20 startupów dostało się do półfinału Huawei Startup Challenge 4. Kto zawalczy o ponad 200 000 zł?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

20 startupów dostało się do półfinału Huawei Startup Challenge 4. Kto zawalczy o ponad 200 000 zł?

Udostępnij:

Nowe technologie coraz częściej pomagają rozwiązywać problemy związane z energooszczędnością. I to właśnie zielona energia oraz działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju świata są tematami przewodnimi tegorocznej, czwartej edycji Huawei Startup Challenge. Zobaczmy, które startupy zostały wybrane przez Kapitułę do półfinału tego konkursu.

Kapituła, w której znalazły się przedstawicielki i przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji publicznej, nominowała 20 najbardziej nowatorskich projektów, które przeszły do półfinału konkursu. 

Które startupy znalazły się w półfinale Huawei Startup Challenge?

Jury wybrało do półfinału konkursu następujące startupy (kolejność alfabetyczna):

 • ALVA Technologies – wodorowy magazyn energii
 • Appartme – system automatyki mieszkaniowej skupiony na energoefektywności
 • Atmesys – szacowanie zasobów odnawialnej energii
 • EcoReg – magazyny energii z wyeksploatowanych baterii 
 • Get Vision – zautomatyzowane tworzenia raportów inspekcji obiektów
 • Instytut Optymalizacji Technologii – pływająca elektrownia wodna napędzana nurtem rzeki
 • Kuuler – panel radiacyjny, chłodzący
 • mTAP Smart City – system zautomatyzowanej kontroli nad oświetleniem
 • Nanosci – fotokatalityczny generator wodoru
 • Polski Biogaz – biogazownie w kontenerach
 • Regenario – projektowanie regeneratywnych systemów agrofotowoltaicznych
 • Rinno Power – platforma łącząca wytwórców energii z odbiorcami w celu podpisania umowy
 • Scan the Sun – aplikacja do projektowania instalacji fotowoltaicznych
 • Solhotair – powietrzne panele solarne
 • Solwena – system zarządzania energią PERCEE
 • Sunproject – powietrzne panele solarne
 • Ultrahinge – ULTRA PV – składana markiza fotowoltaiczna
 • VivaDrive – optymalizacja zarządzania flotą pojazdów i elektryfikacja
 • W2H2 – generowanie wodoru z odpadów węglowodorowych
 • WindTAK  – system podnoszący efektywność turbin wiatrowych

– Konkurs Huawei Startup Challenge od lat wyróżnia startupy, których innowacyjne pomysły pozytywnie wpływają na świat. Tym razem, uczestnicy zmierzą się z wyzwaniami przedstawionymi przez kapitułę konkursową, które mają rewolucyjny potencjał w branży zielonej energii. Poszukiwane są zarówno zupełnie nowe ekologiczne rozwiązania pozyskiwania energii, jak i te, które doskonalą już istniejące technologie na rynku – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

Sztuczna inteligencja zasila “energooszczędne” projekty

Jak co roku, dużą rolę wśród zgłoszonych do konkursu startupów odgrywają te, których technologie oparte są na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Część ze zgłoszonych rozwiązań tego rodzaju służy do automatyzacji procesów, takich jak tworzenie raportów inspekcji obiektów technicznych funkcjonujących w obszarze zielonej energii (np. instalacji fotowoltaicznych), czy cyfryzacji procesów z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązaniach monitoringu i kontroli środowiska. Sztuczna inteligencja służy również uczestnikom do szacowania zasobów odnawialnej energii (nasłonecznienie, charakterystyka wietrzności) czy systemowego zarządzania energią w obiektach.

Startupowcy stawiają na energię słoneczną, fotowoltaikę i energię wiatrową

Dla osób zainteresowanych rozwojem już istniejących rozwiązań energetycznych, duże znaczenie miało zastosowanie nowych metod czy urządzeń z zakresu energii słonecznej, stanowiących ponad 16% zgłoszeń. W tym segmencie pojawiły się takie propozycje jak składane solarne kolektory powietrzne. Zwracano również uwagę na fotowoltaikę – wśród zgłoszonych propozycji pojawiło się między innymi narzędzie do projektowania regeneratywnych systemów agrofotowoltaicznych. 

Z kolei w zakresie energii wiatrowej w konkursie znalazły się rozwiązania, które koncentrują się na ulepszeniu bądź zaproponowaniu nowej generacji turbin wiatrowych. Integralnym elementem jednego z nich jest zastosowanie pionowego układu turbin wiatrowych, dzięki czemu potrzebują one o wiele mniej miejsca niż tradycyjne wiatraki i są od nich cichsze. 

Wśród innych, oryginalnych pomysłów zgłoszonych do czwartej edycji Huawei Startup Challenge pojawił się chłodzący panel radiacyjny, ekosystem rozwiązań software i hardware umożliwiający optymalizację i zautomatyzowaną kontrolę nad oświetleniem zarówno ulicznym i przemysłowym, czy też reaktor, w którym odpady węglowodorowe wykorzystane są do produkcji wodoru.

– Zgłoszenia do konkursu Huawei Startup Challenge jak zwykle przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Z zachwytem przyglądamy się innowacyjnym pomysłom, które zaproponowali nasi uczestnicy. Wybór półfinałowej dwudziestki był bardzo trudny, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonujący. Jestem przekonany, że zgłoszone startupy zaskoczą nas jeszcze bardziej w trakcie mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami konkursu – powiedział Michał Misztal, prezes Startup Academy. 

O co walczą startupy w Huawei Startup Challenge?

Do finału wejdzie 10 startupów. Najlepsze trzy projekty otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100 000 zł, 60 000 zł i 40 000 zł. Wręczona zostanie również Nagroda Nomad Electric – Wyzwanie Data Science w wysokości 15 000 zł oraz nagroda specjalna od partnera transportowego – Nextbike. Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali finałowej w kwietniu tego roku.

Więcej o konkursie przeczytasz na stronie Huawei Startup Challenge.

 

Materiał reklamowy powstał we współpracy ze Startup Academy.