1,5 miliona euro grantu dla klimatycznego startupu Carbominer od EIC Accelerator

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

1,5 miliona euro grantu dla klimatycznego startupu Carbominer od EIC Accelerator

Udostępnij:

Carbominer podpisał umowę o dotację z EIC Accelerator Fund. W ten sposób startup zapewnił sobie dotację w wysokości 1,5 mln euro i kwalifikuje się do otrzymania do 7,5 mln euro kapitału własnego na późniejszych etapach projektu.

Wychwycić dwutlenek węgla z atmosfery

EIC Accelerator to jedna z największych możliwości finansowania w Europie, wspierająca innowacyjne startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa wysokiego ryzyka, które mogą przyczynić się do szybkiego wzrostu gospodarczego i transformacji zrównoważonego rozwoju. Jednym z laureatów ostatniej edycji był Carbominer, startup zajmujący się technologiami klimatycznymi, założony w 2020 r. przez ukraińskiego innowatora z doświadczeniem inżynieryjnym i korporacyjnym Nicka Oseyko. Technologia opracowana przez Carbominer pozwala na wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery (Direct Air Capture).

Carbominer wyraża przekonanie, że CO₂ jest cennym surowcem, a nie niebezpiecznym odpadem i może przynieść dobre korzyści różnym klientom na całym świecie. Pierwszym obszarem, na który zespół zamierza wywrzeć wpływ, jest rolnictwo wewnętrzne. Wizją zespołu jest umożliwienie bardziej zrównoważonej i wydajnej produkcji żywności poprzez dostarczanie zielonego atmosferycznego CO₂ rolnikom pracującym w warunkach wewnętrznych.

Od małego laboratorium do ośrodka badawczo-rozwojowego

Startup uruchomił małe laboratorium badawczo-rozwojowe w marcu 2020 roku, a w październiku skalował się do pełnowymiarowego ośrodka badawczo-rozwojowego, po pozyskaniu inwestycji seed od ukraińskiego funduszu SMRK VC. Mimo trudności spowodowanych rosyjską pełnoskalową inwazją na Ukrainie, Carbominer udało się wprowadzić ulepszony 1-tonowy prototyp maszyny DAC na płatny pilotaż z partnerem korporacyjnym w 2022 roku.

Cały projekt finansowany przez Komisję EIC jest poświęcony wprowadzeniu tej technologii DAC do komercjalizacji. Obejmuje to skalowanie technologii do maszyn DAC o wydajności 50 i 250 ton rocznie, działania przedkomercjalizacyjne z europejskimi farmami wertykalnymi i zaawansowanymi szklarniami oraz ustanowienie linii produkcyjnej jednostek DAC w ciągu najbliższych 4 lat. 

Obecnie zespół negocjuje pozyskanie seed capital w celu uzupełnienia finansowania z akceleratora EIC i zamierza zamknąć rundę wiosną.

Czytaj także: