50 mln euro od 100 założycieli: startuje Italian Founders Fund

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

50 mln euro od 100 założycieli: startuje Italian Founders Fund

Udostępnij:

Nowy włoski fundusz VC będzie inwestował w tych founderów z Półwyspu Apenińskiego, którzy są na etapie pre-seed i seed.

Nowy rozdział włoskiego ekosystemu VC

Powstanie nowego funduszu w Italii może być dowodem na to, że tamtejszy ekosystem startupów stopniowo zmierza w pozytywnym kierunku. Dokładniejsza analiza pokazuje, że seryjni założyciele ponownie podejmują aktywność gospodarczą w kraju, rosną inwestycje venture dokonywane przez rodzinne biura, a sama włoska gospodarka może pochwalić się trzema jednorożcami: to tworzący oprogramowania Bending Spoons oraz dwa fintechy Satispay i Scalapay.

Są też mniej optymistyczne dane: fundusze pozyskane przez startupy wyniosły – w oparciu o dane Dealroom – w ubiegłym roku 1,3 miliarda euro. To zauważalny spadek w porównaniu z 2 miliardami dolarów w 2022 roku. Co gorsza dla tamtejszych startupów, nie widać progresu i inwestycje w technologiczne spółki wciąż dokonywane są rozważnie, by nie powiedzieć: wolno. Do tej pory w 155 rundach zebrano nieco ponad 500 mln euro. Przedstawiciele IFF w swoim komunikacie twierdzą, że sytuacja będzie się już teraz tylko poprawiać.

– Rozpoczął się nowy rozdział dla włoskiego ekosystemu venture capital – mówi Lorenzo Franzi, partner-założyciel IFF i były partner w Global Founders Capital.

Fundusz Italian Founders Fund jest zarządzany przez Koinos Capital SGR, spółkę inwestycyjną zbudowana przez przedsiębiorców oraz członków poszczególnych branży we Włoszech. Jak informują komunikaty prasowe, celem fundusz jest przekształcanie firm w międzynarodowe platformy.

Plan działania i pierwsze inwestycje

IFF planuje zainwestować w 25 startupów. Na każdą ze spółek ma czekać inwestycja o wartości od 500 tys. do 1,5 mln euro. Fundusz chce również zarezerwuje do 2,5 mln euro na firmę na dalsze jej działania.

Fundusz dokonał już pierwszych inwestycji. Pieniądze trafiły do startupu Jet HR, tworzącego system zarządzania zasobami ludzkimi. Firma latem ubiegłego roku pozyskała rundę o wartości 4,7 mln euro prowadzoną przez Exor Ventures – największą rundę pre-seed we Włoszech w historii. Drugi dofinansowany startup to Glaut, firma zajmująca się obsługą klientów.

Funduszowy manifest

Ciekawym elementem tworzącym DNA IFF jest czteropunktowy manifest funduszu, z którym można zapoznać się na stronie internetowej. Oto jakimi regułami chcą w swojej działalności kierować się eksperci tworzący zespół IFF:

1. Fundusz jest dobry; społeczność jest jeszcze lepsza.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc założycielom odnieść sukces. Jesteśmy przyjaźni założycielom, ponieważ jeszcze niedawno staliśmy przed tymi samymi wyzwaniami. Teraz chcemy, aby nasz czas, doświadczenie i zasoby pracowały na rzecz wspierania nowego pokolenia przedsiębiorców.

2. Szukamy ambicji, a nie CV.

Chcemy pomóc zbudować inkluzywny, otwarty dla każdego ekosystem startupowy. Wielcy liderzy ujawniają się z czasem, rozwijając się wraz ze swoimi firmami. Chętnie dzielimy się naszymi relacjami, zasobami i wiedzą z tymi, których postrzegamy jako najlepszych założycieli.

3. Ci, którzy wybierają się w daleką trasę, idą razem.

Wszyscy gdzieś zaczynaliśmy, ale nasze cele są globalne. Nasz rozwój będzie wynikał ze spędzania czasu z właściwymi ludźmi, konsekwentnego dzielenia się możliwościami i wiedzą. W świecie zdominowanym przez krótkoterminowe efekty, chcemy skupić się na długoterminowych celach i relacjach. Wspieramy przedsiębiorców na wczesnym etapie rozwoju od lokalnych początków ich przygody do budowania globalnych firm.

4. Pracuj ciężko i ciesz się tym.

Zbudowaliśmy Italian Founders Fund, ponieważ lubimy to, co robimy. To nie jest tylko praca. Jesteśmy tutaj, aby uczyć się od siebie nawzajem i zmieniać świat, zarabiając przy tym pieniądze. Każdego dnia chcemy być otwarci, proaktywni i dobrze się bawić.

Czytaj także: