Modele współpracy pomiędzy startupami a korporacjami. Zobacz wideo relację z Fireside chat

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Modele współpracy pomiędzy startupami a korporacjami. Zobacz wideo relację z Fireside chat

Udostępnij:

7 lutego o godzinie 11:00 odbył się webinar z cyklu Fireside chat, organizowany przez EY Polska. W jego trakcie prowadzący i goście – przedstawiciele BNP Paribas Bank Polska, Autenti, Secfense i Your KAYA – rozmawiali o finansowaniu i modelach współpracy pomiędzy startupami a korporacjami. Zobacz wideo relację.

Brakujące ogniwo

W trakcie Fireside chat Paulina Skrzypińska, Chief Innovation Officer w BNP Paribas Bank Polska, zwróciła uwagę, że dobrym momentem dla dużej organizacji na rozpoczęcie współpracy ze startupem jest czas, w którym taka organizacja zdaje sobie sprawę, że brakuje jej pewnych zasobów. Wówczas ma kilka możliwości. Może na przykład zatrudnić ludzi z konkretnymi kompetencjami, wyszkolić obecnych pracowników lub właśnie nawiązać współpracę z młodym, innowacyjnym startupem.

Ta trzecia opcja jest dobra, bo skraca czas potrzebny na pozyskanie brakujących zasobów, o czym wspomniał również Tomasz Kowalski, CEO Secfense. – Chcąc rozwiązywać problemy w wielu obszarach jednocześnie, trzeba się specjalizować w każdym z nich. Ale przy dzisiejszej infrastrukturze i wszystkich aspektach, w jakich banki muszą się odnajdywać, jest to trudne lub wręcz niemożliwe – powiedział.

A jest niemożliwe, bo w niektórych segmentach brakuje na rynku pracowników. Ich substytut w wielu przypadkach stanowią zwinne, niewielkie zespoły startupowe.

Dajcie sobie czas

Współpraca z dużą organizacją to również szansa dla samego startupu. Przede wszystkim dlatego, że takie partnerstwo może pomóc młodej firmie poprawić płynność finansową. Do tego świadczy o zwalidowaniu pomysłu i stanowi zachętę dla innych podmiotów do nawiązania współpracy. Niemniej współpraca z korporacją jest wymagająca.

Tomasz Plata, współzałożyciel Autenti – startupu, który zarówno zamykał rundy finansowania z udziałem korporacyjnych funduszy VC, jak i nawiązywał bardziej tradycyjne współprace w charakterze dostawcy usługi – zwrócił uwagę na inny aspekt. A mianowicie founderzy, którzy chcą robić biznes z dużymi graczami muszą uzbroić się w cierpliwość. Procesy decyzyjne i zakupowe w korporacjach trwają, czasami miesiącami. Co za tym idzie, trzeba mieć kapitał, który pomoże ten czas przetrwać.

Finansowanie startupów

A skoro o kapitale mowa, Marek Gut, CEO Your KAYA, powiedział, że gdy przymierzał się do zamknięcia pierwszej rundy finansowania, to sam nie miał doświadczenia w fundraisingu. Stąd innym founderom w podobnej sytuacji radzi, aby kontaktować się z przedsiębiorcami, którzy taki proces mają za sobą, i pytać ich o szczegóły.

Niemniej finansowanie z VC nie jest jedynym źródłem kapitału. W trakcie Fireside chat przedstawiciele BNP Paribas Bank Polska opowiedzieli również o ofercie kredytowej dla startupów – za to redakcja MamStartup i PFR Ventures przyznała BNP Paribas Bank Polska wyróżnienie w rankingu Kreatorzy Polskiej Sceny Startupowej 2022.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj wideo relację

W trakcie Fireside chat uczestnicy spotkania odpowiedzieli na wiele pytań, np.:

  • Jak przekonać inwestorów do swojego pomysłu?
  • Jakie kryteria musi spełnić startup, żeby korporacja chciała nawiązać z nim współpracę?
  • Na co konkretnie można przeznaczyć finansowanie pozyskane od BNP Paribas Bank Polska?