Dramat na trzy głosy: Scarlet Johansson, Sam Altman i ChatGPT-4o

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Dramat na trzy głosy: Scarlet Johansson, Sam Altman i ChatGPT-4o

Udostępnij:

Ten głos brzmi znajomo – pomyślała Scarlet Johansson, gdy usłyszała asystenta ChataGPT-4o. Na tyle znajomo, że uznała, że to jej własny. Teraz prawnicy znanej aktorki domagają się od szefa OpenAI ujawnienia tego, jak opracowano głos docierający do rzeszy użytkowników modelu Omni.

Od czego się to wszystko zaczęło?

Sam Altman, CEO OpenAI, otwarcie przyznał, że pochodzący z 2013 roku film Spike’a Jonze’a „Her” należy do jego ulubionych. Przypomnijmy: „Her” to opowieść, w którym mężczyzna, grany przez Joaquina Phoenixa, zakochuje się w kobiecym głosie należącym do systemu operacyjnego komputera, z którego korzysta.

P0 takiej deklaracji ze strony Altmana, trudno było być zaskoczonym, że po premierowej demonstracji ChataGPT-4o, wielu uczestników pokazu uznało, iż głos sztucznej inteligencji bardzo przypomina głos aktorki. Atmosferę podgrzał sam Altman – chwilę po premierze w serwisie X opublikował posta z jednym, ale jakże wymownym słowem: „Her”.

Niedługo później kierownictwo OpenAI zaprzeczyło jakimkolwiek powiązaniom między Johansson a nowym asystentem głosowym.

Starania, odmowa, zdrada

Jak poinformowała sama aktorka, Altman przez wiele miesięcy zabiegał o współpracę z nią. Johansson przyznała, że dziewięć miesięcy temu Altman zwrócił się do niej z propozycją, aby pozwoliła na licencjonowanie swojego głosu dla nowego asystenta głosowego ChatGPT. Pomyślał, że będzie to „niosło ukojenie dla ludzi”, którzy są zaniepokojeni technologią AI. Aktorka „po długim namyśle”, uznała, że „z powodów osobistych” nie zdecyduje się na współpracę z OpenAI.

Sam Altman tak łatwo się nie poddał. Ledwie na dwa dni przed premierą nowego ChatGPT, Altman ponownie zwrócił się do zespołu Johansson, namawiając aktorkę do ponownego rozważenia jego propozycji. Johansson nie było jednak dane przygotować odpowiedzi – gdyż firma przeprowadziła publiczną prezentację swojego modelu AI.

Scarlet Johansson poczuła się zdradzona.

Akcja i reakcja

– Byłam zszokowana, rozgniewana i niedowierzająca, że pan Altman zdecydował się na głos, który brzmiał tak niesamowicie podobnie do mojego, że moi najbliżsi przyjaciele i serwisy informacyjne nie mogli odróżnić – powiedziała. Podkreśliła, że obecne zamieszanie jest szczególnie niepokojące w momencie, gdy internet jest zalany dezinformacją.

– W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z deepfake’ami i ochroną naszego własnego podobieństwa, naszej własnej pracy, naszej własnej tożsamości, uważam, że są to kwestie, które zasługują na absolutną jasność – powiedziała Johansson.

Na publicznych deklaracjach się nie skończyło. Zespół prawny Johansson szybko wysłał do OpenAI dwa listy z prośbą o wyszczególnienie procesu, w którym firma opracowała głos. Głos, który OpenAI miała rzekomo nazwać „Sky”.

Sam Altman publicznie zaprzeczył, że istnieje jakikolwiek związek między Johansson a głosem Sky.

– Do głosu Sky zatrudniliśmy aktorkę głosową, nie informując o tym pani Johansson. Z szacunku dla pani Johansson zaprzestaliśmy używania głosu Sky w naszych produktach. Przepraszamy panią Johansson, że nie komunikowaliśmy się lepiej – napisał Altman w oświadczeniu dla NPR.

Johansson wykorzystała ten incydent, aby zwrócić uwagę na brak zabezpieczeń prawnych związanych z wykorzystaniem pracy twórczej do zasilania wiodących narzędzi sztucznej inteligencji.

– Z niecierpliwością czekam na rozwiązanie w postaci przejrzystości i przyjęcia odpowiednich przepisów, które pomogą zapewnić ochronę praw jednostki – zadeklarowała gwiazda.

Do kogo należy głos Sky?

OpenAI twierdzi, że do opracowania „Sky” wykorzystano głos innej aktorki. Napisano o tym w poście na firmowym blogu: głos sztucznej inteligencji został opracowany na podstawie głosu innej aktorki. Jednak jej tożsamość nie zostanie ujawniona, aby chronić jej prywatność.

„Uważamy, że głosy AI nie powinny celowo naśladować charakterystycznego głosu celebryty – głos Sky nie jest imitacją Scarlett Johansson, ale należy do innej profesjonalnej aktorki używającej własnego naturalnego głosu” – napisali przedstawicie OpenAI.

Nowy asystent głosowy będzie publicznie dostępny w nadchodzących tygodniach. Podczas premierowej demonstracji na żywo w zeszłym tygodniu, asystent wypowiadał się zalotnym tonem, próbując nawet lekko flirtować z niektórymi pracownikami OpenAI. Niektórych analityków skłoniło to do zastanowienia się, czy kokieteryjna postawa była celową sztuczką, aby utrzymać zaangażowanie ludzi w system AI.

Aby jeszcze bardziej odciąć się od powiązań ze Scarlet Johansson, dyrektorka ds. technologii OpenAI Mira Murati powiedziała w wywiadzie z NPR, że firma nie wzorowała żadnych głosów ChatGPT na zmysłowym głosie komputerowym z filmu „Her”.

– To mówi więcej o naszej wyobraźni, naszym opowiadaniu historii jako społeczeństwa niż o samej technologii – powiedziała Murati. – Sposób, w jaki opracowaliśmy tę technologię, nie opiera się na filmie ani historii science fiction. Próbujemy zbudować te maszyny, które potrafią myśleć i mają solidne zrozumienie świata.

Murati przyznała, że nie zna na tyle dobrze głosu Johansson, aby stwierdzić, czy ChatGPT-4o brzmi podobnie do głosu aktorki. Nie wiem jak z głosem. Musiałam posłuchać głosu Scarlett Johansson” – powiedziała.

Gdy Murati została zapytana o zalotne przekomarzanie się ChatGPT, Murati odpowiedziała, że model po prostu reaguje na to, co ludzie mu przekazują.

Będzie reagować na to, jak wchodzisz z nim w interakcję. Nie jest wstępnie ustawiony na konkretne zachowania. Opiera się na danych wejściowych – stwierdziła.

W kolejnym wpisie na blogu OpenAI stwierdziło, że chatbot został opracowany z pięcioma głosami, które zostały wyprodukowane po ścisłej współpracy z aktorami głosowymi i ekranowymi.

„Spoglądając w przyszłość, możesz spodziewać się jeszcze większej liczby opcji, ponieważ planujemy wprowadzić dodatkowe głosy w ChatGPT, aby lepiej dopasować się do różnorodnych zainteresowań i preferencji użytkowników” – napisała firma w poście.

Zdjęcie: Wikipedia.

Czytaj także: