Zwycięzcy drugiej edycji Carpathian Startup Fest 2022

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Carpathian Startup Fest

Udostępnij:

Druga edycja Carpathian Startup Fest 2022 wpisała Rzeszów na listę najważniejszych imprez startupowych w Polsce. Festiwal zorganizowany 13 i 14 października przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” przyciągnął uwagę młodych przedsiębiorców, biznesu, nauki, funduszy inwestycyjnych oraz firmy Kulczyk Investments SA, która jest twórcą mentoringowego InCredibles dla najbardziej innowacyjnych startupów.

Do Rzeszowa zjechały gwiazdy świata startupów: Stefan Batory, twórca aplikacji Booksy; Michał Sadowski, założyciel Brand24; Szymon Janiak, współtwórca Czysta3.vc – jednego z najbardziej aktywnych funduszy venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej; Tomasz Karwatka, anioł biznesu, założyciel Catch the Tornado; Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments SA; Michał Kramarz, szef Google for Startups w Polsce oraz Katarzyna Cichopek, aktorka i prezenterka telewizyjna, założycielka marki „YA”.

W otoczeniu futurystycznej architektury Uniwersytetu Rzeszowskiego rozdano nagrody w czterech kategoriach: Najlepszy Startup dla Visual Tech – Lab Sp. z o.o.; Najlepszy Scaleup i zwycięstwo firmy ParkCash Sp. z o.o.; Najlepszy Pomysł na Biznes w kategorii Idea Challenge i zwycięski projekt MoVA oraz Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego dla Gridaly w obszarze „Informacja i telekomunikacja” oraz MoodMon w „Jakości Życia”. Po raz pierwszy w Rzeszowie wręczono nagrody dla Najlepszego Startupu z Ukrainy i otrzymał ją Vitaliy Rozman za aplikację Skibble oraz InCredibles Sebastiana Kulczyka, która trafiła do AstroTectonic Sp. z o.o.

Zwycięzcy Carpathian Startup Fest 2022

Do tegorocznej edycji #CSF zgłosiło się 226 projektów – ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem. 24 najlepsze pomysły biznesowe walczyły w finale o nagrody warte ponad 100 tys. zł, ale też uwagę funduszy venture i potencjalnych inwestorów.

Najskuteczniejszy okazał się Visual Tech – Lab Sp. z o.o. założony przez Andrzeja Halarewicza i Marka Uziela. To oni wpadli na pomysł bezinwazyjnej oceny stanu gęstości kości pacjenta przed zabiegiem wszczepienia implantu. – Opracowaliśmy rozwiązanie umożliwiające oznaczanie gęstości kości. System QCT VISUAL będzie wskazywał lekarzowi dokładnie zmierzoną gęstość tkanki kostnej. Lekarz otrzyma autorski wzornik gęstości, z którym prześwietlany jest pacjent oraz dostęp do platformy chmurowej służącej do analizy, obliczeń i odczytu danych pacjenta z badania tomograficznego wykonanego ze wzornikiem – tłumaczył Marek Uziel.

II miejsce w kategorii Najlepszy Startup przypadło firmie AstroTectonic, która w 2020 powstała w PPN-T „Aeropolis” w Jasionce. Orteza na urazy przedramienia firmy Mediprintic sp. z o.o. zajęła III miejsce w kategorii Najlepszy Startup.

AstroTectonic

AstroTectonic został też zakwalifikowany do prestiżowego projektu InCredibles zainicjowanego w 2017 roku przez Sebastiana Kulczyka. To wszechstronny program akceleracyjno-mentoringowy wspierający młode polskie firmy z obszaru nowych technologii. Firma przez rok będzie za darmo korzystać ze wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, komunikacji, finansów oraz HR.

Projekt AstroTectonic ma na celu wykrywanie zagrożeń związanych z trzęsieniami ziemi i opracowanie optymalnego systemu powiadamiania dla ludności cywilnej oraz profesjonalistów, nawet kilka godzin przed wystąpieniem zagrożenia.

– Polega on na monitorowaniu aktywności sejsmicznej poprzez wykonywanie pomiarów różnych zjawisk fizycznych, które przypuszczalnie mają związek z trzęsieniami ziemi, z naciskiem na promieniowanie kosmiczne. Takie podejście zapewnia nowe spojrzenie na pozornie niepowiązane procesy fizyczne. Rozwiązanie multikomunikacyjne związane z wykorzystaniem sieci neuronowych oraz wdrożeniem globalnej sieci detektorów promieniowania kosmicznego pozwoli w innowacyjny sposób  prognozować trzęsienia ziemi – wyjaśniała Noemi Zabari, współzałożycielka AstroTectonic.

Firma jest w trakcie opracowywania prototypów detektorów promieniowania kosmicznego, które będą służyć do badania związku między promieniami kosmicznymi a trzęsieniami ziemi oraz stworzenia ogólnoświatowego systemu ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.

Odbędzie się kolejna edycja Carpathian Startup Fest

Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investmens S.A., odpowiedzialny za InCredibles,  nie kryje dumy z udziału w Carpathian Startup Fest 2022, tym bardziej, że tej współpracy towarzyszy pełne partnerstwo oraz założenie win win (wygrany-wygrany). – Naszym wspólnym mianownikiem jest dobro polskiego ekosystemu startupowego – mówił Jarosław Sroka. – Po raz pierwszy dołączył do nas Rzeszów i na pewno nie po raz ostatni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy w Rzeszowie i na pewno wrócimy tu za rok.

Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. już w trakcie wydarzenia zapowiedział trzecią edycję Carpathian Startup Fest.

ParkCash, Maas Loop i Battery Technic

W kategorii Najlepszy Scaleup – I miejsce zdobyła spółka ParkCash, która opracowała innowacyjną technologię zarządzania miejscami parkingowymi w biurowcach i obiektach handlowych.

Maas Loop Sp. z o.o z Rzeszowa, ubiegłoroczny zwycięzca Carpathian Startup Fest w kategorii Najlepszy Startup, w tym roku zajął II miejsce wśród najlepszych scaleupów.  To nagroda za inteligentne kosze miejskie na szkło, plastik i aluminium.

III nagroda trafiła do Battery Technic Sp. z o.o., która stworzyła domowy system zarządzania energią wraz z magazynem energii.

Gwiazdy podczas Carpathian Startup Fest

Carpathian Startup Fest 2022 na dwa dni ściągnął do Rzeszowa także gwiazdy startupowego świata. Obecny był Stefan Batory – twórca aplikacji Booksy dla klientów i przedsiębiorców, która jest na najlepszej drodze, by podbić światowe rynki i stać się równie rozpoznawalną i globalną marką jak Uber czy Booking. Co więcej, 44-letni Batory, który pochodzi z Kolbuszowej na Podkarpaciu, ma szanse zostać właścicielem polskiego jednorożca – startupu wycenianego na minimum miliard dolarów.

– Gdy 22 lata temu założyłem pierwszą firmę, przez 2 lata jadłem ziemniaki przez 6 dni w tygodniu, bo na nic innego nie było mnie stać – wspominał Batory. I gdybym wtedy wiedział, że tak będzie wyglądała moja droga do przedsiębiorczości, nigdy bym jej nie rozpoczął, ale nie wiedziałem. Dziś natomiast wiem, że było warto!

– Nawet w trudnych czasach można iść do przodu – zaznaczył Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. – Nie możemy zapominać o innowacjach, nowych zastosowaniach, to wszystko na Podkarpaciu musi się dziać.

– Rok 2022 to Rok Ignacego Łukasiewicza, prekursora innowacji w skali Polski i świata. Podkarpacie w swoje DNA ma wpisane innowacje. I choć działalność startupów obarczona jest dużym ryzykiem, trzeba się rzucać na tę głęboką wodę – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– Obserwując InCredibles, wiem, że każdy nosi buławę Elona Muska w plecaku i namawiam przedsiębiorców do ciężkiej nauki. A idą trudne czasy dla przedsiębiorców. Wchodzimy w okres zawirowań i wyzwań gospodarczych związanych z recesją i inflacją. Kończą się pieniądze, inwestorzy mocno ograniczają swoje działania, cięcie kosztów i redukcja zatrudnienia mogą stać się koniecznością – wyliczał Jarosław Sroka.

Dlatego tak ważna jest odwaga w biznesie i nagrody w kategorii Najlepszy Pomysł na Biznes w ramach Idea Challenge. I miejsce zdobył projekt MoVA chroniący przed telefonicznym spamem. II miejsce Grow – aplikacja wspierająca rozwój osobisty. III miejsce Virtumobi i aplikacja wykorzystywana w branży aranżacji wnętrz, ogrodowej oraz odzieżowej.

Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego

Wręczono też nagrody w kategorii Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego. W obszarze „Informacja i telekomunikacja” wyróżniono platformę eventową Gridaly. W „Jakości Życia” MoodMon – aplikację do monitorowania osób z zaburzeniami afektywnymi. Po raz pierwszy w Rzeszowie podpisano Memorandum o współpracy pomiędzy West Ukrainian Business Club a Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.

Festiwal Carpathian Startup Fest 2022 zorganizowany na Uniwersytecie Rzeszowskim przez Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem Strategicznym wydarzenia było Województwo Podkarpackie. Wydarzenie współfinansowano ze środków unijnych w ramach projektu pn. Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego, realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Partnerem Głównym wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o. Partnerem Platynowym wydarzenia była Powszechna Kasa Oszczędnościowa Bank Polski S.A., Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz GC ENERGY Sp. z o.o. Partnerem Złotym wydarzenia byli BORGWARNER POLAND Sp. z o.o. oraz CWK Operator Sp. z o.o.

Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia.

Carpathian Startup Fest 2022

 

Artykuł powstał we współpracy z Carpathian Startup Fest