6 startupów, które pomagają budować ekologiczne domy

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

6 startupów, które pomagają budować ekologiczne domy

Udostępnij:

Ekologiczne materiały do budowy domów powinny być naturalne, zdrowe, a przede wszystkim energooszczędne. Oto 5 startupów, które opracowały swoją własną eko filozofię produkcji materiałów budowlanych, a także samych domów.

Z własnego podwórka jako budulec doskonale znamy drewno, cegłę, glinę i słomę. Te dwie ostatnie przeżywają dziś prawdziwy renesans. Jednak, czy są jeszcze inne materiały, które mogą nas zaskoczyć? Przekonajmy się.

1. Solace House

Solace House to polski startup, który stworzył dom przyszłości. Wszystko, co niezbędne do jego stworzenia jest dostarczane przyszłemu właścicielowi w jednym kontenerze. Dom jest stworzony zarówno z dbałością o szczegóły, jak i środowisko. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Całoroczny dom Solace można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni. Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu.

2. SYSTEM 3E

SYSTEM 3E to również polski startup budowlany. Twórcy technologii, podglądając procesy występujące w naturze, stworzyli i opatentowali w pełni ekologiczny system wznoszenia ścian z elementów 3E na bazie perlitu. Elementy 3E, produkowane w Radomsku pod Łodzią, układa się jak klocki, metodą klik-klik, bez konieczności stosowania zaprawy, kleju, wody i docieplenia.

Ostatnio o firmie zrobiło się głośno również z innego powodu. Grzegorz Krychowiak zainwestował w SYSTEM 3E (a także w spółkę świadczącą usługę kompleksowej budowy domów – DOM 3E) 5 milionów zł.

3. ByFusion

ByFusion to firma, która zajmuje się zbieraniem plastikowych śmieci pływających po morzach i oceanach, a następnie przetwarzaniem ich na zwarte bloki, które można wykorzystać w przemyśle budowlanym. Technologia tworzenia „śmieciowych cegieł” polega na dokładnym sprasowaniu pochodzącego z odpadów plastiku bez konieczności uprzedniej segregacji i czyszczenia. Wynaleziony materiał budowlany nosi nazwę RePlast i daje możliwość tworzenia „cegieł” o różnych kształtach.

4. Sustainer Homes

Sustainer Homes to niderlandzki startup, który tworzy rozwiązania budowlane i platformę oprogramowania.

Modułowy system, inspirowany klockami LEGO, pozwala każdemu architektowi lub budowniczemu przekształcić prawie każdy projekt w całkowicie okrągły, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla budynek, aby stworzyć zrównoważone domy.

System budowlany od Sustainer wykorzystuje wyłącznie naturalne i odnawialne materiały. Szkielet konstrukcyjny Domu Zrównoważonego Rozwoju składa się z certyfikowanego drewna pochodzącego z lasów fińskich. POza tym konstruktorzy łączą japońskie techniki obróbki drewna, produkcję sterowaną przez roboty oraz stosują w procesie projektowania własne algorytmy.

5. Solaire Box

Francuski startup Solaire Box specjalizuje się w budowie ekologicznych, drewnianych domów. W tym miesiącu otrzymał na swój dalszy rozwój około 1,4 mln euro.

Domy Solaire Box są projektowane z uwzględnieniem 3 aspektów, w tym: konstrukcji wykonanej z francuskiej sosny i włókna drzewnego, która oferuje optymalną wydajność cieplną; dużego dachu fotowoltaicznego, który produkuje do dwóch razy więcej energii niż zużywają jego mieszkańcy; oraz cyfrowego podejścia do projektowania i wstępnego montażu. Solaire Box chce umożliwić swoim klientom prowadzenie bezemisyjnego stylu życia i walkę z globalnym ociepleniem bez uszczerbku dla ich komfortu.

6. RiceHouse

RiceHouse jest włoską firmą, zarządzaną przez architekta Tiziano Monterisi. Startup przekształca odpady z produkcji ryżu w ekologiczne materiały budowlane.

Skąd wziął się pomysł na takie innowacyjne rozwiązanie?

– Kiedy przeprowadziłem się do Bielli, natychmiast zainspirowałem się i zafascynował mnie krajobraz z jego polami ryżowymi. Kiedy byłem zmęczony tradycyjną architekturą, odkryłem, że ryż i jego produkty uboczne mogą stanowić nowy budulec. Moim celem jest zaoferowanie linii bio-ekologicznych rozwiązań do realizacji tzw. „domów ryżowych”. Podążam za bioarchitektonicznym podejściem, które polega na recyklingu odpadów rolniczych. Podobnie jak w przypadku wszelkich generowanych odpadów i ich wpływu na środowisko naturalne, jest on ograniczony do minimum. W ten sposób powstaje zdrowa, przyjazna dla środowiska architektura – powiedział w rozmowie z Innovation Orgins Tiziano Monterisi.