Sylwia Koch-Kopyszko: Biogaz to zielona alternatywa na trudne czasy (podcast)

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Sylwia Koch-Kopyszko: Biogaz to zielona alternatywa na trudne czasy (podcast)

Udostępnij:

Ceny węgla i gazu osiągają niespotykane wartości, wyhamowuje produkcja dwutlenku węgla potrzebnego m.in. w szpitalach i branży spożywczej. Odpowiedzią na te wszystkie problemy może być produkowany w Polsce biogaz – mówi gościni naszego podcastu, Sylwia Koch-Kopyszko, ekspertka ds. energii biogazowej z siedemnastoletnim doświadczeniem w branży.

Ceny węgla i gazu osiągają niespotykane wartości, wyhamowuje produkcja dwutlenku węgla potrzebnego m.in. w szpitalach i branży spożywczej. Odpowiedzią na te wszystkie problemy może być produkowany w Polsce biogaz – wskazuje Sylwia Koch-Kopyszko.

– Biometanem z naszych krajowych wytwórni moglibyśmy zastąpić ponad 10 mld m3 gazu ziemnego, czyli połowę zeszłorocznego zużycia tego surowca – wylicza dalej gościni naszego podcastu.

Sylwia Koch-Kopyszko jest ekspertką ds. energii biogazowej z 17-letnim doświadczeniem w branży, doradczynią zarządu Green Savings Scheme i członkinią zarządu Ukraińskiego Stowarzyszenia Bioenergetyki i Elektromobilności.

Czy jednak osiągnięcie tego poziomu produkcji jest realne w przeciągu kilku kolejnych lat? I czy biogaz może uratować nas już tej zimy? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w tym odcinku MamStartup Podcast, ale nie tylko. Nasza rozmówczyni przedstawi również szereg pomysłów na biogazowy biznes dla startupów, w tym „herbatki dla biogazowni” i tabletki do produkcji biogazu w domowym koszu na śmieci.

Sprawdź najnowszy odcinek MamStartup Podcast i dowiedz się, jak wyglądają perspektywy wejścia startupu na polski rynek biogazowy.

Posłuchaj również:


W nagraniu wykorzystałam dźwięki z następujących źródeł:

  • tdes, https://freesound.org/people/tdes/sounds/126358/, Licencja 3.0 CC BY 3.0
  • bruno.auzet, https://freesound.org/people/bruno.auzet/sounds/538794/, Licencja CC0 1.0