Londyńska spółka z polską założycielką
Spółka zarejestrowana jest w Londynie, a jej twórcami są Magdalena Stelmach i Tangi Coatanea. Magdalena odpowiedzialna jest za część biznesową, a Tangi za rozwój produktu.
– Nasz obecny sposób życia nie jest zrównoważony. Rozumiemy, że firmy muszą wprowadzić poważne zmiany (…). REDIGO zostało stworzone, aby przeprowadzić firmy przez tę zmianę, dając im odpowiednie narzędzia, aby zminimalizować ich negatywny wpływ i zmaksymalizować ich pozytywny wpływ na planetę i jej mieszkańców. Dzięki odpowiednim danym, planowaniu i działaniu możemy dokonać zmiany – przytacza słowa twórców Redigo Carbon Ślisz-Sandecka Kozioł & Partnerzy, kancelaria prawna wspierająca startup w pozyskiwaniu funduszy.
ESG w centrum uwagi
Na polskim rynku działa już kilka startupów o podobnym profilu: Envirly i Plan Be Eco głównie wyliczające ślad węglowy firm i Green Savings Scheme skupiający się mocniej na działaniach kompensacji dla środowiska.
To wzmożone zainteresowanie startupów tematem raportowania śladu węglowego to bezpośrednia odpowiedź na wchodzące z 2024 rokiem nowe regulacje unijne, uchwalone pod koniec 2022 roku przez Parlament Europejski.
Największe firmy działające na terenie UE muszą gromadzić informacje do wymaganych od przyszłego roku (za rok 2023) sprawozdań z prowadzonych działań ESG. Obowiązek ten będzie w kolejnych latach sukcesywnie rozszerzany na coraz mniejsze podmioty. A zdaniem Aleksandry Stanek Kowalczyk, trenerki biznesu w EY Academy ESG powinny zainteresować się każda firma, bo jest to temat coraz bardziej powiązany z dostępem do kapitału.