Startup Bee Healthy Honey otrzymał zaproszenie do Young InCredibles

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Bee Healthy Honey

Udostępnij:

Startup Bee Healthy Honey otrzymał zaproszenie do Young InCredibles – młodzieżowych projektów wspieranych przez program InCredibles Sebastiana Kulczyka – po tym, jak z sukcesem zaprezentował się podczas III edycji Konferencji Future Crunch 2023. Zespół stworzył ekologiczne rozwiązanie, które poprzez wytwarzanie ultradźwięków pomaga w zwalczaniu niebezpiecznej dla pszczół warrozy.

Oto, jak twórcy rozwiązania opowiadają o jego genezie, planach rozwoju i swoich oczekiwaniach wobec udziału w programie Young InCredibles.

Początki Bee Healthy Honey

Historia przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2019 roku, gdy prof. dr hab. Marian Surowiec w pełni oddał się swojej pasji – pszczelarstwu. Jest on człowiekiem o bogatym dorobku naukowym w dziedzinach ścisłych. Od lat pracowała z nim wnuczka – Oliwia Myczkowska, pasjonatka biologii i działaczka społeczna. Dbając o pszczoły, szybko napotkali uciążliwy, ale i powszechny problem – ich pszczoły zaatakował pasożyt Varroa destructor, zwany warrozą. Szukając odpowiedniego specyfiku do zwalczenia go, przekonali się, że na rynku dostępne są jedynie środki chemiczne o wielu wadach, m.in.: szkodzą zdrowiu pszczół, pszczelarzom i konsumentom produktów pszczelich, szybko tracą skuteczność, są drogie, pakowane w plastik jednokrotnego użycia, a ich aplikowanie wymaga znacznych nakładów pracy.

Profesor Surowiec wraz z Oliwią zaczęli więc pracować nad znalezieniem skuteczniejszego i bezpieczniejszego sposobu walki z pasożytem. Naukowiec miał doświadczenie w pracy z ultradźwiękami na Durham University, zwrócił więc uwagę na badania dotyczące reakcji pszczół na ultradźwięki.

Ich wspólne badania nad efektami tej metody wykazały, że ultradźwięki powodują zachowania higieniczne u pszczół, które pozwalają owadom na zlokalizowanie i samodzielne usunięcie pasożytów. Korzystając z tej wiedzy skonstruowali proste urządzenie wytwarzające ultradźwięki i zamontowali je w ulach.

Oliwia w październiku 2022 roku wzięła udział w programie dla młodych przedsiębiorczych osób – TeenCrunch, gdzie nawiązała współpracę z Karolem Tomaszewskim, Aleksandrem Ziajowskim, Adamem Rynkowskim i Kajetanem Pająkiem. Ponieważ widzieli potencjał biznesowy wynalazku, przy wsparciu ekspertów rozpoczęli przekształcanie go w startup Bee Healthy Honey. Skupili się na dokładniejszym zbadaniu oczekiwań konsumentów, opracowaniu strategii rozpowszechnienia i komercjalizacji urządzenia. Efekty swojej pracy zaprezentowali na Konferencji Future Crunch 2023. Dzięki temu wystąpieniu otrzymali szansę udziału w programie Young InCredibles Sebastiana Kulczyka.

Cel

Ich celem w programie InCredibles jest praca z doświadczonymi profesjonalistami, którzy pomogą im dostosować produkt do ich grupy odbiorców oraz podejmować przemyślane decyzje. Chcą poznać perspektywy specjalistów z różnymi doświadczeniami, z osobami zajmującymi się startupami, pszczelarstwem i osobami ze świata nauki (szczególnie związanymi z weterynarią czy biologią). Planują dalszy rozwój w obszarach:

  • badań naukowych – ulepszenie emitera, nawiązanie współpracy z ekspertami, ośrodkami naukowymi i badawczymi,
  • produkcji – postępująca automatyzacja i poprawa wydajności poprzez stworzenie linii produkcyjnej,
  • marketingu – utworzenie sieci przedstawicieli handlowych oraz rozwój mediów społecznościowych,
  • podniesienia jakości usług i obsługi klienta,
  • zasobów ludzkich w zespole projektowym – rozbudowanie zaufanej, kompetentnej struktury wewnętrznej.

Plany

W najbliższej przyszłości chcą poszerzyć horyzonty o rynki zagraniczne: Oliwia skupi się na lepszym poznaniu funkcjonowania pszczelarstwa w Stanach Zjednoczonych, Aleksander w Wielkiej Brytanii, a Adam we Francji. Niezależnie od skali działań, najważniejsza jest jednak dla nich misja doskonalenia pszczelarstwa, aby było ono bezpieczne, etyczne i jakościowe.

Young InCredibles

Young InCredibles to kategoria dla najmłodszych przedsiębiorców w ramach programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. We współpracy z fundacjami Econverse oraz TeenCrunch od 2022 r. do programu Sebastiana Kulczyka zapraszane są młodzieżowe zespoły biznesowe, które od InCredibles otrzymują specjalne pakiety świadczeń. Oprócz Bee Healthy Honey do programu w kategorii Young InCredibles należą projekty Colloportus oraz AlterMind.