Rolnictwo, od wieków stanowiące fundament ludzkiego przetrwania, staje przed nowymi wyzwaniami związanymi z rosnącą populacją, zmianami klimatycznymi i potrzebą zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzią na te wyzwania są innowacyjne technologie wprowadzane przez dynamiczne agrostartupy. Te młode, ambitne firmy oferują rewolucyjne rozwiązania, które nie tylko usprawniają tradycyjne metody upraw i hodowli, ale także wspierają ekologiczne i zrównoważone praktyki.
HiProMine
HiProMine wytwarza białka owadów, które są wykorzystywane w paszach rolnych w stymulowaniu wzrostu zwierząt, zapewniając przy tym wszystkim energię. Jest to nie tylko nowoczesny rodzaj ekologicznego bioreaktora, ale także rozwiązanie związane ze zrównoważonym rozwojem. Ich produkcja zapewnia niskie zużycie wody, redukcję gazów cieplarnianych oraz wspiera naturalny cykl łańcucha pokarmowego. Głównymi celami założonego w 2015 roku startupu HiProMine były m.in. rosnące zapotrzebowanie na białko oraz ograniczenie marnowania żywności.
Organizacja zdobyła swego czasu kilka ważnych nagród, takich jak BioForum 2016 Masters of Innovation oraz Deloitte 2016, The Most Breakthrough Innovation.
O HiProMine pisaliśmy w tekście BGK sfinansuje produkcję pasz z owadów. Startup otrzyma 143 mln zł.
Hugo Green Solutions
Hugo Green Solutions jest drugą spółką utworzoną przez Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Głównym celem powołania do życia nowej organizacji było zastosowanie technologii, która wspiera biostymulację roślin, a przy tym pomaga rozwiązywać problemy związane z uprawą roślin w niesprzyjających warunkach, np. przy obecności patogenów. Powstały dwa rozwiązania: „Hugo – Growth Stimulator” i „Hugo – Robot rolniczy”.
Hydropolis
Startup Hydropolis projektuje rozwiązania dla upraw pionowych. Dostarcza systemy, które są ekologiczną alternatywą dla rolnictwa konwencjonalnego. Ich celem jest sprawienie, żeby każdy miał dostęp do świeżej wody i zdrowej żywności, budując w tym celu zrównoważony łańcuch pokarmowy dla następnych pokoleń. Jednym z rozwiązań startupu jest Plantainer, czyli technologia upraw hydroponicznych stosowana w kontenerze transportowym (CEA).
Microbe Plus
Microbe Plus dostarcza rolnikom rozwiązania, które wesprą uprawy i zwiększą plony. W tym celu oferuje produkty biologiczne zawierające mikroby, które wpływają również na poprawę stanu gleby. Ich technologia pomagają roślinom w walce ze stresami biotycznymi (patogenami i szkodnikami) i niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Oznacza to, że dzięki temu rozwiązaniu będzie możliwa uprawa na każdym zakątku ziemi.
Nirby
Nirby dostarcza rozwiązania w zakresie tzw. rolnictwa precyzyjnego. Jest to platforma, która pomaga monitorować stan upraw na polach czy też zmniejsza koszty nawożenia gleby. Startup wykorzystuje dane satelitarne Europejskiej Agencji Kosmicznej w celu tworzenia map zagęszczenia plonów. Z platformą ma się możliwość stałego wglądu w stan gleby i zdobycia rekomendacji dot. jej nawożenia.
Nirby zdobyło aż cztery nagrody podczas Startup Challenge UPenn 2024!, gdzie zostało docenione tworzenie rozwiązań dla rolników przy pomocy wykorzystania AI oraz dronów.
O tym sukcesie pisaliśmy tekście Zaprzęgli sztuczną inteligencję do pracy na roli, teraz zbierają plony: startup Nirby triumfuje w amerykańskim konkursie
SatAgro
SatAgro to kolejna platforma rolnicza, która z pomocą danych satelitarnych pomaga dbać o bieżący monitoring upraw czy też wspomaga próby glebowe. W wersji beta jest możliwe również sprawdzenie deficytu wodnego gleby oraz oszacowanie plonów. Jest to rozwiązanie z zakresu rolnictwa cyfrowego.
Obrazek główny: Image by aleksandarlittlewolf on Freepik