Polacy są najbardziej wypalonym zawodowo narodem w Europie, a 61,5 proc. wykonuje pracę niezgodną z tym, co chcieliby robić

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polacy są najbardziej wypalonym zawodowo narodem w Europie, a 61,5 proc. wykonuje pracę niezgodną z tym, co chcieliby robić

Udostępnij:

Polacy nie wiedzą, jak radzić sobie z poczuciem wypalenia zawodowego, które odczuwa co 4. z nich. Ustalenie jasnej ścieżki kariery i zakresu obowiązków uważają za najlepsze rozwiązanie problemu nawet wtedy, gdy jego przyczyną jest toksyczna atmosfera czy niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami.

Jednocześnie, aż 72 proc. mężczyzn i 51 proc. kobiet uważa, że ich obowiązki zawodowe nie są zgodne z ich kompetencjami i tym, co chcieliby robić. Rozwiązaniem problemu może być przebranżowienie, w którym pomoże sztuczna inteligencja.

Główną przyczyną wypalenia zawodowego zdaniem Polaków jest praca z mało wyrozumiałym przełożonym i/lub zespołem (55,5 proc. ankietowanych), jak wynika z nowego badania Jobbli. W dalszej kolejności badani wskazują monotonne obowiązki zawodowe (47 proc.), brak możliwości rozwoju (43,5 proc.) oraz problemy osobiste (37 proc.). Wśród Europejczyków jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z problemem wypalenia zawodowego jego symptomy odczuwa aż 26 proc. Polaków.

Polacy nie są zadowoleni ze swoich obowiązków zawodowych

Kobiety znacznie częściej od mężczyzn, jako przyczynę wypalenia zawodowego, wskazują również brak lub niedobór satysfakcji z wykonywanej pracy 24 proc. w porównaniu do zaledwie 9 proc. Jednocześnie 72 proc. badanych mężczyzn uważa, że ich zawodowe obowiązki nie są odpowiednio dostosowane do ich kompetencji i nie odpowiadają temu, czym faktycznie chcieliby się zajmować. W przypadku kobiet odsetek ten jest mniejszy, chociaż nadal bardzo wysoki 51 proc. Ogólnie, takie poczucie dotyka 61,5 proc. badanych.

Patrząc na rozkład odpowiedzi według wieku widzimy, że młode osoby na początku kariery często nie są zadowolone ze swoich obowiązków zawodowych wśród badanych w wieku od 22 do 26 lat jest to aż 62 proc.  Wśród tych w wieku 26-29 ta proporcja ulega odwróceniu i do 62 proc. wzrasta liczba zadowolonych. Z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie badanych w wieku 50-59 lat aż 85,7 proc. jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić. Można to tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat, rutyną i wypaleniem zawodowym – powiedziała Alicja Marchewka, CEO Jobbli. 

Mężczyźni nie chcą rozmawiać z psychologiem

Polacy nie wiedzą, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym, co doskonale widać po zestawieniu, jakie sposoby radzenia sobie z nim wybierały osoby zaznaczające konkretne problemy powodujące wypalenie. Ustalenie jasnej ścieżki kariery i obowiązków wydaje się być lekarstwem na wszystko również zdaniem tych badanych, którzy jako główne przyczyny problemu wskazywali pracę z mało wyrozumiałym przełożonym, toksyczną atmosferę, a nawet niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami. Tymczasem w wielu tych sytuacjach warto rozważyć zmianę pracy, a nawet – szczególnie w tym ostatnim przypadku przebranżowienie. Nasza platforma Jobbli powstała właśnie z myślą o osobach zagubionych zawodowo, które nie wiedzą, jaki kierunek kariery byłby dla nich najodpowiedniejszy. Pomagamy znaleźć pracę, która każdemu pozwoli żyć tak, jak chce. Stawiamy na personalizację i jak najlepsze dopasowanie rekomendacji do użytkownika dodała Alicja Marchewka, CEO Jobbli.  

Posiadanie jasno wyznaczonej ścieżki kariery i obowiązków jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego, zdaniem 47 proc. badanych. Kolejne wskazania wyraźnie różnią się w zależności od płci ankietowanych 47 proc. mężczyzn wskazuje zamianę obowiązków zawodowych lub ich urozmaicenie, a tyle samo stawia na dostosowanie ilości zadań do możliwości pracownika. Wśród kobiet 45 proc. uważa, że pomóc mogłaby lepsza atmosfera w pracy, 32 proc. wskazuje rozmowę z psychologiem (spośród mężczyzn to rozwiązanie wybiera tylko 26 proc.). Na ostatnim miejscu, niezależnie od płci, plasuje się szczera rozmowa z przełożonym.

Zobacz także

Badanie GfK: w Polsce pogłębiają się regionalne dysproporcje w sile nabywczej

Według dużych firm sztuczna inteligencja niesie więcej korzyści niż ryzyk [raport]