Zrealizowaliśmy 6 nowych inwestycji na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Podsumowanie roku SpeedUp Group

zrealizowalismy 6 nowych inwestycji na laczna kwote ponad 6 mln zl podsumowanie roku speedup group
Udostępnij:
W 2019 roku zrealizowaliśmy 6 nowych inwestycji na etapach od pre-seed do pre-series A, na łączną kwotę nieco ponad 6 mln zł. Wszystkie te inwestycje dotyczą funduszu SpeedUp Bridge Alfa.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne, akceleratory i fundusze venture capital podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Od kilku lat skupiamy się na wspieraniu projektów technologicznych. Obecnie mamy dwa aktywnie inwestujące fundusze oraz Huge Thing, który głównie koncentruje się na wsparciu współpracy na linii startupy - korporacje.

SpeedUp Energy Innovation

Najnowszy z nich, czyli niedawno uruchomiony fundusz SpeedUp Energy Innovation, inwestuje na etapach od pre-series A do series B. Nasza strategia zakłada, że po inwestycji początkowej, zachowujemy możliwość uczestniczenia w kolejnych rundach, czyli tzw. follow-on.

Najczęściej rozważamy pierwszą inwestycję w zakresie 3-4 mln zł z potencjałem na łączne zaangażowanie w jeden projekt aż do 20 mln zł. Dojście do tego poziomu będzie z pewnością wymagało co najmniej kilku rund inwestycyjnych.

W co inwestuje SpeedUp Group?

Główne obszary zainteresowań funduszu to: elektromobilność, przemysł 4.0, IoT, AI software, energytech, magazynowanie energii oraz automatyzacja procesów biznesowych.

Mamy również możliwość zainwestowania w projekty niezwiązane z głównymi obszarami zainteresowań funduszu, nazywane przez nas - ,,oportunistyczne’’. Niemniej jednak chcemy, aby liczba takich projektów w portfelu funduszu wyniosła maksymalnie 3.

Focus geograficzny funduszu to przede wszystkim Europa, jednakże największa część naszego deal flow pochodzi z regionu CEE.

W naszej grupie funkcjonują także fundusze inwestujące na etapie seed / pre-seed. W ich przypadku poszukujemy głównie projektów z silnym podłożem badawczo-naukowym.

 Nasze inwestycje z 2019 roku:

  • Simporter - oprogramowanie wykorzystujące AI do predykcji zmiany popytu na dany produkt. Rozwiązanie działa w oparciu o analizę szerokiego zakresu danych, w tym sentymentu okazywanego przez klientów w social mediach.
  • RealEye - narzędzie służące do eye-tracking’u z użyciem dodatkowego urządzenia śledzącego ruch gałek ocznych. Rozwiązanie znacząco przewyższa dokładność systemów bazujących na jednym urządzeniu. Produkt skierowany jest przede wszystkim do branży e-sportowej.
  • Reef Factory - platforma analityczna służąca do optymalizacji zarządzania zasobami organizmów żywych. Rozwiązanie skierowane jest głównie do branży akwarystycznej.
  • Bearded Brothers - studio deweloperskie tworzące oprogramowanie do optymalizacji procesu testowania gier komputerowych typu Indie.
  • Weartech - spółka tworzy hardware do komunikacji i optymalizacji pracy skierowany przede wszystkim do sklepów wielkopowierzchniowych i magazynów.
  • Salesbook - zaawansowane oprogramowanie optymalizujące proces sprzedaży bezpośredniej. Inwestycja Funduszu ma charakter follow-on’owy w portfelu SpeedUp Group, pierwotnie w projekt inwestował SpeedUp Innovation. Ostatnia runda jest przeznaczona na rozwój produktu i biznesu, w tym opracowanie nowych algorytmów uczenia maszynowego, sugerujących menedżerom działania optymalizujące ścieżkę sprzedażową.

Największe sukcesy SpeedUp Group w minionym roku

Bez wątpienia naszym największym sukcesem jest uruchomienie wspomnianego wcześniej nowego funduszu SpeedUp Energy Innovation przy współpracy z PGE Ventures oraz PFR Ventures. Jego kapitalizacja wynosi 100 mln zł i jest to - jak dotąd - największy fundusz, którym zarządzamy.

Proces od pierwszych rozmów trwał blisko dwa lata i jesteśmy bardzo zadowoleni, że wspólnymi siłami z PGE i PFR udało nam się go powołać do życia.

Drugim sukcesem jest rozpoczęcie w Huge Thing działalności związanej ze współpracą z korporacjami i dużymi organizacjami oraz wspieranie ich w pracy z innowacją.

Nie udało się zrealizować więcej inwestycji

Liczyliśmy, że wynik w 2019 roku będzie o 2-3 inwestycje większy, jednak najprawdopodobniej aktualnie prowadzone procesy zakończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dlaczego? Z różnych powodów.

Jednym z nich jest „zepsuta” struktura udziałowa. Zdarzyło nam się zamknąć przez to kilka procesów negocjacyjnych. W wielu przypadkach staraliśmy się wynegocjować mechanizm „naprawy” cap table, jednakże większość z tych rozmów zakończyła się fiaskiem.

Wydaje nam się, że problem ze strukturą udziałową startupów, rozumiany jako zbyt mały udział kluczowego zespołu w kapitale, jest dość powszechny na polskim rynku.

2020 rok będzie bardzo intensywny

Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy jeden inwestujący fundusz, natomiast w tym roku uruchomione zostały dwa nowe. W 2020 te wszystkie fundusze będą aktywnie inwestować, więc spodziewamy się kilkunastu inwestycji pre-seed / seed oraz kilku na późniejszych etapach rozwoju. Do planów na przyszły rok podchodzimy ambitnie, dlatego też m.in. powiększyliśmy nasz zespół inwestycyjny.

 

Autor: 

Robert Grygorowicz, Analityk Inwestycyjny SpeedUp Group

 

Redakcja: Kasia Krogulec