11 polskich aplikacji wellbeingowych dla pracowników

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

aplikacje chroniące zdrowie dla firm

Udostępnij:

Dla 70% pracowników najważniejszą potrzebą benefitową jest regularna aktywność fizyczna, a dla niemal 3/4 wsparcie w zakresie kondycji mentalnej*. Jakie rozwiązania mogą wprowadzić firmy, aby sprostać temu wyzwaniu?

* Raport Activy Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych – nowe porządki.

Trwająca pandemia, sprawia, że wielu pracowników ma trudności z utrzymaniem koncentracji i dobrego nastawienia w pracy. Dlatego zestawiliśmy najbardziej popularne w Polsce rozwiązania z obszaru health care dla firm.

1. Worksmile – budowa kultury organizacji

Worksmile to narzędzie do budowania kultury organizacji. Wspiera pracodawców w integracji ich pracowników poprzez 3 elementy. Jednym z nich jest wellbeing, moduł, który wspiera dobrostan fizyczny i mentalny pracowników dzięki grywalizacji oraz edukacji prozdrowotnej. Buduje także społeczność i poczucie sensu dla pracowników firmy.

Drugi moduł jest odpowiedzialny za komunikację wewnątrz firmową. Działa jak Facebook, na którym pracodawca poprzez tablicę aktualności, grupy tematyczne, ankiety i powiadomienia jest w stanie budować komunikację docierającą skutecznie do swojego zespołu.

Trzeci filar to moduł kafeteryjny, który cyfryzuje i konsoliduje całą politykę benefitów i świadczeń w organizacji. Dzięki niemu pracownik ma dostęp z jednego miejsca do świadczeń i benefitów. Może także skorzystać z palety ponad 700 produktów i usług. Należą do nich np. Zalando, kina, teatry, Spotify i wiele innych.

2. HearMe – platforma wsparcia psychologicznego online dla pracowników

HearMe jest narzędziem, które zapobiega wypaleniu zawodowemu i rotacji pracowników. Pracownik umawia się poprzez aplikację na sesję video lub messaging z psychologiem w wygodnym dla siebie terminie. Terapeuci HearMe są również business coachami i trenerami z bogatym doświadczeniem pracy w różnych branżach. Dodatkowo pracodawca otrzymuje raport o zużyciu godzin i liczbie aktywnych użytkowników, bez ujawniania tożsamości pracowników.

Każdy etap procesu korzystania z narzędzia jest anonimowy i bezpieczny. Aplikacja używa szyfrowania danych end-to-end.

3. Med-stres – psychologiczna pomoc przez internet dla pracowników służby zdrowia

Med-stres to program szkoleniowo-terapeutyczny, który został stworzony przez psychologów z SWPS z myślą o wsparciu przedstawicieli zawodów medycznych w radzeniu sobie ze stresem w pracy. Program ma przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom stresu, takim jak depresja i wypalenie zawodowe. Szkolenie działa na specjalnej platformie internetowej i jest dostępne wyłącznie online. To oznacza, że korzystać z niego można z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia.

Na program Med-Stres składa się szereg interaktywnych ćwiczeń wzmacniających zasoby psychologiczne ułatwiające radzenie sobie ze stresem. Ćwiczenia powstały w oparciu o najnowszą wiedzę psychologiczną i z wykorzystaniem technik poznawczo-behawioralnych.

4. Wellify – platforma wellbeingowa

Wellify to aplikacja pomagająca zredukować stres, rozwinąć EQ, poprawić samopoczucie i produktywność.

Platforma oferuje wachlarz narzędzi w czterech kategoriach:

  • Umysł (m.in. ćwiczenia oddechowe, medytacje, zmiana sposobu myślenia i kontrolowania emocji);
  • ​​Ciało (m.in. joga i krótkie ćwiczenia);
  • ​​Motywacja (m.in. proces wyznaczania celów, tworzenia nawyków, podtrzymanie motywacji, skuteczne zwalczanie trudności, radzenie sobie z przeciwnościami);
  • ​​Umiejętności miękkie (praktyczne kursy z inteligencji emocjonalnej).

Programy dostępne w aplikacji ukierunkowane są na konkretny obszar (np. redukcji stresu). Zawierają elementy autorefleksji, edukacji, czy planu ćwiczeń. Wspierają budowanie korzystnych nawyków.
​​Platforma pozwala śledzić swoje samopoczucie w czasie. Ćwiczenia rekomendowane są w zależności od wybranej odpowiedzi.

5. All for body – rozwiązania wellness dla firm

All for body pomaga firmom budować zdrową kulturę organizacyjną i integrację pracowników. Proponowane rozwiązania umożliwiają redukcję absencji, wpływają na morale zespołu i podnoszą jakość pracy firmy. Edukują w zakresie 4 filarów zdrowia (odżywianie, aktywność, regeneracja, obniżenie stresu), oraz motywują do pracy nad nawykami przed i po godzinach pracy.

Poza tym All for body oferuje sesje POWER MEETING w miejscu pracy. Sesje trwają 15 minut i składają się z 6-8 ćwiczeń, które można wykonywać w stroju biurowym siedząc, lub stojąc przy biurku. Sesje te odbywają się regularnie, raz w tygodniu.

6. Mental Health Helpline – linia wsparcia i konsultacje psychologiczne

Mental Health Line zapewnia bezpieczne i profesjonalne miejsce wsparcia psychologicznego poprzez dedykowaną aplikację. Konsultacje są dostosowane do charakteru konkretnej sprawy. To pracownik wybiera specjalistę. Platforma oferuje zespół certyfikowanych specjalistów mental health do wyboru, biorących osobistą odpowiedzialność za proces wsparcia.

7. human power – zespół ekspertów wellness

human power to multidyscyplinarny zespół specjalistów – psychologów, dietetyków, nauczycieli mindfulness, fizjoterapeutów, trenerów personalnych, lekarzy i neurobiologów – których specjalizacją jest zarządzanie energią pracowników. Zadaniem human power jest pomoc w podnoszeniu efektywności pracowników – poprzez trwałą zmianę stylu ich pracy oraz zadbanie o ich szeroko pojęty wellbeing. Firma oferuje interaktywne wykłady, szkolenia i kampanie edukacyjne z zakresu podnoszenia efektywności dobowej.

8. Pakiet Wsparcia Psychologicznego – psycholog online dla  kadry

Pakiet wsparcia psychologicznego to 36 psychologów dostępnych online. Poza tym platforma dysponuje Biblioteką Wsparcia z książkami w języku polskim, z wielu zakresów tematycznych, takich jak: psychologia, mindfulness & hapiness, rozwój osobisty, zdrowie i odżywianie, produktywność, umiejętność komunikacji, oraz związki i życie seksualne. Dostępna literatura pozwala rozwijać się i zachować dobre samopoczucie.

9. Activy Mind – motywacja do dbania o zdrowie psychiczne

Activy Mind to aplikacja, która służy do motywacji pracowników, aby zaczęli dbać regularnie o kondycję psychiczną. Autorzy rozwiązania stawiają na dobrą zabawę, pomagającą jednocześnie ograniczyć stres i osiągać pełny potencjał w życiu.

W ofercie znajdziemy:

  • 10-tygodniowy kurs podstaw medytacji oraz tematyczne kursy 4-tygodniowe na stres, relacje, produktywność, rezyliencje, dobrostan;
  • dedykowane medytacje na każdy dzień, dopasowane do nastroju, pory dnia i celu;
  • nagrania wyciszające przed snem, poprawiające jakość snu, pomagające lepiej zasnąć;
  • punkty za regularność. Można budować zdrowy nawyk, zdobywaj punkty za medytacje i kolejne dni w grze.
  • grę firmową. Zagregowane statystyki wszystkich pracowników, podział na poziomy i zespoły, pokonywanie wyzwań.

10. GrywIT – grywalizacja dla firm

GrywIT oferuje kompleksową mobilną aplikację wspierającą zaangażowanie i zwiększającą efektywność w wielu obszarach firmy, np. HR, sprzedaż czy produkcja. Na podstawie testów badających efektywność pracowników i co na nią wpływa, powstał kompleksowy produkt (GrywITacja), czyli mobilne programy motywacyjne i rozwojowe, które skutecznie zwiększają zaangażowanie i pozwalają osiągnąć cele biznesowe w organizacji.

11. WeTalk

WeTalk to platforma tekstowej pomocy psychologicznej i rozwoju online. Zrzesza dyplomowanych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów seksuologii i coachingu. Podstawową formą oddziaływań jest asynchroniczna wymiana wiadomości tekstowych online, którą można łatwo poszerzyć o wiadomości głosowe oraz wideo rozmowy online.

W ramach pakietu Dla biznesu, z pomocy online może korzystać grupa pracowników. Każdy z nich otrzymuje kontakt do specjalisty pracującego w obszarze, którego dotyczy problem.

Wellbeing mentalny w dobie koronawirusa

Pandemia unaoczniła wiele problemów związanych z kondycją mentalną pracowników. Zdrowie psychiczne Polaków się pogarsza. Na depresję cierpi w Polsce aż 1.5 mln ludzi. Obecny kryzys spowodował znaczny wzrost występowania u pracowników zaburzeń na tle lękowym i depresyjnym, a na pracodawców spadła odpowiedzialność wsparcia ich w tym obszarze.

Pamiętajmy o higienie pracy. Najważniejszymi jej elementami są wysypianie się i regularne przerwy w wykonywaniu zawodowych obowiązków. O tym, jak przerwy w pracy są istotne dla naszego zdrowia i efektywności, przeczytasz w artykule „Znajdź swój własny sposób na przerwę w pracy. Jej brak grozi wypaleniem zawodowym”.