11 polskich startupów, które wspierają ekologię

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Udostępnij:

Jeszcze kilka lat temu słowo ekologia nie wzbudzało większych emocji. Dziś natomiast wiemy, że najwyższy czas, by świadomie dbać o środowisko. Dlatego poznajmy 11 polskich startupów, które chcą zmieniać naszą rzeczywistość na bardziej zieloną.

Panele fotowoltaiczne na dachach, hybrydowe i elektryczne pojazdy na ulicach, brak reklamówek jednorazowych przy kasach sklepowych, segregacja śmieci w domach. Tak wygląda nasza rzeczywistość w 2019 roku. W obliczu zmian klimatycznych oraz tragicznego stanu powietrza, nie mamy wątpliwości co do słuszności działań ekologicznych.

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i częściej sięgają po produkty i usługi, które mają na celu wsparcie naszego środowiska. Z drugiej strony mamy duże korporacje promujące takie rozwiązania. A patrząc jeszcze dalej mamy naukowców i startupy, które wymyślają i tworzą te rozwiązania. Zatem poznajmy 11 polskich startupów, których produkty i usługi mogą odmienić nasz klimat.

Enetech

Krakowski startup Enetech postawił sobie za cel rozwiązanie problemu związanego z marnowaniem energii. Po pierwsze firma zachęca duże przedsiębiorstwa do korzystania z audytów energetycznych. Według przedstawicieli Enetech po zastosowaniu się do rad specjalistów właściciele firm mogą oszczędzić nawet 510 proc. zużywanej energii.

Drugim rozwiązaniem, proponowanym przez krakowski startup jest mobilny zbiornik z energią. O co chodzi? Rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla biogazowni, małych i dużych elektrociepłowni. Chodzi o to, by odzyskać ciepło odpadowe z przemysłu. Pomysł jest przełomowy i bardzo potrzebny, bo szacuje się, że rocznie w polskim przemyśle marnowane jest 60 TWh energii w postaci właśnie ciepła.

– Naszym, autorskim rozwiązaniem jest mobilny zbiornik wypełniony materiałem zmiennofazowym, służący do magazynowania oraz transportu ciepła na niewielkie odległości (do 30 km). Nasza technologia przeznaczona jest przede wszystkim dla biogazowni, małych i dużych elektrociepłowni, dla odzysku ciepła odpadowego z przemysłu – podkreśla dr inż. Mateusz Lisowski, prezes i twórca Enetechu.

BACtrem

Startup BACtrem, na czele którego stoi dr hab. Magdalena Popowska, prof. UW, która postanowiła wykorzystać swoje 27-letnie doświadczenie w pracy naukowej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego do walki z zanieczyszczeniem gleby. Jej zespół opracował nowatorski preparat do biodegradacji związków toksycznych znajdujących się w ziemi.

Stworzona „szczepionka” skutecznie walczy ze skażeniem gleby jedno- i wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, nitrozwiązkami, pestycydami, metalami ciężkimi i farmaceutykami. W produkcie znajduje się kompozycja szczepów tlenowych bakterii saprofitycznych, pożywka oraz nośnik sprzyjający rozwojowi tych bakterii.

Produkt BACtrem jest w 100 proc. naturalny, a co ciekawe można wykorzystać go również do oczyszczania wód odciekowych i przemysłowych. Zespół Pani Magdaleny posiada na swoje rozwiązanie wszystkie wymagane atesty oraz patent.

Electrotile

Firma Electrotile zajmuje się projektowaniem i tworzeniem BIPV (building integrated photovoltaic), czyli elementów budowlanych zintegrowanych z fotowoltaiką. Oznacza to, że dzięki ich rozwiązaniom panele fotowoltaiczne mogą znaleźć zupełnie nowe zastosowania, w designerskiej odsłonie.

Głównym produktem firmy, który otrzymał tytuł Produkt Roku 2018, jest blachodachówka fotowoltaiczna. To zupełnie nowe rozwiązanie na rynku. Po co kłaść na dachu zwykłą dachówkę, kiedy można wykorzystać do tego blachodachówkę modułową, zintegrowaną z fotowoltaiką.

Rozwiązanie, które proponuje Electrotile nie tylko bardzo dobrze wygląda ale również pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie rozwiązań fotowoltaicznych. Dział R&D firmy obecnie pracuje nad kolejnymi elementami budowlanymi, które będą pokryte fotowoltaiką. Być może w przyszłości w składach budowlanych będą dostępne jedynie tego typu produkty, a w efekcie całe domy i budynki będą produkować energię ze słońca…

Enovio

Kto powiedział, że fotowoltaika może znajdować się tylko na dachach, albo tylko na budynkach? Przedstawiciele firmy Enovio uważają, że w tej przestrzeni nie ma ograniczeń, a kwestią czasu jest to, kiedy nasze ulice, parki i osiedla staną się jedną wielką elektrownią słoneczną.

Firma projektuje i produkuje inteligentne meble miejskie z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi, które połączone są na przykład z elektronicznymi tablicami informującymi o rozkładzie jazdy autobusów. Dzięki takim rozwiązaniom miasta mogą zaoszczędzić bardzo dużo energii.

Oprócz miejskich mebli, produkujących energię ze słońca, Enovio pracuje również nad rozwiązaniem z zakresu Smart City. Jednym z pomysłów jest wyposażenie elektronicznych tablic z ogłoszeniami, reklamami, rozkładem autobusów i tramwajów itp. w czujniki, które będą wykrywać obecność przechodnia. Takie tablice włączałby się tylko wtedy, kiedy ktoś byłby w pobliżu, co pozwoliłoby miastom zaoszczędzić znaczną część zużywanej energii.

EcoBean

Pomysł firmy EcoBean związany jest z recyklingiem. Twórcy startupu opracowali sposób wykorzystywania zużytych… fusów po kawie. Polacy każdego roku wypijają ponad 500 milionów filiżanek kawy, a więc materiału jest sporo, a twórcy EcoBean postanowili wykorzystać go do produkcji energii. A konkretnie produkują brykiet z kawy.

 

Nad rozwiązaniem wraz z zespołem EcoBean pracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej. W efekcie tej współpracy powstał kawowy brykiet, który jest zieloną alternatywą dla tradycyjnych materiałów opałowych. Powstały produkt jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, co jest szczególnie ważne w czasach, gdy coraz więcej miast musi walczyć ze smogiem.

Poza tym brykiet EcoBean jest zdecydowanie tańszy w produkcji niż paliwa kopalne. Przy tym kawowy produkt pali się zdecydowanie dłużej i oddaje więcej energii niż na przykład drewno. Można go używać w grillach, piecach i kominkach.

Bee Care System

Startup Bee Care System zajął się ochrona pszczół miodnych. W ostatnim czasie dużo się mówi o potrzebnej szczególnej ochronie tego gatunku, a to ze względu na szalejące pasożyty, które zabijają ogromne ilości pszczół. Bee Care System znalazł rozwiązanie tego problemu i opracował technologię, która pozwala zabić pasożyta, nie robiąc przy tym krzywdy owadowi.

Technologia polega na specjalnie zaprojektowanym, podgrzewanym ulu. Okazuje się, że wspomniane pasożyty giną w wyższej temperaturze, a która nadal jest bezpieczna dla pszczół. Dzięki temu nie trzeba używać chemicznych środków, według startupu jego  rozwiązanie może zmniejszyć o 87 proc. ilość oprysków w ulach.

Temat jest bardzo ważny, bo poza tym, że pszczoły dają nam miód, to także biorą udział w aż 90 proc. wszystkich zapyleń dokonywanych przez owady. Nie trzeba więc tłumaczyć co stałoby się, gdyby ich zabrakło. Niestety od kilku lat ekolodzy i pszczelarze obserwują masowe obumieranie tego gatunku.

P3T Studio

Drukarki 3D są coraz tańsze, a co za tym idzie coraz popularniejsze. Wraz z rozwojem tej technologii przybywa jej zastosowań. Jednocześnie istnieje ogromny problem z tonami śmieci, które produkują ludzie. Założyciele startupu P3T Studio postanowili połączyć te dwie kwestie i zbudowali urządzenie, które przetwarza zużyte butelki PET do produkcji filamentu do drukarek 3D.

 

Rozwiązanie P3T Studio to kolejny przykład na kreatywne podejście do tematu recyklingu. Okazuje się, że statystyczny Polak wyrzuca rocznie blisko 100 butelek PET, co daje kilkadziesiąt tysięcy ton plastiku w skali roku. Natomiast na całym świecie co minutę wyrzucane jest ponad milion plastikowych butelek, z czego jedynie 9 proc. poddawane jest recyklingowi. Te dane pokazują skalę problemu.

Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk, twórcy urządzenia, związani są naukowo z Politechniką Łódzką w zakresie chemii i inżynierii.

Deko Eko

Biżuteria wykonana z bezużytecznych już elementów zegarków, stara butelka zamieniona w designerską miskę, imponująca lampa z pulpy papierowej, naszyjnik zrobiony ze starej płytki elektronicznej. Właśnie tak widzi recykling założycielka startupu. Zasada jest prosta: Deko Eko dociera do dużych firm i pozyskuje od nich odpady, które przekazuje artystom, a ci z tego co dostaną tworzą sztukę użytkową, którą wystawiają na platformie Deko Eko.

Każdego roku wyrzucamy 2,12 miliarda ton odpadów, a założycielka Deko Eko ma pomysł na to, jak dać tym przedmiotom drugie życie. W 2018 roku firma znalazła się na liście Forbesa 60 najbardziej obiecujących startupów założonych przez kobiety. Tak więc zainteresowanie rozwiązaniem jest spore.

Syntoil

Coraz częściej słyszymy o pożarach na wysypiskach śmieci, bardzo często płoną również składowiska starych opon. Szacuje się, że każdego roku na świecie wymienia się ponad miliard opon w samochodach, a to przekłada się na ponad 13 mln ton odpadów. Startup z Dolnego Śląska znalazł na to rozwiązanie. Opracował innowacyjną metodę przetwarzania opon i odpadów gumowych.

 

Przełomowa metoda polega na poddawaniu opon i odpadów gumowych procesowi pirolizy, czyli wystawia się je na działanie bardzo wysokiej temperatury. Odpady są rozdrabniane, a następnie podgrzewane, a to wszystko w mobilnym urządzeniu, które zaprojektował startup. Wysoka temperatura powoduje reakcję, w efekcie której powstają pełnowartościowe produkty jak na przykład olej, żywica, gaz i produkt stały składający się w przeważającej ilości z czystego węgla.

Powstałe produkty znajdują liczne zastosowanie w różnych sektorach. Przykładowo gaz może być wykorzystany do napędzania agregatów prądotwórczych. Oleje mogą być przydatne przy produkcji gumy i olejów opałowych. natomiast żywicę można wykorzystać do produkcji betonu.

Ubrania do oddania

Szacuje się, że polski rynek odpadów tekstylnych to ok. 2 mln ton rocznie. Przeciętny Polak każdego roku wyrzuca ok. 30 kg niepotrzebnych ubrań, które mogłyby jeszcze posłużyć innej osobie. Problem ten dostrzegli twórcy pierwszego w Polsce portalu fundraisingowego ubraniadooddania.pl.

 Na czym to polega? Każdy kto ma niepotrzebne ubrania może spakować je do worka na śmieci i napisać o tym na platformie. W wybranym miejscu oraz terminie worki bezpłatnie odbierze kurier. Jednocześnie trzeba wskazać organizację, którą chce się wesprzeć swoim działaniem. Za każdy kilogram zbędnych ubrań, wskazana organizacja otrzyma 1 złotówke. Skąd te pieniądze? Ubraniadooddania.pl zebraną odzież sprzedaje wyspecjalizowanym podmiotom. Dzięki temu odzież trafia do nowych właścicieli lub zostaje w ekologiczny sposób przetworzona, zamiast trafić na wysypisko śmieci.

– Pomysł na Ubraniadooddania.pl narodził się z chęci stworzenia firmy, której model biznesowy będzie bezpośrednio związany z działalnością społeczną.  Użytkownicy naszego portalu mogą pomagać zarówno sobie, jak i innym – porządkując swoją przestrzeń z niepotrzebnych ubrań równocześnie wspierają finansowo osoby potrzebujące i zmniejszają zanieczyszczenie środowiska – komentował dla Mam Startup Mariusz Stryżko, dyrektor zarządzający Ubraniadooddania.pl.

Activy

No i na koniec pierwsza mobilna gra wynagradzająca za poruszanie się rowerem po mieście. Rozwiązanie nie tylko zdrowe ale i ekologiczne, bo im więcej osób przerzuci się na jednoślady, tym mniej spalin dostanie się do naszego powietrza. Twórcy aplikacji zauważyli trendy związane z promowaniem przez firmy ekologicznych postaw i zrównoważonego transportu wśród pracowników, więc postanowili pracodawcom pomóc w przekonywaniu do zdrowych i ekologicznych nawyków.

O co chodzi? Aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz grywalizację geolokalizacyjną. Przedsiębiorca, do którego głównie skierowane jest to rozwiązanie, proponując swoim pracownikom użytkowanie Activy może za pośrednictwem aplikacji nagradzać ich za jazdę na rowerze, zamiast innymi środkami transportu. Można więc powiedzieć, że jest to sytuacja win-win-win, bo pracodawca dostaje narzędzie csr, pracownik jest zdrowszy i jeszcze otrzymuje za to nagrody, a nasze środowisko staje się coraz bardziej zielone.

Jak widać polscy startupowcy mają bardzo ciekawe i kreatywne pomysły na wspieranie ochrony środowiska. Oby więcej takich projektów, bo dzięki każdemu z nich zbliżamy się do życia w zgodzie z naturą, a nasze środowisko staje się coraz zdrowsze. Jeśli znacie inne ciekawe rozwiązania startupów w obszarze ekologii, a zabrakło ich w tym zestawieniu, piszcie w komentarzach.