5 polskich korporacji, które wspierają startupy. Mają akceleratory i tworzą fundusze

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Coraz częściej korporacje i spółki Skarbu Państwa zdają sobie sprawę z potencjału startupów. Wdrażają ich technologie, przejmują albo tworzą własne laboratoria innowacji. Niektóre z nich natomiast powołują fundusze inwestycyjne i uruchamiają akceleratory. Oto pięć takich przykładów.

fot. pexels.com

Współpraca korporacji ze startupami przybiera różne formy. Na przykład przedstawiciele PKO BP zdecydowali się kupić za nieujawnioną kwotę warszawską firmę Zencard. Inne spółki wybierają z kolei inny sposób. Tych pięć podmiotów uruchomiło fundusze i akceleratory.

1. PZU i fundusz Witelo

We wrześniu ubiegłego roku PZU uruchomiło fundusz Witelo i zapowiedziało przy tej okazji, że będzie realizować inwestycje w polskie startupy. Kilka miesięcy później nawiązało współpracę w ramach projektu z trzema funduszami venture capital: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital oraz przeznaczyło na rzecz przedsięwzięcia 200 milionów złotych. Przedstawiciele PZU zapewnili wówczas, że wartość funduszu będzie jednak większa i wyniesie przynajmniej 500 milionów złotych.

Na razie natomiast nie do końca wiadomo w jakie startupy zainwestuje Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Można jedynie przypuszczać, że mają być innowacyjne i z międzynarodowym potencjałem jak na przykład Skype albo Shazam. – Sektor ubezpieczeniowy zmieni się szybciej, niż myślimy. Big data, sztuczna inteligencja mają dużo większy potencjał do zmiany tego sektora niż w bankowości – powiedział w rozmowie z Money Michał Krupiński, który do marca tego roku pełnił funkcję prezesa PZU.

2. Orlen i portal Innowacje Startupy

– PKN Orlen uruchomił internetową platformę współpracy i wymiany wiedzy z zakresu nowych rozwiązań technologicznych pod nazwą „Innowacje, Startupy” – pisali w grudniu minionego roku przedstawiciele spółki. Wyjaśnili przy tej okazji, że za jej pośrednictwem będą poszukiwać startupów, które oferują rozwiązania wpisujące się w kluczowe obszary działalności koncernu paliwowo-energetycznego. Chodzi między innymi o systemy zarządzania pracą złóż gazu, ropy i paliwa oraz technologie przyśpieszające ładowanie samochodów elektrycznych, a także umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej.

Spółka nie chce jednak ograniczać się tylko do tego zakresu. – W poszukiwaniu innowacji nie wykluczamy żadnych rozwiązań – poszukujemy zarówno nowych pomysłów w zakresie podstawowej działalności Grupy Orlen, jak też chcemy analizować zaangażowanie w zupełnie dla nas nowe, ale komplementarne do naszego biznesu kierunki rozwoju – powiedział Dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen Jędrzej Oleszkiewicz. Na stronie przedsięwzięcia możemy także znaleźć informację o akceleracji startupów. Zgodnie z nią już niebawem ma ruszyć nabór do pierwszej rundy programu.

3. Enea i fundusz VC  

Pod koniec minionego roku spółka energetyczna Enea uruchomiła fundusz venture capital Enea Innovation i zapowiedziała, że zainwestuje 50 milionów złotych przede wszystkim w startupy we wczesnej fazie rozwoju oraz projekty, który zamierzają ruszyć albo już ruszyły z międzynarodową ekspansją. Jej przedstawiciele wyjaśnili wówczas, że planują przez pięć lat rozwijać pod swoim okiem wybrane spółki i po tym czasie zdecydują co dalej z nimi zrobią. Wspominali o dwóch możliwościach: sprzedaży albo wdrożeniu technologii.

Przy tej okazji zdradzili również jakie podmioty najbardziej ich interesują. Okazuje się, że fundusz będzie inwestować w projekty powiązane z podstawową działalnością grupy i takie, które stanowią uzupełnienie oferty sprzedażowej oraz w zupełnie nowe podmioty z branży technologicznej. Enea ma bowiem stać się bardziej aktywna w rozwoju między innymi elektromobilności, instalacji prosumenckich i Internetu Rzeczy.

4. PGNiG i InnVento

PGNiG uruchomiło w grudniu minionego roku inkubator dla startupów i młodych naukowców o nazwie InnVento. Zapowiedziało wówczas, że pomoże im w początkowej fazie działalności oraz wprowadzi w specyfikę branży energetycznej, a najlepszym podmiotom zaproponuje współpracę biznesową. Przedstawiciele spółki dodali, że poszukują startupów, które tworzą systemy informatyczne monitorujące prace wiertnicze, narzędzia do odmetanowania węgla oraz rozwijają alternatywne źródła energii i pracują nad rozwiązaniami energetycznymi z segmentu Internetu Rzeczy.

– Uczestnicy mogą liczyć na współpracę ekspertów z grupy kapitałowej PGNiG. Dla młodych przedsiębiorców i naukowców szczególnie atrakcyjna przy przygotowaniu projektu może okazać się możliwość korzystania z naszych zasobów – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. Chodzi między innymi o zaplecze merytoryczne, przestrzeń biurową, dostęp do infrastruktury naukowej bazy klientów. InnVento nie jest jednak jedyną inicjatywą, w którą zaangażowało się PGNiG. Przedsiębiorstwo jest partnerem programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland.

5. Poczta Polska

Poczta Polska uruchomiła w lutym tego roku program akceleracyjny GammaRebels powered by Poczta Polska. Zapowiedziała przy tej okazji, że w ramach przedsięwzięcia ma do „rozdania” łącznie 6 milionów złotych i że otrzymają je projekty, które pomogą spółce prowadzić biznes. Startupy wytypowane do udziały w programie muszą więc rozwijać produkty i usługi uzupełniające działalność spółki Skarbu Państwa, tworzyć narzędzia usprawniające komunikację i marketing (baz danych, beacony) oraz rozwiązania typu eGovernment.

Do pierwszej rundy programu akceleracyjnego zakwalifikowało się ostatnio dziewięć projektów i teraz każdy z nich rozwinie się pod okiem przedsiębiorstwa oraz otrzyma finansowanie w wysokości 200 tyś. złotych. Na tym jednak Poczta Polska nie zamierza poprzestać. Przedstawiciele firmy poinformowali, że planują zrealizować jeszcze dwie rundy programu i że projekt potrwa do marca 2018 roku.

Opisane wyżej fundusze i akceleratory, które tworzą korporacje i spółki Skarbu Państwa, to tylko przykłady jakie możemy spotkać na polskim rynku. Kilka podobnych inicjatyw powstało w ramach rządowego programu Scale-Up, o którym więcej znajdziecie tutaj.