownikami zastąpiły nam maile, telefonu i oczywiście spotkania online. Większość firm korzystała z takich komunikatorów jak Zoom, który tak naprawdę stał się popularny dopiero w czasach pandemii. Aplikacja zachwyciła użytkowników tym, że zapewnia dobrą jakość obrazu oraz dźwięku w technologii HD, a także umożliwia wyświetlanie do 25 obrazów z kamer wideo.

Nie było to jednak urządzenie bez wad – osoby, którym zależało na poufności informacji, musiały wykupić na Zoomie płatny dostęp. Oznacza to, że bezpieczne szyfrowanie end-to-end było niedostępne dla darmowych użytkowników. W końcu jednak ma się to zmienić – twórcy platformy ogłosili, że Zoom będzie szyfrował wiadomości dla wszystkich użytkowników, bez względu na to, czy mają wykupione płatne konto na ich platformie.

Zoom będzie dopiero testować opcję szyfrowania w swojej darmowej wersji komunikatora. Aby skorzystać z tej funkcji trzeba będzie każdorazowo aktywować ją w ustawieniach (podczas każdej rozmowy). Szyfrowanie nie pojawi się jednak w pokojach z nagrywaniem dźwięku, streamowaniem czy transkrypcją na żywo.