Zrealizowaliśmy 5 inwestycji o wartości 3,5 mln złotych. Podsumowanie roku AgriTech Hub

Dodane:

Marcin Woźniak Marcin Woźniak

agritech hub

Udostępnij:

Pierwszy w Polsce budynek z drukarki 3D, projekt badawczy Pethelp Plus czy deszcz nagród za innowacje w rolnictwie – taki był między innymi rok 2019 w działalności wspieranych przez nas spółek. Jesteśmy niesamowicie dumni z ich sukcesów. AgriTech Hub podsumowuje mijający rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne, akceleratory i fundusze venture capital podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii,  zajrzyj tutaj.

AgriTech Hub działa głównie w branży rolno-spożywczej, w obszarze całego łańcucha wartości dodanej w rolnictwie i szeroko pojętej branży agrotech oraz w sektorze foodtech. Nie zamykamy się jednak na obiecujące projekty z innych obszarów, choć warunkiem jest zawsze pierwiastek innowacyjności.

Od początku powstania postawiliśmy sobie za cel komercjalizację najbardziej perspektywicznych projektów B+R w fazie Proof of Concept (PoC) i Proof of Principle (PoP). W tym momencie inwestujemy wyłącznie w projekty polskie, jednak uważnie obserwujemy również kilka inicjatyw zagranicznych,  w czym pomaga nam również współpraca w ramach Polish Ukrainian StartUp Bridge.

W 2019 roku zrealizowaliśmy 5 inwestycji o łącznej kwocie prawie 3,5 mln złotych. Wśród nich znajduje się m.in.

  • Usarya – spółka posiadającą innowacyjną maszynę do zbierania kamieni z pola,
  • REbuild –  zespół rozwijający technologię druku 3DCP
  • oraz Pethelp–abonamenty weterynaryjne dla właścicieli psów i kotów.

O dwóch pozostałych inwestycjach jeszcze oficjalnie nie komunikujemy.

Pierwsza inwestycja 2019 r. – Husarya

Pierwszą tegoroczną inwestycją była maszyna do zbierania kamieni o nazwie Husarya – produkowana przez Usarya Polska. Spółkę tworzą trzej zdolni i pomysłowi wynalazcy-pasjonaci: Sławomir Wiśniewski, Marcin Wiśniewski oraz Marcin Gołębiewski. Sami o sobie mówią, że nie brakuje im pomysłów na unowocześnianie rolnictwa, a na obecnej maszynie z pewnością nie poprzestaną.

12 tonowa Husarya rozwiązuje niezwykle istotny problem związany z zakamienieniem pól uprawnych, które, choć jest skutkiem naturalnych procesów geologicznych, stanowi istotne wyzwanie dla branży rolniczej.

Kamienie uszkadzają płody rolne oraz utrudniają zbiór tych nieuszkodzonych – szczególnie warzyw. Problem dotyczy również sprzętu uprawowego, który szybciej ulega zniszczeniu.

Szacujemy, że zakamienienie odnosi się do około 30% powierzchni użytków rolnych w Polsce, a w krajach skandynawskich sięga nawet 90%. Oczyszczanie pola z kamieni ma wymierny efekt ekonomiczny dla producentów roślin, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i sprzęt.

Z tego względu, po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku rozwiązań i konsultacjach z potencjalnymi odbiorcami, zdecydowaliśmy się na wsparcie tego nowatorskiego projektu.

Na Usaryę spadł deszcz nagród. Została laureatem konkursu Innowacyjny Produkt Rolniczy magazynu Farmer, zdobywcą najwyższej nagrody Targów Agro Pomerania. A samorząd województwa mazowieckiego wyróżnił ją tytułem 3. Innowacyjnej firmy Mazowsza.

Co więcej pierwsze maszyny trafiły również za granicę – do Hiszpanii, a już wkrótce wyruszą na Wschód.

Inwestycja w technologię druku 3DCP

Kolejną inwestycją, a właściwie koinwestycją z Simpact VC, była spółka REbuild, rozwijająca technologię druku 3DCP. Branża budowlana jest jedną z ostatnich wielkich branż, która nie została zautomatyzowana.

Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji takich jak Przemysł 4.0, zespół inżynierów spółki podjął wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D. W ten sposób powstała jedna z pierwszych w Polsce drukarek 3DCP, wykorzystująca beton – jeden z najpowszechniejszych materiałów budowlanych na świecie.

REbuild wydrukował pierwszy betonowy budynek w technologii 3D w Polsce, a za swój dynamiczny rozwój otrzymał nagrodę 4Buildings Awards, w kategorii Innowacja-Startup.

Wsparcie usługi weterynaryjnej i B2B

W kwietniu tego roku weszliśmy również w zupełnie nowy dla nas obszar inwestycji, związany z opieką weterynaryjną.

Zainwestowaliśmy w startup Pethelp, którego celem jest upowszechnianie profilaktyki zdrowotnej zwierząt domowych w nowym modelu. Spółka oferuje pakiety medyczne dla psów i kotów jako nową formę benefitów pracowniczych, w formie abonamentów.

Branża ta jest niezwykle perspektywiczna, co potwierdzają badania.

Obecnie już ponad połowa Polaków posiada przynajmniej jedno zwierzę domowe i często traktuje je jak członka rodziny. Z kolei, aż 40 proc. Zapytanych przez Pethelp ankietowanych przyznało się do konieczności odłożenia wizyty u weterynarza z powodu braku pieniędzy.

Lekarze przyznali zgodnie, że przynajmniej raz musieli uśpić zwierzę, ponieważ właściciel nie miał środków na jego dalsze leczenie. Startup ma rozwiązanie, które pozwoli zmienić te statystyki.

Spółka Pethelp zbudowała sieć gabinetów weterynaryjnych liczącą ponad 150 placówek i zakończyła przełomowy projekt badawczy.

Sukcesy innych spółek

Wiele sukcesów odnotowały też spółki, w które zainwestowaliśmy wcześniej. Plantalux – twórca innowacyjnych lamp LED wspierających uprawy szklarniowe – znacząco rozbudował swoją sieć kontaktów zagranicznych, a co za tym idzie – nowych klientów, w czym niewątpliwie pomogła obecność na licznych targach i konferencjach międzynarodowych.

Spółka Smart Soft Solutions – twórca Thermoeye, narzędzia do pomiaru temperatury ciała trzody chlewnej – podjęło bardzo wymagającą współpracę z firmą Wesstron.

Z kolei Strigiformes, spółka oferująca naturalne i skuteczne rozwiązania dla upraw, znacząco rozszerzyła portfolio swoich klientów oraz potwierdziła skuteczność i pozytywny wpływ swoich preparatów na rośliny.

Plany na przyszłość

Jesteśmy młodym funduszem (działamy od 2018 r.) więc pierwsze exity dopiero przed nami. Prognozujemy, że nastąpią w okresie do 3 lat od wejścia w inwestycje.

W tym roku nie udało nam się powiększyć portfela spółek o projekty zagraniczne, choć aktywnie działaliśmy w tym obszarze. Mamy nadzieję, że uda się to dokonać w przyszłym roku.

2020 r. będzie dla nas z pewnością bardzo pracowity. Będziemy kontynuować inwestycje. Planujemy pozyskać ok. 5-7 projektów. W dalszym ciągu chcemy wspierać w rozwoju dotychczasowe spółki portfela, kontynuując budowanie unikalnego ekosystemu startupów z branży rolno- spożywczej.

 

Autor:

Marcin Woźniak, prezes zarządu funduszu venture capital AgriTech Hub

 

Redakcja: Kasia Krogulec