Sunly z inwestycją 300 mln EUR na rozwój OZE w Polsce i krajach bałtyckich

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Sunly z inwestycją 300 mln EUR na rozwój OZE w Polsce i krajach bałtyckich

Udostępnij:

Estoński deweloper i producent energii odnawialnej Sunly, działający również w Polsce, pozyskał kolejne 300 mln euro (ponad 1,2 mld zł) finansowania dłużnego na rozwój projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii (OZE).

Rozwój projektów OZE

Finansowanie zapewniły fundusze Rivage Investment i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przy udziale norweskiego funduszu emerytalnego Kommunal Landspensjonskasse (KLP). Dzięki temu Sunly będzie mogła przyspieszyć budowę instalacji OZE o łącznej mocy 1,3 GW w Polsce i krajach bałtyckich. Nowe środki zwiększają łączną wartość pozyskanego przez firmę finansowania dłużnego i equity do 765 mln euro.

Sunly od 2019 roku realizuje projekty w obszarze energetyki słonecznej i wiatrowej, a także rozwija technologie magazynowania energii. Do tej pory firma zbudowała w Polsce i krajach bałtyckich instalacje OZE o łącznej mocy ponad 227 MW. Projekty w trakcie budowy mają zapewnić kolejne 373 MW. Grupa planuje zbudować do 2030 roku farmy fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe o łącznej mocy 4,6 GW.

W Polsce nowy kapitał pozwoli firmie na rozpoczęcie budowy kolejnych parków solarnych. Największymi rozwijanymi farmami fotowoltaicznymi są powstające w województwie małopolskim farmy PV Borzęcin i PV Brzegi – obie o planowanej mocy 50 MW. Dotychczas największą inwestycją solarną Sunly w Polsce jest uruchomiona w 2023 roku farma fotowoltaiczna Rzezawa o mocy 60 MW.

„Pomóc Polsce w jej ambitnych planach”

Priit Lepasepp, współzałożyciel i CEO Sunly, podkreśla, że Polska ma ambitne cele dotyczące OZE na nadchodzące lata, a Sunly jest gotowa pomóc w ich realizacji. Firma planuje wykorzystać swoje doświadczenie i wprowadzać do Polski najlepsze innowacje.

Sunly ma w planach rozwijanie parków hybrydowych, które łączą w jednym punkcie przyłączenia energię wiatrową, słoneczną oraz baterie do magazynowania energii – z bezpośrednią linią do odbiorców. Takie rozwiązanie poprawia stabilność produkcji energii i optymalizuje efektywność kosztową.

Na początku 2022 roku Sunly wykupiło 100% udziałów w krakowskiej Grupie Alseva, zajmującej się projektowaniem i budową elektrowni PV. W 2023 roku firma pozyskała od mBanku kredyt w wysokości 65,9 mln euro na realizację projektów OZE w Polsce.

Czytaj także: