Fireside Chat: Jak dobrze zaprojektować strategię ESG w firmie?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Fireside Chat: Jak dobrze zaprojektować strategię ESG w firmie?

Udostępnij:

W jakim zakresie innowacyjne usługi i rozwiązania startupów wspierają duże organizacje w obszarze zbierania danych niefinansowych czy zmniejszania śladu węglowego? Między innymi te kwestie były tematem dyskusji podczas ostatniego spotkania Fireside Chat organizowanego wspólnie przez EY Polska i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do rozmowy zaproszono ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz założycieli innowacyjnych startupów działających w tym sektorze.

W panelu udział wzięli:

  • Karolina Studniarek – Senior ESG Managerka, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
  • Dominika Sudomir – Managerka w Zespole Business Consulting, EY Polska
  • Agnieszka Maciejowska – współzałożycielka i CEO, Plan Be Eco
  • Agata Frankiewicz – założycielka i CEO, DekoEko
  • Paweł Prociów – Chief Product Officer, Zonifero
  • Magdalena Klimek – Startup Relationship Manager, EY Polska, moderator rozmowy

Firmy są zmuszone zarządzać ryzykiem związanym ze zmianami klimatu. Jest to też związane z naciskiem regulacji prawnych, które wymuszają te zmiany. Jeśli firmy będą chciały pozyskiwać kapitał, będą musiały zmieniać się w kierunku ESG, który nie jest PR-em, tylko realną potrzebą biznesową.

Jak Be Eco wprowadza zmiany?

– Jak mierzyć i raportować ślad węglowy? My stawiamy na liczby, bo to jest coś niepodważalnego. Owszem, można skłamać, ale to zawsze wyjdzie – mówi Agnieszka Maciejowska – współzałożycielka i CEO Plan Be Eco – Te pomiary nie są trudne i warto zacząć już dziś, kiedy małe firmy jeszcze nie muszą tego robić.

Nawet małe firmy liczą już ślad węglowy, to szczególnie ważne, kiedy chcą pozyskać inwestowanie. Zwracają na to uwagę inwestorzy, szczególnie z Europy Zachodniej.

Dobrze też porównywać się z innymi przedsiębiorstwami, bo wtedy wiemy na jakim jesteśmy etapie w pomiarze śladu węglowego.

Dyrektywa CSRD – raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju

Dyrektywa CSRD nakłada obowiązek sprawozdawczości niefinansowej już za 2024 rok na firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników i spełniające kryterium przychodowe. Sprawozdawczość niefinansowa za rok obrotowy 2025 będzie obligatoryjna dla firm zatrudniających ponad 250 osób, a za rok kolejny dla większości małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak wiele firm, nawet mimo braku oficjalnego obowiązku, już teraz dostrzega konieczność sięgnięcia po wskaźniki inne niż te finansowe, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku, zyskać zaufanie wśród inwestorów, klientów oraz przyciągać najlepszych pracowników.

W dyskusji poświęconej kryteriom kwalifikowania działalności gospodarczej jako „zrównoważonej” używa się skrótu „ESG”, który odnosi się do słów: „Environmental”, „Social” oraz „Governance”. Terminy te dotyczą kolejno kwestii z zakresu ochrony środowiska, społecznych oraz z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem i ładu korporacyjnego. Aby zatem działalność gospodarcza mogła zostać uznana za zrównoważoną, powinna spełniać określone w ramach ESG kryteria. Nie wystarczy mieć tylko dobre wyniki finansowe, aby przyciągnąć inwestorów i kapitał. Coraz częściej liczą się więc zobowiązania wobec środowiska i planety, których wyznacznikiem nie są deklaracje opisane w strategii, ale realne produkty i usługi. Według badań IBM Institute for Business Value, aż 80% konsumentów przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju firm, od których kupują produkty oraz usługi.

Całej rozmowy możecie posłuchać tu: Fireside chat: Jak współpracować ze startupami? ESG – rozwiązania wspierające realizację strategii

Inne webinary Fireside Chat:

Innowacje w obszarze HR. O współpracy HR-techów z korporacjami rozmawiano podczas Fireside chat

Modele współpracy pomiędzy startupami a korporacjami. Zobacz wideo relację z Fireside chat