12 healthtechów z regionu CEE, które warto obserwować

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

12 healthtechów z regionu CEE, które warto obserwować

Udostępnij:

Firmy technologiczne działające w branży healthtech znacząco wpływają na rozwój medycyny. Według firmy badawczej Grand View Research wartość globalnego rynku startupów medycznych do 2025 roku wzrośnie do 509,2 mld dol. Zobacz, jakie projekty z regionu CEE warto obserwować.

Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju w naszym kraju funkcjonuje obecnie 150 startupów specjalizujących się w technologiach tworzonych na potrzeby rynku medycznego. To bardzo ważny obszar, dlatego przygotowaliśmy listę 12 healthtechów z regionu CEE, które warto obserwować.

Przeczytaj również: 15 fintechów z regionu CEE, które warto obserwować

Nestmedic (Polska)

Startup stworzył Mobilny KTG, który wspiera personel medyczny i kobiety w ciąży, także pomiędzy wizytami kontrolnymi u lekarza. Dzięki czemu przyszłe mamy mogą wykonywać dodatkowe badania, bez konieczności umawiania się na wizytę i podróżowania do szpitala. Urządzenie Pregnabit, bo tak zostało nazwane, sprzedawane jest szpitalom i innym zakładom opieki zdrowotnej, a nie bezpośrednio pacjentom. Zarządzający placówkami mogą wypożyczać sprzęt przyszłym mamom, by samodzielnie kontrolowały stan płodu.

InoCure (Czechy)

Firma bionanotechnologiczna, która dostarcza rozwiązania dla sektora life-science oraz przemysłu farmaceutycznego. Jej produkt o nazwie DifMATRIX jest pierwszą aktywną membraną 3D do hodowli komórek, która umożliwia szybsze, niezawodne i precyzyjne testy przedkliniczne.

Eyerim (Słowacja)

To słowacki projekt e-commerce, który skupia się na sprzedaży okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych. Innowacją firmy jest wirtualna przymierzalnia okularów. Aby z niej skorzystać należy włączyć kamerkę internetową lub wgrać swoje zdjęcie. Spółka obecna jest już w kilkunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pod koniec 2019 roku w firmę zainwestował fundusz Inovo Venture Partners.

Iryo (Słowenia)

Startup współpracuje z organizacją pozarządową Walk With Me w celu zapewnienia infrastruktury informatycznej niezbędnej do poprawy jakości opieki zdrowotnej świadczonej w placówkach zarządzanych przez tę organizację, które są rozproszone na całym Bliskim Wschodzie. Iryo umożliwia pacjentom i ich rodzinom bezpieczne przechowywanie dokumentacji medycznej na urządzeniach mobilnych. Dynamiczny charakter stref konfliktu powoduje, że pacjenci muszą mieć możliwość noszenia przy sobie swoich historii medycznych. Platforma Iryo zostanie rozmieszczona w obozach dla uchodźców w całej dolinie Beqaa w Libanie, a wkrótce potem w innych krajach, w tym w Syrii, Jordanii, Iraku, Egipcie i Dżibuti. Startup dąży do tego, aby dokumentacja medyczna stała się narzędziem na okaziciela, które jest niezależne od tożsamości i zawsze kontrolowane przez posiadacza, w tym przypadku pacjenta.

InSimu Patient (Węgry)

Firma stworzyła aplikację edukacyjną do analizy przypadków medycznych, która działa jak „symulator” pacjentów. Rozwiązanie pomaga studentom medycyny i lekarzom w zdobyciu doświadczenia klinicznego. Poprzez imitowanie wszelkich możliwych aspektów rzeczywistej diagnostyki, InSimu zmienia sposób, w jaki młodzi lekarze myślą i przygotowują się do zawodu.

BrachyDOSE (Litwa)

To słowacki startup, który tworzy zespół doświadczonych inżynierów i naukowców. Opracowali oni narzędzie, które pozwala kontrolować jakość prowadzonych terapii onkologicznych. Dzięki temu BrachyDOSE przyczynia się do zwiększania efektywności i dopasowania do danego pacjenta wybranej terapii. Produkt przeznaczony jest dla onkologów, którzy zajmują się radioterapią.

Vigo (Łotwa)

Startup opracował przewodnik po obowiązkowej rehabilitacji. Rozwiązanie ma na celu pomóc pacjentom szybciej i efektywniej powrócić do zdrowia po udarze, zapewniając porady terapeutyczne, praktyczną pomoc i narzędzia oparte na terapii poznawczo-behawioralnej. Przewodnik wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji.

Transformative.ai (Estonia)

Firma wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji oraz nowe techniki analizy danych stosowane w CERNie do wsparcia leczenia poważnych schorzeń. Startup gromadzi dane kliniczne i przekształca je na oceny prognostyczne w czasie rzeczywistym, które kierują działaniami pacjentów i pracowników służby zdrowia. Firma jest wspierana przez akcelerator, Entrepreneur First, który specjalizuje się w budowaniu firm z branży zaawansowanych technologii i ma powiązania z Uniwersytetem Cambridge.

Flo App (Białoruś)

Stworzona przez białoruskiego biznesmena, Dmitrija Gurskiego, w 2015 roku Flo to platforma zdrowia dla kobiet, która może pochwalić się 10 milionami użytkowników z ponad 200 krajów, co stawia ją w pozycji aplikacji Health & Fitness z największą liczbą plików do pobrania na całym świecie. Użytkowniczki zaznaczają w aplikacji swój cykl menstruacyjny oraz towarzyszące mu objawy. Rozwiązanie wykorzystuje technologię SI do dokładnego przewidywania i śledzenia menstruacji, owulacji i menopauzy, a także do monitorowania ciąży.

BabyWatch (Chorwacja)

Startup stworzył system składający się z kieszonkowej wielkości dopplera ultradźwiękowego oraz aplikacji mobilnej. Umożliwia on kobietom w ciąży słyszeć, bicie serca ich nienarodzonego dziecka.

ABO Donor (Bośnia i Hercegowina)

Pomysł na projekt wyszedł z zasadniczej potrzeby ratowania życia. Celem rozwiązania jest wprowadzenie innowacji w dziedzinie krwiodawstwa, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii (geolokalizacja, serwisy społecznościowe FB, Twitter, itp.). Sama aplikacja, mająca na celu zwiększenie dostępności krwi dla potrzeb medycznych wszystkich obywateli, skierowana jest do trzech grup ludności: dawcy krwi, ludzie, którzy potrzebują krwi i specjaliści z doświadczeniem w dziedzinie transfuzji

Aplikacja działa jako portal społecznościowy, co oznacza, że użytkownicy mają swoje własne profile. Na profilach użytkowników znajdują się ich dane publiczne (imię i nazwisko), grupa krwi, liczba oddanych krwi, nagrody i medale. Nagrody i medale są przyznawane w celu motywowania ludzi do oddawania krwi. Ponadto, użytkownicy mają możliwość zaproszenia swoich znajomych do przyłączenia się do oddawania krwi, prośbę można wysłać za pośrednictwem Facebooka lub SMS-em.

Femyo (Rumunia)

Firma za cel postawiła sobie obniżenie o 50 proc. umieralności noworodków i niemowląt w Europie. W tym celu tworzy pierwszą w Europie organizację, która umożliwi cyfrowe zarządzanie ochroną zdrowia (digital health management). Dzięki temu kobiety w ciąży dostaną rozwiązanie, dzięki któremu przez cały okres ciąży będą mogły kontrolować rozwój dziecka.