10 czeskich startupów które warto obserwować w 2020 roku

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

10 czeskich startupów które warto obserwować w 2020 roku

Udostępnij:

Czechy charakteryzują się silnie rozwiniętymi ośrodkami innowacyjnymi, licznymi inkubatorami i akceleratorami. W rozwoju biznesowym zdecydowanie pomaga położenie kraju – blisko do Berlina i Wiednia. Właśnie dlatego czeski ekosystem startupowy doskonale sobie radzi. Zobaczcie zatem, które startupy z tego kraju warto obserwować w 2020 roku.

Portal eu-startups.com przeanalizował czeską scenę startupowom i wybrał te firmy, które mają największy potencjał. Zebrane projekty powstały w ciągu kilku ostatnich lat i charakteryzują się ciekawym modelem biznesowym. Poza tym każda z nich aktywnie zdobywa finansowanie oraz odnotowuje ciągły rozwój.

Oto 10 czeskich startupów, które warto obserwować w 2020 roku:

  1. Spendee – startup założony w 2017 roku w Pradze. Rozwiązanie, które proponuje firma to narzędzie do analizy dochodów i wydatków użytkownika. Informacje wyświetlane są w formie przejrzystych infografik. Firma w 2018 roku zdobyła dofinansowanie od akceleratora Google Developers Launchpad. Natomiast w 2019 roku zdobyła tytuł Best Fintech Startup w szóstej edycji Central European Startup Awards.
  2. Supernova Studio – startup, który powstał w 2018 roku. Firma stworzyła pierwszą na świecie platformę design to code, czyli narzędzie, które pozwala na budowanie, prototypowanie i wdrażanie aplikacji w ciągu kilku minut. Rozwiązanie dedykowane jest projektantom i programistom. Supernova weszła we współpracę z Google. W tym roku firma planuje wprowadzić nowe rozwiązanie, które będzie oparte na chmurze.
  3. SmartGuide – startup, który został założony w 2017 roku. Firma stworzyła narzędzie, które zamienia zwykły smartfon w osobisty przewodnik. Dzięki niemu użytkownicy mogą trafić w wyznaczony cel podczas podróży w danej okolicy, a przewodnik podczas drogi rozmawia z właścicielem telefonu i proponuje mu różnego rodzaju gry, aby uatrakcyjnić zwiedzanie. Narzędzie korzysta z technologii AR. Właściciele atrakcji turystycznych i lokalni przewodnicy mogą w systemie umieszczać własne treści, jednocześnie zarabiając na tym.
  4. easyBNB – startup, który został założony w 2016 roku w Pradze. Firma oferuje usługę podobną do Airbnb, Booking.com, HomeAway, TripAdvisor czy Expedia. Za pośrednictwem narzędzia osoby oferujące wynajem krótkoterminowy mogą zarządzać ofertami, zdjęciami lokali, rezerwacjami, cenami i całodobowa komunikacją z klientami. Firma w 2018 roku wyszedł ze swoim rozwiązaniem na rynek w Grecji i Hiszpanii, a w zeszłym roku do Francji.
  5. MapTiler – startup, który został założony w 2017 roku. Firma stworzyła oprogramowanie typu open source, które służy do tworzenia map cyfrowych. Klienci startupu mogą wgrywać dowolne obrazy i geodane do systemu. Wśród klientów MapTiler znajduje się między innymi NASA, BBC i Siemens.
  6. Rossum – startup, który został założony w 2017 roku. Firma opracowała narzędzie oparte na technologii AI, które pozwala na wprowadzanie danych sześć razy szybciej niż wykonuje to człowiek. Dzięki temu firmy mogą zaoszczędzić nawet 80 proc. kosztów związanych z tym obszarem. Wśród klientów startupu znajdują się Bloomberg, Siemens i EY, IBM.
  7. Wereldo – startup, który został założony w 2018 roku. Firma dokonuje automatyzacji procesów w branży logistyki. Zaproponowała rozwiązanie, które ułatwia transport towarów z punktu A do punktu B. Zautomatyzowany proces obejmuje pracę kontenerowców, samolotów, ciężarówek i pociągów. W tym roku startup otrzymał 400 tys. euro dofinansowania.
  8. Neuron Soundware – startup założony w 2016 roku w Pradze. Firma opracowała rozwiązanie, które pozwala na wykrywanie problemów z pracą maszyn za pomocą dźwięku, który jest rejestrowany przez specjalne czujniki. W momencie wystąpienia nietypowych odgłosów urządzenie alarmuje o wykrytej anomalii, która może wskazywać na awarię. W lipcu 2019 roku startup zgarnął ponad 5 mln euro finansowania oraz zdobył nagrodę Central European Startup Awards.
  9. DAVINCI Travel System – startup powstał w Pradze. Jego rozwiązaniem jest internetowa platforma B@B, która służy do dokonywania i zarządzania rezerwacjami grupowymi w hotelach. Dzięki narzędziu klienci nie tylko mogą zarezerwować online nocleg dla grupy osób, ale również uzyskać stawkę hurtową i negocjować indywidualne wymagania. W 2019 roku firma otrzymała 2,1 mln euro dofinansowania.
  10. Smartlook – startup, który został założony w 2016 roku. Rozwiązanie, które stworzyła firma umożliwia obejrzenie strony internetowej oczami klienta i przeanalizowanie jego zachowania na witrynie firmy. Dzięki temu, że ruch na stronie jest analizowany 24 godziny na dobę, właściciele firm mogą dowiedzieć się, który element ich witryny cieszy się największa popularnością, gdzie użytkownicy klikają najczęściej, dlaczego nie korzystają z określonych funkcji, czy co powoduje, że postanawiają opuścić stronę.

Przeczytaj również: 20 polskich fintechów, które warto obserwować

Jak widać czeska scena startupowa ma się czym pochwalić. Każdy z wymienionych wyżej projektów jest bardzo ciekawy i z pewnością ma szanse na duży sukces. Dlatego właśnie warto tym projektom przyglądać się w 2020 roku. Jeśli znacie jakieś ciekawe startupy z Czech, które powinny pojawić się w tym zestawieniu, podzielcie się tym z nami w naszych kanałach social media.