— Czystego powietrza nie da się wyprodukować. Musimy wszyscy razem zacząć o nie dbać. Polakom żyje się coraz lepiej, gospodarka ma się coraz lepiej, ludzie mają dostęp do wszelkich produktów czy usług — podkreśla Zygmunt Solorz. — Ale lepszego powietrza nie da się kupić. Dlatego zapraszam wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska. Dla nas, naszych dzieci i wnuków.
Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie, niekiedy norma dopuszczalna pyłów zawieszonych przekraczana jest tak bardzo, że owe miasta widnieją w pierwszej dziesiątce zanieczyszczonych miast na świecie. Smog głównie produkuje niska emisja, czyli gospodarstwa domowe, które ogrzewane są piecami węglowymi. Prócz węgla spalane są również śmieci. Na fatalne wyniki wpływ ma również transport i przemysł. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z końca 2018 roku, aż 36 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce.
W zeszłym roku został uruchomiony rządowy program “Czyste Powietrze”, który zakłada wymianę kotłów na paliwa stałe na ekologiczne oraz termomodernizacje budynków. Budżet szacowany jest na 103 mld zł. Sam program jest krytykowany przez środowisko ekspertów. Po pięciu miesiącach działania programu złożono tylko 25742 wniosków, podpisano zaledwie 147 umów na termomodernizację. Sam wniosek o dotacje był zbyt skomplikowany, a wielu, którzy chcieli dołączyć do programu, uznawali go za nieopłacalny. Nowoczesne kotły są bardzo drogie, a niepewność związana z ciągłymi zmianami w samym programie zniechęca do wymiany, już nie mówiąc o kwestiach edukacji i podejścia do nowoczesnych sposobów ogrzewania. Niedawno rząd podjął decyzję, że gminy zostaną zaangażowane w ten program, co ma ułatwić mieszkańcom inwestycje.
Do akcji wchodzą teraz również korporacje. Jedną z pierwszych twarzy jest Zygmunt Solorz, który ogłosił powołania stowarzyszenia, którego celem będzie czysta ekologicznie Polska. — Stworzyłem największą polską grupę medialno-telekomunikacyjną, która dzisiaj należy do grona czempionów polskiej gospodarki. Zbudowałem telewizję, platformę satelitarną, inwestowałem w telekomunikację, energetykę czy nieruchomości. Osiągnąłem już bardzo wiele i teraz chcę zrobić coś nowego dla społeczeństwa — tak jak np. w przypadku Fundacji Polsat która działa już od ponad 20 lat. Zawsze chciałem tworzyć i dawać ludziom to, czego potrzebują. A dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza – mówi Solorz. Wizja Zygmunta Solorza to uczynienie Polski czystą — wspólna troska o Polskę poprzez dbanie o jej środowisko naturalne, powietrze, wodę czy otaczającą nas przyrodę. Jest to zadanie dla wszystkich Polaków, dla każdego z tych, którym zależy na Polsce. Każdy z Polaków może bowiem na co dzień wpływać na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, wody czy środowiska.
Stowarzyszenie, które jest obecnie w trakcie tworzenia, będzie miało na celu z jednej strony uświadamianie Polaków w jakim środowisku żyją, a z drugiej inspirowanie do dyskusji i działania. Stworzy z jednej strony forum debaty o różnych inicjatywach proekologicznych, a z drugiej ich wsparcia.
zdjęcie: Grupa Polsat