12 startupów, które współpracują z polskimi szpitalami

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

12 startupów, które współpracują z polskimi szpitalami

Udostępnij:

Polskie startupy z sektora HealthTech nie tylko chcą implementować nowoczesne rozwiązania w rodzimych placówkach medycznych, ale czasem dążą też do tego, by ich wynalazki stały się produktami eksportowymi. Oto 12 firm z naszego kraju, które współpracują z polskimi szpitalami.

Z obserwacji Polskiej Federacji Szpitali wynika, że jest wiele firm, które mają możliwości zainwestowania w młode, obiecujące startupy. Jest także wiele placówek wykonujących działalność leczniczą, które rozglądają się za innowacyjnymi rozwiązaniami, jednak okazuje się, że nie tak łatwo jest nawiązać stabilną współpracę między tymi podmiotami. Sytuację zmienia w jakimś stopniu epidemia, która wymusza na szpitalach korzystanie z bardzo przydatnych narzędzi tworzonych m.in. przez Polaków.

Oto 11 startupów, które współpracują ze szpitalami:

1. Blulog – rejestracja bieżącej temperatury

System stworzony przez Blulog opiera się na elementach wielkości karty płatniczej i służy do rejestracji bieżącej temperatury w czasie rzeczywistym, emitując drogą radiową zaszyfrowane dane o temperaturze. Urządzenie umieszcza się w docelowym miejscu, np. w lodówce, chłodni czy samochodzie dostawczym. Następnie, za pomocą koncentratora, informacje są dostarczane do bazy danych w chmurze obliczeniowej i widoczne w aplikacji BluConsole, która umożliwia podgląd lub konfigurację systemu.

W rezultacie na bieżąco można śledzić temperaturę, niezależnie od miejsca aktualnego pobytu, ale także bezpośrednio reagować na sygnały wysyłane przez system. Żywność i lekarstwa są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury zarówno podczas produkcji, jak i transportu czy przechowywania. Aplikacja BluConsole informuje, wysyłając SMS-y lub e-maile, o wszelkich zmianach, zapisuje historię, a w efekcie pozwala zabezpieczyć produkty.

Z rozwiązania polskiego startupu korzysta m.in. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

2. Zortrax – operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych

Kilka lat temu Zortrax zaprojektował i stworzył urządzenie ułatwiające lekarzom operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną. Obudowa i wiele elementów aparatu zostały wydrukowane na drukarce 3D Zortrax M200.

Usuwanie niewydolnych żył kończyn dolnych metodą endowaskularną to nowoczesny zabieg, który w odróżnieniu od metod tradycyjnych pozostawia pacjentów bez blizn, a także pozwala na zastosowanie bardzo krótkiego okresu rekonwalescencji. Pacjenci pozbawieni są siniaków czy kojarzących się z usuwaniem żylaków kłopotów z chodzeniem. Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnych żył lasera światłowodowego, który zamyka naczynia od środka.

Z technologii jako pierwsza skorzystała klinika MEDIQ w Legionowie pod Warszawą.

3. QuickTempy – pomiar temperatury ciała

QuickTempy jest małą, automatyczną stacją diagnostyczną do pomiaru temperatury ciała, która alarmuje w przypadku wykrycia odstępstw od normy. Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości 50 cm. Nie wymaga udziału personelu. Informacje i wynik pomiaru prezentowane są na ekranie urządzenia. W ciągu minuty jest on w stanie zmierzyć temperaturę u 10 osób.

Rozwiązanie jest przeznaczone do użytku wewnątrz budynków. QuickTempy mogą wykorzystywać placówki medyczne, zakłady pracy, hale produkcyjne, przemysłowe czy magazynowe, galerie handlowe, biurowce, sklepy, szkoły lub miejsca użyteczności publicznej.

Jednym z pierwszych wdrożeń jest instalacja urządzenia w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. W tym miesiącu urządzenie pojawi się także w placówce medycznej w Łodzi.

4. AlleRad – rozwiązania przeznaczone dla radiologii

Firma Pixel Technology specjalizuje się w zastosowaniach informatyki w medycynie – rozwiązaniach przeznaczonych dla radiologii oraz obsłudze administracji publicznej. Dostarcza rozwiązania do ponad stu pracowni radiologicznych na terenie Polski.

Pixel Technology udostępnia oprogramowanie dla szpitali zintegrowane w jednym systemie. Proponuje następujące rozwiązania:

  • AlleRad RIS – to oprogramowanie medyczne dla przychodni radiologicznej – Allerad Chazon. Program Allerad Chazon klasy RIS powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie sektora lecznictwa publicznego oraz placówek, które prowadzą badania przy wykorzystaniu technik opartych o wizualizację badanych obiektów.
  • AlleRad PACS – rozwiązanie pozwalające na przechowywanie, przesyłanie, oraz analizę danych obrazowych w standardzie DICOM 3.0. Wdrożenie systemu PACS to warunek konieczny do prowadzenia dokumentacji medycznej, w szpitalu czy innej placówce posiadającej pracownię diagnostyki obrazowej, wyłącznie w postaci cyfrowej.
  • AlleRad Radibox – RadiBox to rozwiązanie skierowane do szpitali umożliwiające udostępnienie obrazów wraz z opisami dowolnym lekarzom na całym świecie, np. do konsultacji badania (teleradiologia). Może to też być niezależną kopią lokalnego archiwum PACS. To również sposób przekazywania dokumentacji medycznej pacjentowi. Dla lekarza radiologa to rozwiązanie umożliwiające tworzenie swojej bazy ciekawych przypadków, dostępnej dla niego w dowolnym miejscu na świecie.
  • AlleRad Exhibeon 3 – Narzędzie, które można skonfigurować wedle potrzeb jego użytkownika oraz podłączyć się nim do systemu Dystrybucji Obrazu w dowolnym miejscu, w szpitalu lub w domu.
  • AlleRad Robo – Aplikacja, która pomaga zarządzać pracą duplikatorów w celu przygotowania płyty CD/DVD. Automatyzuje ona pracę techników i rejestracji, których zadaniem jest przygotowanie płyty z kopią badania dla pacjenta.

5. Noyen Robotics Care – samojeżdżące urządzenie dezynfekujące

Firma Noyen Robotics Care stworzyła samojeżdżące urządzenie dezynfekujące oparte na mobilnym robocie MiR 200. Platforma MiR 200 opracowała firma ProCobot z myślą o pracy m.in. w autonomicznych fabrykach i szpitalach.

– Robot ten to urządzenie logistyczne, bezpiecznie transportujące ładunki o różnej wadze, które uwalnia przy tym zasoby ludzkie. W tym przypadku zostały na nich zamontowane indywidualnie dostosowane moduły górne, które wykonują proces dezynfekcji wielkopowierzchniowo. Dzięki opatentowanej technologii roboty manewrują wokół ludzi i przeszkód za pomocą intuicyjnego interfejsu 3D. Poruszając się w sposób autonomiczny, optymalizują i automatyzują tę czynność, nie narażając przy tym ludzi – powiedział w informacji prasowej Kamil Kaczmarski, inżynier sprzedaży w ProCobot.

W podobne urządzenie zainwestował także Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM. Jego dyrekcja zakupiła autonomiczne roboty sterylizacyjne UVD, które do dezynfekcji wykorzystują promienie ultrafioletowe, naświetlając pomieszczenia narażone na infekcję koronawirusem.

6. BrainScan.ai – opisywanie wyników tomografii

BrainScan.ai z Gdyni wprowadził sztuczną inteligencję do opisywania wyników tomografii osób zarażonych koronawirusem. Firma przeprowadziła swoje własne badania nad sztuczną inteligencją w analizie obrazów TK i ustaliła, że głębokie sieci neuronowe są w stanie wychwycić bardzo subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi obrazami. Takie odkrycie ułatwi radiologom szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie pacjentów z COVID-19.

Aplikacja umożliwia znaczne skrócenie i maksymalne zautomatyzowanie pracy lekarza radiologa podczas analizy badań pacjentów zarażonych patogenem. W pierwszej fazie projektu system zostanie uruchomiony 8 szpitalach w Polsce.

7. #wspieramyszpitale – robot do oceny ryzyka zakażenia koronawirusem

Organizatorami akcji #wspieramyszpitale jest spółka Rhenus Data Office Polska oraz twórca oprogramowania G1ANT. Wdrożenie rozwiązań informatycznych sprawi, że do szpitali będzie można zgłaszać się po wstępnej rejestracji on-line. Robot oceni każdorazowo ryzyko zakażenia koronawirusem i pomoże szpitalowi odpowiednio się przygotować.

Pomysłodawcy projektu solidarnie zrezygnowali ze swoich wynagrodzeń i są gotowi do wdrożenia nowoczesnych rozwiązań każdemu szpitalowi, który zgłosi takie zapotrzebowanie.

Pierwsze zakończone sukcesem wdrożenie zautomatyzowanej szpitalnej izby przyjęć nastąpiło w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Miesiąc temu na liście czekało około 90 kolejnych zgłoszonych podmiotów, a zgłoszenia nadal napływają. Jednymi z pierwszych zgłoszonych szpitali były m.in. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie, Szpital Pucki Sp.z o.o., Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny in. L. Zamenhofa w Białymstoku.

8. StethoMe – zdalne badanie stetoskopem

StethoMe umożliwia zdalne przeprowadzenie badania osłuchowego stetoskopem i opiekę nad pacjentami, szczególnie tymi z dolegliwościami układu oddechowego. System wykrywa nieprawidłowości w płucach, opierając się na medycznych algorytmach sztucznej inteligencji, które współpracują z elektronicznym stetoskopem oraz aplikacją mobilną.

Opracowane rozwiązanie umożliwia medykom w skafandrach ochronnych bezprzewodowe osłuchiwanie pacjentów z koronawirusem. Tym samym zapewnia im bezpieczne wykonanie tego badania. Pod koniec marca narzędzie było testowane w szpitalu zakaźnym na terenie Poznania.

9. Warsaw Genomics – testy na koronawirusa

Warsaw Genomics zajmuje się badaniami genetycznymi. Od 20 marca udostępnia własne testy na koronawirusa. Firma zapowiedziała wtedy, że będzie przeprowadzać do 1000 badań dziennie. Do akcji dołączył już PKO BP, Deloitte i ANG Spółdzielnia.

Badanie realizowane jest metodą RT PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. W pierwszej kolejności testy trafiły do placówek medycznych.

Rozpoczęcie realizacji testów diagnostycznych możliwe było dzięki współpracy z resortem zdrowia i firmami, które przeznaczyły środki finansowe na zakup testów i przekazały je na rzecz wsparcia polskich szpitali i placówek medycznych.

Testy mogą zamówić stacje sanitarno-epidemiologiczne, szpitale oraz lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej dla siebie, lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy.

10. Trustedoctor – konsultacje ze specjalistami

Trustedoctor to platforma, która służy do konsultacji ze specjalistami z obszaru onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii i gastroenterologii. Firma została założona w 2016 r. przez Grzegorza Jarząbka i Łukasza Rzeczkowskiego. Rozwiązanie działa w 6 krajach, a głównym rynkiem jest Wielka Brytania. Z technologii korzystają indywidualni lekarze i prywatne sieci szpitali.

11. Infermedica – diagnoza pacjentów

Wrocławski startup Infermedica opracował technologię, która umożliwia pacjentom zdalne opisanie objawów choroby i uzyskanie precyzyjnej diagnozy. Obecnie platforma wspiera placówki medyczne.

W marcu tego roku Infermedica udostępniła bezpłatnie narzędzie COVID-19 Risk Assessment, które pomaga pacjentom otrzymać wstępną diagnozę i szybką ocenę ryzyka związaną z zakażeniem koronawirusem. Zostało wdrożone m.in. przez polskie Ministerstwo Zdrowia w serwisie internetowym pacjent.gov.pl, Ministerstwo Zdrowia Ukrainy oraz około 300 innych organizacji. Do tej pory z narzędzia skorzystało ponad pół miliona pacjentów

Przed kilkoma dniami firma rozpoczęła współpracę z Microsoftem. Rozwijana przez spółkę technologia zostanie wykorzystana w usłudze Microsoft Healthcare Bot, która pozwala przedstawicielom organizacji z branży medycznej na tworzenie i wdrażanie na szeroką skalę wirtualnych asystentów opartych o sztuczną inteligencję. Usługa Microsoftu została wdrożona przez organizacje medyczne z całego świata, w tym przez amerykańskich liderów – Aurora Health Care, Premera Blue Cross i Quest Diagnostics.

12. SiDLY – „Opaska życia”

Jakiś czas temu SiDLY sfinalizowało umowę na dostawę technologii dla wspólnego projektu prewencyjnego Grupy PZU „Opaska życia”.

Opaska życia to zakładane na rękę jak zegarek elektroniczne urządzenie, które dokonuje pomiarów pulsu i temperatury ciała pacjenta, a także saturacji, a więc nasycenia krwi tlenem. Analizuje wyniki i natychmiast – sygnałem dźwiękowym i komunikatem na ekranie komputera – alarmuje personel medyczny, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów.

„Opaski życia” są certyfikowane medycznie. Zdały już egzamin w ramach pilotażowego projektu, realizowanego przez PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia od jesieni zeszłego roku w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Opaski telemedyczne są obecnie niezwykle istotną częścią wyposażenia oddziałów zakaźnych. Jedną z placówek korzystających z tego rozwiązania jest szpital w Dębicy.

Większość z nowoczesnych rozwiązań w medycynie opiera się na sztucznej inteligencji (SI). Według analityków z Mordor Intelligence światowy rynek sztucznej inteligencji w tej dziedzinie osiągnął w 2019 r. wartość 3,14 mld dolarów. Do 2025 r. wycena ma się zwiększyć ponad siedmiokrotnie, sięgając 23,85 mld dolarów. Średnioroczne tempo wzrostu przekroczy 40%.