Życie pacjenta może się znacznie poprawić, dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnych w medycynie – Wojciech Kuźmierkiewicz (Naukowa Fundacja Polpharmy)

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Naukowa Fundacja Polpharmy szuka najciekawszych rozwiązań telemedycznych, które mogą znacznie wpłynąć na usprawnienie prac lekarzy oraz poprawić komfort życia milionom pacjentów.

tegorocznej edycji konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy pt.: Wykorzystanie technik mobilnych w prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych opowiadają: Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Fundacji, i Agata Łapińska, dyrektor Działu Marketingu HCP oraz Działów Wsparcia Sprzedaży i Marketingu, wiceprezes zarządu Fundacji.

Czym dokładnie zajmuje się Naukowa Fundacja Polpharmy? Jakie działania wspiera?

Agata Łapińska: Naukowa Fundacja Polpharmy jest jedną z największych w kraju organizacji finansujących projekty badawcze realizowane przez polskich naukowców. Została założona w 2001 roku przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA. Misją Fundacji jest wspieranie rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych w tych dziedzinach. Środki przeznaczone dotąd na działalność statutową Fundacji, ponad 21 mln zł, pochodzą w całości z budżetu Polpharmy.

Dlaczego Fundacja postanowiła przeprowadzić taki konkurs?

Wojciech Kuźmierkiewicz: Wiemy już, że życie pacjenta może się poprawić dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnych wspierających profesjonalistów medycznych w opiece zdrowotnej chorych, szczególnie przewlekle. Rozwiązania z zakresu e-zdrowia, o ile są efektywnie stosowane, zapewniają bardziej spersonalizowane, zorientowane na konkretnego pacjenta, podejście do opieki zdrowotnej. Szacuje się, że możliwość sprawowania opieki na odległość nad chorymi pozostającymi we własnych domach pozwoli na wzrost przeżywalności o 15%, a długość hospitalizacji powinna spaść o 26%. Koszt opieki pielęgniarskiej może natomiast zmniejszyć się o około 10%. Wprowadzenie e-recept może spowodować spadek o 15% błędów skutkujących podaniem choremu niewłaściwego leku, czy w nieodpowiedniej dawce. Obecnie resort zdrowia razem z resortem cyfryzacji przygotowują Strategię e-zdrowia na lata 2018-2022. Mamy więc nadzieję, że nasz konkurs wychodzi naprzeciw twórcom technik mobilnych, których rozwój będzie z pewnością wspierała rządowa strategia.

Jakich projektów szuka Fundacja w tegorocznej edycji konkursu?

A.Ł: W tym roku rozszerzyliśmy formułę o nowe technologie, bo widzimy ogromny postęp medycyny w tym zakresie i chcemy zachęcić twórców szeroko pojętych technik mobilnych związanych z medycyną do współpracy z nami. Przede wszystkim zależy nam na wyłapaniu jak największej liczby dobrych pomysłów, których wdrożenie przyczyni się do poprawy opieki zdrowotnej. 

Dlaczego postanowiliście poszerzyć formułę Waszego konkursu o nowe technologie?

A.Ł: Ze względu na to, że do Fundacji oraz do samej Polpharmy przychodzi coraz więcej młodych ludzi z pomysłami na wykorzystanie nowych technologii w w prewencji, diagnostyce i leczeniu, przede wszystkim chorób przewlekłych. Można wręcz powiedzieć, że zareagowaliśmy na potrzeby rynku.

Twórcy najciekawszych projektów, nawet jeśli nie zajmą żadnego miejsca na podium, dostaną szansę zaprezentowania swoich pomysłów przed potencjalnymi inwestorami. Dlaczego zdecydowaliście się wprowadzić tę dodatkową nagrodę?

A.Ł.: Wiemy, że cały świat rozwija się w tym kierunku, duże podmioty szukają ciekawych pomysłów, żeby pomóc ich autorom je wdrożyć. Chcemy robić to samo jeśli chodzi o polską branżę medyczną. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom będzie się rozwijać szybciej. Dzięki nowym technologiom chcemy być bliżej pacjentów.

Jak dokładnie wyglądać będzie takie wsparcie od inwestorów?

A.Ł.: Jeśli uznamy, że jakiś pomysł wart jest tego, żeby go rozwijać, jego autor otrzyma pełne wsparcie z naszej strony. Polpharma to duża firma, z doskonale działającym działem marketingu i świetnymi kupcami. Jesteśmy w stanie przejąć na siebie wszystkie działania biznesowe. Mamy do tego całą, gotową infrastrukturę – kontakty z lekarzami, księgowość, biznesplan i chcemy rozwijać się także  współpracę ze startupami, czy też z indywidualnymi pomysłodawcami.

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 15 grudnia 2018 r. pod adres [email protected]. Więcej informacji znajduje się na stronie.