Królową kompetencji przyszłości jest oduczanie się i uczenie na nowo – Małgorzata Barszcz-Chlebińska (PKO Bank Polski)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Królową kompetencji przyszłości jest oduczanie się i uczenie na nowo – Małgorzata Barszcz-Chlebińska (PKO Bank Polski)

Udostępnij:

Nim się czegoś nauczymy, musimy najpierw oduczyć się rzeczy niedzisiejszych i nieprzydatnych – radzi Małgorzata Barszcz-Chlebińska, ekspertka ds. budowania zaangażowania w PKO Banku Polskim.

Celem reprezentowanego przez naszą rozmówczynię zespołu budowania zaangażowania, działającego w ramach PKO Banku Polskiego, jest monitorowanie poziomu zaangażowania, ale także poziomu satysfakcji i pozytywnego wpływania na niego.

Koniec świata VUCA, teraz mamy BANI

Jak w dzisiejszych czasach budować swoją karierę? Trzeba zacząć od zastanowienia się nad tym światem i zastanowienia się, jakie miejsce chcemy w nim zajmować. Kiedyś świat postrzegaliśmy jako absorbujący, wymagający działania na szybko i podejmowania przez nas szybkich decyzji. Był to świat VUCA. Dziś o świecie mówi się jako świat BANI. To określenie świata, który próbuje uchwycić to, z czym mierzymy się dzisiaj i o tym, co za chwilę może nas czekać. Świat nie jest do końca znany, a rzeczywistość może nas zaskoczyć bardziej niż nam się wydaje. Wymaga to od nas zadania sobie pytań: co to dla mnie oznacza, a następnie przyjęcia otwartej, kreatywnej postawy.

Najważniejszą kompetencją przyszłości jest… oduczanie się i uczenie na nowo. Zapominamy to, co do tej pory wiedzieliśmy i co praktykowaliśmy, a następnie uczymy się nowych rzeczy. To konsekwencja życia w takim niestabilnym, zmiennym świecie – mówi Małgorzata Barszcz-Chlebińska.

W PKO Banku Polskiego daje się możliwość uczestnictwa w szkoleniach rozwojowych, dotyczących m.in. cyberbezpieczeństwa czy rozwijania kompetencji technologicznych.

Program Perspektywy

To trwający od ponad półtora roku program, który zajmuje się pomaganiem pracowników PKO Banku Polskiego w poszukiwaniu nowych ścieżek rozwoju w obrębie firmy. Można tam znaleźć wewnętrzne oferty pracy, dzięki którym luki w Banku uzupełniane są za pomocą już zatrudnionych specjalistów.

Czym jest świat BANI?

Świat BANI został zaprezentowany przez Jamaisa Cascio w 2020 roku. Jest to rozwinięcie świata VUCA, który – według autora – nie wystarcza do opisania ani zrozumienia otaczającej rzeczywistości i nadchodzącej przyszłości.

Akronim BANI odnosi się do świata:

  • B (Brittle) – kruchego,
  • A (Anxious) – niespokojnego,
  • N (Non-linear) – nieliniowego,
  • I (Incomprehensible) – niezrozumiałego.

Czym jest świat VUCA?

VUCA to rodzaj akronimu, który po raz pierwszy został użyty w 1987 roku. Uczelnia wojskowa United States Army wprowadziła koncepcję VUCA, aby dokładnie opisać świat po zimnej wojnie. Ten miał być niestabilny, niepewny, złożony i niejednoznaczny. Kilka lat później (zwłaszcza po zamachu na Word Trade Center) pojęcie to zyskało jeszcze bardziej na popularności. Funkcjonowało zarówno w kontekście wojskowym, jak i przywództwa strategicznego, obserwowanego w organizacjach czy korporacjach.

Całą rozmowę z ekspertką ds. budowania zaangażowania Małgorzatą Barszcz-Chlebińską, którą przeprowadziliśmy podczas Infoshare, obejrzysz tutaj:

Czytaj także: