Wraz z wdrożeniem unijnej dyrektywy CSRD, począwszy od 2024 r., kolejne kategorie przedsiębiorstw, już nie tylko te największe, będą musiały mierzyć swój ślad węglowy i uwzględniać go w sprawozdaniach rocznych. Bank BNP Paribas już od 2022 r. pomaga swoim klientom przygotować się do nowych wymogów, oferując możliwość skorzystania z narzędzia Envirly. Startup zwyciężył w Office Hours – autorskim, programie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w Banku BNP Paribas. W 2023 r. rozpoczął się pilotażowy etap wdrożenia, którego celem jest dopasowanie narzędzia do potrzeb Klientów banku oraz opracowanie przeznaczonej dla nich oferty.
– Mierzenie i ograniczanie śladu węglowego to nie tylko nasz obowiązek wobec środowiska i przyszłych pokoleń, ale także biznesowa konieczność. Podejmowane od lat działania regulacyjne mające na celu ograniczenie emisji CO2 sprawiają, że staje się ono coraz powszechniejszym obowiązkiem dla firm. Przekłada się na konkurencyjność biznesową, dalszy rozwój, ułatwia pozyskiwanie finansowania i wpływa na wizerunek przedsiębiorstw. Do niedawna dotyczyło to tylko największych firm, ale niebawem stanie się koniecznością także dla tych mniejszych, jeśli nie będą chciały wypaść z łańcuchów dostaw. Dlatego postrzegamy platformę Envirly, która umożliwia proste liczenie śladu węglowego nawet firmom, które nie wiedzą, jak się za to zabrać, za bardzo przyszłościowe przedsięwzięcie. Jako Bank Zielonych Zmian chętnie wspieramy jej rozwój – mówi Jarek Rot, Dyrektor Wykonawczy Obszaru Zrównoważonego Rozwoju, Bank BNP Paribas.
– Cieszymy się, że Bank BNP Paribas, podobnie jak pozostali inwestorzy uczestniczący w tej rundzie finansowania, kolejny raz okazał nam zaufanie. Udział w Office Hours i późniejsza możliwość współpracy z bankiem i jego Klientami to dla nas szansa na dotarcie z platformą do nowych grup odbiorców, często do firm, które dopiero uczą się, jak istotne jest mierzenie śladu węglowego i zarządzanie ESG. Liczba takich podmiotów stale rośnie. Dlatego ogłoszona dziś inwestycja jest tak istotna – pozwoli nam bowiem na skokowy wzrost skali działania – mówi Mateusz Masiak, CEO Envirly.
Oprócz Banku BNP Paribas w Envirly inwestują dwa fundusze venture capital: Tangent Line VC i Aligo VC, a także czterech inwestorów prywatnych.
– Jako lead inwestor w najnowszej rundzie finansowania Envirly, bardzo się cieszę z możliwości wspierania firmy w jej misji stania się regionalnym liderem w dziedzinie raportowania ESG. Envirly ma ogromny potencjał do skalowania na poziomie regionalnym i globalnym. Nasza inwestycja to nie tylko wsparcie finansowe, to strategiczne posunięcie, które pozwoli Envirly na agresywne poszerzanie swojej działalności i zdobywanie nowych rynków. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie przyspieszy wzrost Envirly, umacniając ich pozycję jako lidera w branży ESG. Wierzymy, że nasze wsparcie pomoże Envirly w dalszym rozwoju ich zaawansowanych rozwiązań, które są kluczowe dla firm dążących do zrównoważonego rozwoju i transparentności – mówi Monika Borowiecka, Founding Partner Tangent Line Ventures.
Zobacz także
Bank Pocztowy rozpoczął wydawanie karty wytworzonej ze skrobi kukurydzianej
DHL Express wkrótce zacznie realizować dostawy e-samolotami „Alice”